MATASZ tagként az Ohioi Nemzeti Gárda gyakorlatán

Történelmi esemény részese a MATASZ Pest Megyei Szervezetének tagja Medveczki Ádám ömt. törzsőrmester, aki annak a tartalékos századnak a tagja, akik a Magyar Honvédséget, Magyarországot képviselve vesznek részt az Ohiói Nemzeti Gárda gyakorlatán. Még az útba indulás előtt készítettünk vele egy riportot.

Kérlek mutatkozz be az olvasóknak.
Medveczki Ádám Tibor ömt. törzsőrmester vagyok, és természetesen a Magyar Tartalékosok Szövetsége Pest Megyei Szervezetének tagja, 26 éves, turai lakos. Szabadidőmben szeretek sportolni, túrázni, önkéntes munkákat végezni.

Honnan datálódik, a honvédelemhez, katonasághoz való kötődésed?
Már gyermekkoromban is nagyon érdekelt a Magyar Honvédség. Szerintem minden fiatal fiú vonzódik valamilyen szinten a katonasághoz, persze ez később változik, de nálam megmaradt idősebb koromra is az érdeklődés.

Ez az érdeklődés a gyermekkori élményekből, szüleiddel töltött időből származik, esetleg máshonnan?
A szüleimtől nem hallottam sokat a Honvédségről, viszont nagybátyámtól szívesen hallgattam a történeteket, amit megélt mint sorállományú katona. Korábban több, a Honvédség által rendezett programon is részt vettem, mint például a Kecskeméti Repülőnapok, vagy a Budapesten megrendezett Honvédelmi Napok. Ezek a programok is nagy hatással voltak rám.

Mi volt az első meghatározó találkozásod katonákkal?
Az említett Honvédség által szervezett napokon találkoztam először a magyar katonákkal.

Mi volt az a döntő érv, ami miatt a tartalékos szolgálat mellett döntöttél?
Azt tudni kell, hogy a gimnázium befejezése után terveztem, hogy a katonatiszti főiskolán folytatom a tanulmányaimat, de aztán az élet teljesen más irányba sodort. Majd jó pár évvel később találkoztam a tartalékos rendszerrel, ahol a civil munkámat megtartva szolgálhatom a hazámat. Így nem is volt kérdés, hogy fiatal, életerős férfiként jelentkezzem a szolgálatra.

Könnyű volt a jelentkezés, az adminisztráció a tartalékos szolgálatra?
Amikor én jelentkeztem minden folyamat gördülékenyen ment, nem telt el egy hónap a szerződésem aláírása után, már mehettem is a beöltöztetésre. Majd nem sokkal később már meg is kezdhettem a modul képzéseket az anyaalakulatnál. Sajnos a jelenlegi „Covid” helyzetben az újonnan felszerelőknek kicsit tovább tart ez a folyamat, de minden kétséget kizáróan megéri kivárni azt az időt.

Az elérhető tájékoztatókból világosan megértetted a szolgálat lényegét, tartalmát, feltételeit?
Az elérhető információk, és a toborzóktól kapott tájékoztatás alapján egyértelmű volt, hogy mi az a feladatkör, amire vállalkoztunk a szerződésünk megkötésének pillanatában, és hogy milyen feltételeknek kell megfelelni, hogy el is láthassuk a szolgálatot.

Milyennek találtad a fizikai feltételeknek való megfelelést?
Mivel tudtam, hogy ez most más lesz, mint az eddigi munkáim, így tudatosan készültem a nagyobb fizikai igénybevételre. Ez sikeresnek mondható, hiszen a kiképzőim, mind elismerően nyilatkoztak a teljesítményemről. Így az tudom mondani, hogy mindenki meg tud felelni, akiben van elég elszántság és akarat, és vállalja, hogy nem csak a képzéseken erősíti magát, hanem áldoz rá a szabadidejéből is.

Megerőltető volt az alapkiképzés?
Fizikailag és mentálisan is megterhelő volt, hiszen az embernek ki kellet lépnie a komfortzónájából, amiben addig létezett. Viszont csapatként az újonnan megismert bajtársakkal támogattuk egymást és a kiképzőink is sok segítséget nyújtottak, így át tudtunk lendülni minden nehézségen.

Milyen feladatokat kaptál eddig, mint tartalékos?
Kezdetben díszelgési feladatokat kaptam. Majd később segédkezhettem az újonc állomány kiképzésének lebonyolításában, pontosabban biztosítottuk a lőkiképzésüket, aztán „alájátszóként” segédkeztünk a harcászati képzésükben. A közelmúltban pedig részt vehettem az AIAK kötelékében a határvédelmi feladatok ellátásában.

