Fogatos és Szüreti Fesztivált tartottak a Csongrád-Csanád megyei Domaszék nagyközségben, 2020. október 10-én, ahová Sziráki Krisztián, a település polgármestere a MATASZ helyi szervezetét is meghívta. Vajda Zoltán ött. szakaszvezető, – a helyi MATASZ szervezet elnöke – úgy határozott, hogy aktivistáival kitelepül a rendezvényre és tagokat fog toborozni. A rendezvényre meghívta, Dávid István ny. mérnök alezredest, a Csongrád-Csanád megyei MATASZ elnökét is.
A rendezvény gazdag programja, a lovas fogatok Domaszék utcáin történő felvonulásával kezdődött, majd az egész napos Népi Mesterségek bemutatójával folytatódott. Itt, az érdeklődők kipróbálhatták magukat fafaragásban, korongozásban és mustkészítésben. A gyerekeket az ugráló-vár, aszfaltrajzverseny és Malek Andrea gyermekműsora várta, nem is beszélve a felállított népi játékokról és a sok játékot kínáló vásári sátorról. A felnőtteket a község borospincéi várták a tájjellegű homoki borokkal, a Domaszéki asszonyok pedig hagyományos fonott kaláccsal és lepénnyel kedveskedtek a fesztiválra érkezett vendégeknek. A legtöbb érdeklődőt a csikós bemutató és verseny, valamint a borkóstoló vonzotta.
„Kegyelmes Uram, a mi földünk nagyon gazdag leletekben, a tőlünk nyugatra eső Európában sehol ennyi emléket nem rejteget a föld a népvándorlás idejéből, mint az alföldi medencében, a nemzeteknek ebben a nagy katlanában,
ahol ezer éven át taposta egyik nép a másik sarkát.” írta Móra Ferenc. Domaszék határában lévő Kunhalom is van egy, az Alföldön nagy számban található földpiramis, vagy kurgán közül, amit a III. évezred vége felé, a Fekete tenger mellékéről indult nép épített, gödörsírjai fölé. Domaszék királyhalmi részén úgy kerültek elő honfoglalás kori leletek, hogy a szél lefújta róluk a homokot, s előtűntek a gombok, a csontok.
A helyi MATASZ tagjai az elmúlt évben, több világháborús katonasírt keresett és talált meg, amit jelentett a honvédelmi igazgatási szerveknek is. Az utóvédharcokban elesett hősöket, sekély sírokba temették, amelyek nagy részét már régen beszántották, de még mindig élnek azok, akik emlékeznek a katonasírhelyek hollétére. A két világháború átmeneti hanyatlást eredményezett, de a tanyavilág már volt annyira erős, hogy kiheverte ezeket a megrázkódtatásokat is. Az 1900-as évek elején-közepén, már a szegedi városi lakosság több mint a fele tanyán élt.
Komoly fejlődést hozott az 1927. február elsején megindult keskeny nyomtávú vasút is. A hosszú huzavona után megépült vasút, könnyebbé tette a mezőgazdasági termékek városi piacra juttatását, a közlekedést a tanyavilág és a város közt. Vajda szakaszvezető megmutatta a megyei elnöknek a vasútmúzeumot és a mellé kiállított mozdonyt a vagonnal, de volt idő a rendezvényt megelőzően a falu nevezetességeit is megcsodálni. A település szélén álló szélmalom romot, amelynek falában sok golyó ütötte nyom volt látható. A ma már használaton kívüli egykori sportrepülőtéren még áll két repülőgép, amelynek szomszédságában bivalyok legeltek.
A rendezvényre kitelepült MATASZ csoport asztalánál is sok érdeklődő állt meg, vizsgálgatva, a – vendégcsalogatónak – kirakott orosz „davaj gitár”-t, olvasgatva a MATASZ szórólapokat. Az egy éve alakult szervezet már ismert a településen, de sokan még mindig, kíváncsian nézegetik őket.
Sziráki Krisztián, a település polgármestere, illetve Ábrahám Zoltán alpolgármester is elismerően szólt a 2019 év augusztusában megalakult MATASZ szervezetről, kiemelve a jó kapcsolatukat. A helyi MATASZ szervezet eddig, minden önkormányzati rendezvényen ott volt, s aktív segítője, támogatója volt az önkormányzati rendezvények kivitelezésének.
Az asztal mellett sok kérdés hangzott el a résztvevők részéről, – a MATASZ tevékenységére vonatkozólag – amelyre a helyi elnök meg is adta a választ. A gyereksereg jól mulatott és szívesen fotózkodott a kirakott fegyverrel. Szinte minden gyerek hajlandó lett volna azonnal belépni a szervezetbe, ha a koruk megengedte volna. A középiskolás, illetve középkorú érdeklődők, inkább a könnyű dallamokat játszó zenész együttes produkcióját tekintette meg, még is sikernek könyvelte el a helyi MATASZ elnök a szervezet megjelenését. Idővel, ha láthatóvá és tudatossá válik a településen a működésük, biztosan több jelentkező lesz, mint ezen a szüreti fesztiválon. Az ebéd, – stílszerűen – gulyásleves volt, amit jóízűen falatozott mindenki.