Még mindig vannak olyan MATASZ tagok, akik a tavaszi tagdíjukat – a járványhelyzet kirobbanása miatt – az őszi időszakban fizették be pótlólag. A tagdíjbefizetők között, ismerős névre bukkantam, az általam nagyra becsült és tisztelt, dr. Jákó Gyula ny. mérnök ezredes fia, Jákó Csaba ömt. százados nevére. Emlékeztem rá, mert édesapjával együtt ott voltak, mint a MATASZ Zsombói szervezetének alapítói a 2018. évi megyei elnökké választásomon. Kíváncsivá tett a dolog, így felhívtam a Csabát telefonon, aki tájékoztatott, hogy Cél-Tudat Sportlövő és Szabadidős Sportegyesület néven, aktív, lövész sportegyesületet –mint vezetőedző – vezet Zsombón.
Telefonon történt beszélgetésünk során elmondta, úgy érezte, hogy 2019. évben a MATASZ nem fordított megfelelő figyelmet a járásokban működő szervezetekre, elhanyagolta őket. Mivel a beszélgetésünk során kiderült, hogy alapvetően azonos nézeteket vallunk, s nincs a jövőben akadálya, hogy felújítsuk a kapcsolatunkat és újjá szervezzük, a településen egykor oly kitűnően működő MATASZ szervezetet és együttműködjünk.
A telefonbeszélgetés eredménye képen, Jákó Csaba meghívott Zsombóra, a 2020. október 17-én megrendezett SZEGED GRAND PRIX minősítő lövészversenyre, illetve az új lőteret befogadó épület ünnepélyes avatására. Az ünnepélyes avatással egybekötött lövészversenyen jelen volt, Sike József, a többszörös világ- és Európa-bajnok futócéllövő, Gundel Takács Gábor, az ismert újságíró, sportriporter és műsorvezető, Gyuris Zsolt, Zsombó nagyközség polgármestere, Nagy Mátyás nemzetközi versenybíró, a Kecskeméti Honvéd Sportegyesület ügyvezető elnöke és vezető edzője.
Az ünnepséget megelőzően, volt szerencsém, az egyesületet nyolc éve megalakító, dr. Jákó Gyula nyugállományú mérnök ezredessel beszélnem. Az elnök elmondta, hogy ő még 1967-ben ismerkedett meg a sportlövészet alapjaival. A hadseregbajnok édesapa fiát, Csabát is megtanította lőni. Csaba, huszonöt éven keresztül volt tagja a válogatottnak, és lett azután a klub vezetőedzője. Időközben megismerkedett későbbi feleségével, Szakonyi Gerdával, aki szintén versenyzett. A „szakmai stáb” összeállt, és Marcali, valamint Székesfehérvár után, Szegedre kerülve, szerette volna továbbadni tudását.
Így alakult meg tíz éve a Zsombói Szent Imre Katolikus Általános Iskolában a sportlövő szakkör. Még az MHSZ idejéből maradt az intézménynél néhány nyílt irányzékú légpuska, amely még működött. A Jákó család vitte a lőszert, a lőlapot, a tudást, a gyerekek meg jöttek maguktól. Heti egy alkalommal, nagyjából 15-20 fiú és lány kezdett folyamatosan gyakorolni. Jobb híján, a Jákó család 12 méter hosszú 3 és fél méter széles fedett teraszán alakítottak ki két lőállást.
A remek közösségre a szövetség is felfigyelt, és segítette felszereléssel, kérés nélküli anyagi támogatással, közben pedig Csaba egykori ellenfele és barátja, az olimpikon Gáspár Olivér is belépett az egyesületbe. Aztán három éve, a szövetség felajánlotta, hogy a Zsombón lévő, egy nagyon régen épült, rozoga, omladozó, kis téglákból rakott kispuskalőteret, némi támogatással hajlandók lennének-e felújítani, átépíteni. Így jött létre a lőtér, melynek megalkotásából, a csarnoképítésben jártas helyi vállalkozó, falburkolatokat és polcokat gyártó helyi asztalos és elektromos szerelő sportlövő barátok is kivették a részüket. Na, meg a gyerekek, akik végig segítették a mesterek munkáját. Hozták, vitték a szerszámokat, takarítottak. A csarnokot végül használt bútorokkal, kanapékkal, szőnyegekkel tették otthonossá, és arra is figyeltek, hogy a mozgáskorlátozott sportolóknak külön mosdót alakítsanak ki.
„Ez nem lőtér. Ez közösségi tér, ahol lőni is lehet” – figyelmeztet az elnök, és ezt erősíti meg unokája, a Jákó család legfiatalabb bajnoka, Miriam is: „Minden edzésen megy a zene, és mivel sokan vagyunk, mindenki hajtja a másikat. A nappalinkból vitt szőnyegen szoktunk bemelegíteni. Volt már, hogy fekvőtámaszok közben apa meg is énekeltette a társaságot, szóval nagyon jó hangulatban telnek a hétköznapok.”
Az ünnepi avató beszédet Gyuris Zsolt, Zsombó polgármestere mondta, illetve nyitotta meg a versenyt. A nemrégiben felépített lőtéren, egy 16×22 méteres csarnokon belül, tizenöt légpuskás, illetve három számszeríjas lőállásból hódolhatnak szenvedélyüknek a legkisebbek, s ha kinyitják a garázsajtókat, akkor 9 lőállásból 50 méterre is gyakorolhatnak.
Az egyesület első OB dobogós helyezését, Nagy Vivien, a 2011 évi Légfegyveres Országos Bajnokságon serdülő lány korcsoportban, légpuska 40 lövéses versenyszámban elért 2. helyével szerezte meg. Korosztályos világ- és Európa-csúcs, világ- és Európa-bajnoki cím, országos rekord – hosszasan lehetne még sorolni azokat az eredményeket, amelyeket az utóbbi években a Csongrád megyei nagyközség, a Szeged melletti, nagyjából 3300 főt számláló Zsombó fiataljai értek el sportlövészetben. Kovács Csaba, Nagy Vivien, Rescsik Csaba, Jákó Miriam, Csendes Dávid és a többiek teljesítményére méltán lehetnek büszkék. A zsombói Cél-Tudat SE-ben szegedi, hódmezővásárhelyi, csongrádi, vagy dunaújvárosi gyerekek éppúgy megfordulnak, mint a helybéliek. Az egyesület, amelyben folyamatosan 20-22 fiatal versenyző sportol egyszerre, további fejlesztésekre kapott ígéretet, az ünnepségen jelenlévő országos sportvezetőtől.
Az ünnepségen dr. Jákó Gyula elnök felolvasta azt a megnyitási okiratot, amit a jelenlévők mindannyian aláírtak. Az ünnepség, a Himnusz közös eléneklésével ért véget, majd megkezdődött a lövészverseny.