Hasznosnak találod a tartalékos rendszert? Ha igen miért?
Több szempontból is, hiszen munkánkkal terhet vehetünk le az aktív állományú bajtársaink válláról. Ezen felül pedig olyan kapcsolatokra tehetünk szert, amiket később a civil életben is kamatoztatni tudunk.

Elkötelezett bajtársakkal találkoztál?
Teljes mértékben. Nem egy bajtársam vállalja úgy a szolgálatot, hogy éves szabadságai terhére végzi feladatát, amit valljuk be, tölthetne a családjával, barátaival is, mégis köztünk van és végzi a rá szabott feladatokat. Mi ez, ha nem elkötelezettség vagy hazaszeretet?!

Kielégíti elkötelezettségedet a tartalékos rendszerben kapott feladatok?
Kezdetben nem volt túl nagy a feladatkörünk, viszont ahogy telt az idő egyre több kapu nyílt meg a tartalékosok előtt. Most már részt vehetünk a határvédelemben, járhatunk külföldi gyakorlatokra, és akár missziókba is mehetünk, így mindenki megtalálhatja azt a feladatot, ami kielégíti az igényeit.

Hogy találtál rá a tartalékos szövetségre, vagyis a MATASZ-ra?
Papp László barátom és egyben kollégám talált rá a szövetségre. Egy olyan helyet kerestünk, ahol szervezett formában lövészeteken is részt tudunk venni, hogy a készségeinket tudjuk fejleszteni. Ez maradéktalanul sikerült is, hiszen a MATASZ Pest Megyei Szervezetében havi szinten tudunk részt venni ilyen foglalkozásokon.

Mióta vagy tag és melyik szervezetnek?
Idén lesz, hogy harmadik éve vagyok tag – és mint említettem – a MATASZ Pest Megyei Szervezetének.

Hogy sikerült a beilleszkedésed a Pest-megyei szervezetbe?
A beilleszkedés nagyon könnyen ment hiszen, fantasztikus embereket ismerhettem meg, akik nyitottak voltak az új tagok felé, így hamar szoros barátságok alakultak ki.

Te jelentkeztél ötletekkel vagy feladatot kaptál?
Első körben kaptam a feladatokat, vagyis a lehetőségeket, hogy részt vehessek a MATASZ Pest Megyei Szervezetének rendezvényein. Viszont a pandémia ideje alatt Papp László barátom és én előálltunk azzal az ötlettel, hogy foglalkozhatnánk a MATASZ keretein belül hadisír gondozással, amit nagyon szívesen fogadtak a megyei vezetésben.

Vannak e és ha igen meghallgatják a javaslataidat?
Természetesen! Ha van építő jellegű javaslatom, az meghallgatják és el is fogadják.

Hogy tudod a munkád, a tartalékos szolgálatot, a társadalmi elkötelezettségeket összeegyeztetni?
Jelen pillanatban egyedülállóként tökéletes összhangban tudom kezelni szabad időmet és a munkáimat, legyen az a tartalékos szolgálat, vagy a MATASZ-ban történő aktív részvétel.
De elég rugalmas vagyok, így a későbbiekben sem fog gondot okozni.

Milyen feladatokban vettél részt eddig a tartalékosokkal?
Ide tudnám sorolni a havi szintű lövészeteket és azok lebonyolítását, a lövész versenyeket, amiken részt szoktunk venni és az éves szinten megrendezett Doni Emlékmeneteket, a Bocskai Portyát, de említhetem a megannyi gyermek programot, amit iskolákban és nagyobb szabadtéri rendezvényeken bonyolít le a MATASZ Pest Megyei Szervezete éves szinten.

Milyennek találod a lövészeti programot?
Nagyon hasznosnak találom. Olyan emberektől kaphatunk itt tanácsokat, akik több éven keresztül versenyeztek, illetve versenyeznek mind a mai napig, vagy a fegyveres szerveknél töltött szolgálatuk alatt tettek szert nagy tapasztalatra. Így minden lövészeten eltöltött perc nagyon hasznos volt számomra.

