Szöveg: Kelemen Ilona | Fotó: a szerző felvételei | 2021. május 30. 7:19
Ünnepi állománygyűlésen emlékeztek meg a tizenhetedik „születésnapját” ünneplő MH Béketámogató Kiképző Központ történetéről. A rendezvényen az alakulat jelenéről és jövőbeli feladatairól is szó esett.

Az ünnepi állománygyűlésen Gacsal János ezredes, az MH Transzformációs Parancsnokság parancsnokhelyettese elmondta: azzal, hogy a központban szolgálatot teljesítők a szakmai tudást a nemzetközi katonai szerepvállalás porondjára viszik, növelik a Magyar Honvédség hírnevét, megbecsülését.

A rendezvényen Kiss Róbert ezredes, központparancsnok emléktárgyakat adott át és az elmúlt 17 év eredményeit méltatta. Beszédében hangsúlyozta, hogy a kor változásait követve kell alakítani a felkészítéseket. „Mi sem támasztja alá ezt jobban, mint a 2020-ban kialakult járványhelyzet, amely új kiképzési-felkészítési kapacitások létrehozására sarkallta a szervezetet. Az alaprendeltetésből adódó feladatok ellátása mellett az állomány tagjai erőn felül teljesítettek az egészségügyi létesítmények támogatásában, a határbiztosítási és határvédelmi feladatokban”- fogalmazott az ezredes.

Az alakulat jogelődje 2000-ben jött létre az MH 1. Könnyű Vegyes Ezred kötelékében, 2004. május 27-től pedig, mint a Magyar Honvédség önálló szervezeti eleme folytatja tevékenységét. A központ az akkori két kiemelt békefenntartó misszió, az UNFICYP (United Nations Peacekeeping Force in Cyprus – ENSZ Ciprusi Békefenntartó Erők) és az MFO (Multinational Force and Observers – Többnemzetiségű Erők és Megfigyelők, Sínai-félsziget) személyi állományának felkészítése és kiképzése céljából alakult meg.

A Magyar Honvédség nemzetközi szerepvállalásának kiszélesedésével a katonai szervezet feladatrendszere is tovább bővült. Új elemként jelent meg – egyebek mellett – a balkáni hadszíntér különböző misszióiba tervezett törzstisztek és altisztek felkészítése, valamint nemzetközi programok, NATO és ENSZ szemináriumok, továbbképzések, tanfolyamok szervezése. A katonai szervezet 2004. évi megalakítása óta levezetett több mint háromszáz nemzeti képzésen mintegy 6400 fő vett részt 2020 végéig, míg az ötvennyolc nemzetközi felkészítést 1300 fő teljesítette.

Forrás: https://honvedelem.hu/hirek/alakulatnap-a-beketamogatoknal.html