Milyen közösséget találtál a Pest-megyei szervezetben, sikerült-e bajtársi és emberi kapcsolatokat kialakítani?
Egy fantasztikus közösséget ismerhettem itt meg, ahova szívesen jár az ember. Szinte minden taggal szoros barátságot tudtam kialakítani. Jó példa erre, hogy nem csak munkavégzés szempontjából szoktunk összejárni, hanem több alkalommal is össze szokott jönni a társaság egy csapatépítő bográcsozásra, vagy élménylövészetre.

Szívesen vállalsz feladatokat a tartalékos szervezetben, vállalnál többet is?
Természetesen szívesen vállalok feladatokat, és ha időm engedi többet is szeretnék még tenni.

Szívesen irányítanál kisebb feladatokat, koordinálnád több ember munkáját?
Igen, szívesen tenném, hiszen ez által fejleszthetem vezetői készségeimet, amit később az élet bármely területén kamatoztatni tudok majd.

Másoknak is meséltél már az itt folyó munkáról? Hívtál már a szervezetbe másokat?
Saját személyes baráti körömben már többször is meséltem a MATASZ-ról. Több tartalékos kollégámat is meghívtam már közülük és páran azóta már tagok is lettek.

Kiknek ajánlanád ezt a fajta társadalmi munkát?
Mindenkinek ajánlanám, akit érdekel a Honvédelem, vagy csak egy olyan csapathoz szeretne tartozni, akikkel hasznosan tudja eltölteni az idejét.

Szerinted, hogyan tehetne nagyobb ismertségre szert a tartalékos szolgálat és a MATASZ?
Ha a jelenleginél is több rendezvényen vehetnénk részt, és személyesen tudnánk ismertetni munkásságunkat az emberekkel. Véleményem szerint egy kötetlen beszélgetés szemtől szemben bármennyi elolvasott információnál többet ér.

Miért jelentkeztél a „Ohio” felkészítésre?
Tartalékosként szeretnék minél nagyobb szakmai tapasztalatra szert tenni. Ennél jobb lehetőséget pedig nem is találhattam volna, így azonnal jelentkeztem, amikor lehetőség adódott rá. Fiatal ereje teljében lévő férfiként kötelességemnek éreztem, hogy ott legyek és legjobb tudásom szerint képviseljem a magyar tartalékosokat.

Mit kaptál eddig a felkészítés során? Erre számítottál vagy valami másra? A kiképzés során mi volt az ami esetleg nehézséget okozott, és ha volt olyan hogyan sikerült leküzdened?
Hatalmas mennyiségű tudást adtak át a kiképzőink. Pontosan erre számítottam és maradéktalanul megkaptam mindent, amit elvártam ettől a programtól. Nehézség talán annyi volt benne, hogy rövid idő állt rendelkezésünkre, hogy felkészüljünk. Sajnos itt is közbeszólt néha a jelenlegi vírushelyzet. De sikeresen vettük az akadályokat.

A MATASZ PMSZ-ben végzett tevékenységed, az itt szerzett tapasztalataid segítettek e valamiben, ha igen miben, az „Ohio” kiképzés során?
A lövészeteknek hatalmas hasznát vettem. Plusz a sok tapasztalatot, amit átadtak a szervezetben megismert katonák, mind hozzájárultak, hogy eredményesen hajtsam végre a rám szabott feladatokat. Megtanították, hogy kellő alázattal és kitartással álljak hozzá minden feladathoz a kiképzés minden terén.

Milyen terveid vannak a jövődre vonatkozóan, természetesen a tartalékos szolgálat esetleg a honvédséghez való szorosabb kötelék kialakítása tekintetében?
Amint végzek az OHNG gyakorlattal, még tartalékosként, de már főállásban szeretnék dolgozni a Honvédségnél a következő évben. Ha minden jól sikerül, jövőre szeretném elvégezni az Acélkockát, hogy hivatásos altisztként folytathassam pályafutásom egy lövészalakulatnál.

Köszönöm a beszélgetést. Sok sikert kívánunk Neked az Ohioi Nemzeti Gárda gyakorlatán az Egyesült Államokban. Természetesen a gyakorlatról hazatérve várjuk, hogy élményeidet, tapasztalataidat oszd meg velünk.

Én köszönöm a lehetőséget a bemutatkozásra. Természetesen hazatérve szívesen beszámolok majd a gyakorlaton szerzett tapasztalataimról, hátha ezzel is kedvet tudok csinálni másoknak arra, hogy megmérettesse magát tartalékosként, vagy a MATASZ tagjaként.

A riportot lejegyezte: Bíró Sándor ny. r. ezredes
Képek: MATASZ PMSZ archív.