Bezárt laktanyákról emlékeztek meg Szegeden

Tizennégy év telt el azóta, hogy Szegeden felavatták a Kossuth Lajos és Török Ignác laktanyák helyén felállított emléktáblákat. Sokan voltak akkor ott, zömében olyan katonaviselt nyugdíjasok, akik egykor Szegeden ezekben a laktanyákban szolgáltak. Akkor, az ünnepséget követően megfogadták, hogy évenként találkoznak és koszorúzással, baráti összejövetellel emlékeznek meg a bezárt laktanyákban eltöltött felejthetetlen évekről.

A Szegedi Bajtársi Klub Közhasznú Szervezet vezetősége, megemlékezéssel egybekötött koszorúzást és bajtársi napot hirdetett 2021. május 29-én szombatra, amelyre a MATASZ Csongrád-Csanád Megye Szervezetének képviselőit is meghívta.

A megemlékezés-sorozat, a Török Ignác laktanya emléktáblájánál, a Szabadkai úton, a Himnusz hangjaival kezdődött, ahol az ünnepség szónoka, – Csepi László ny. őrnagy, a Szegedi Bajtársi Klub Közhasznú Szervezet elnöke – felidézte a laktanya megalapításának és megszüntetésének történetét.

„A Magyar Honvédség 80. Török Ignác Gépesített Lövészdandár a Magyar Honvédség egyik legnagyobb szárazföldi katonai szervezete volt. Az alakulat, – a megszüntetett – MN 44. Harckocsi Ezred állományából és technikájából alakult meg, és a 3. Gépesített Hadtest közvetlen irányítása alá tartozott. A dandár 1987. április 15-én jött létre, – az Abasári Táncsics Mihály Laktanyában – a felszámolt MN 44. Harckocsi Ezred jogutódjaként. Átvette annak teljes technikai és személyi állományát. A dandár kezdetben 3 darab gépesített lövészzászlóaljjal és 2 darab harckocsi zászlóaljjal rendelkezett. A dandár két helyőrséges alakulat volt, mert egy része a gyöngyösi laktanyában állomásozott.

1990-ben az alakulat és a dandár is felvette Török Ignác nevét és így a megnevezése MH 80. Török Ignác Gépesített Lövészdandár lett. A hadtest 1991-ben átalakult 3. Katonai Kerületté. A dandárt átalakították. 4 darab gépesített lövészzászlóaljjal és 1 darab harckocsi zászlóaljjal rendelkezett ezek után. Magát a gyöngyösi laktanyát 1991. október 10-én bezárták. Az 1992-ben a dandár állományát lecsökkentették az előkészítő törzs szintjére. Ez azt jelentette, hogy a technika zárolásra került, és csak mozgósítás után került a behívott állomány részére kiadásra. A keret létszám 129 fő lett. Ez a szomorú helyzet 4 évig állt fent, amikor az alakulatok 1996. április 1-ével végleg felszámolták a laktanyával együtt.

A Hattyas-sori egykori Kossuth laktanyában 1897-től a kilencvenes évek közepéig szolgáltak katonák. A volt Kossuth laktanyát 1897-ben adták át, és pontosan 100 évvel később számolták fel.”

Az emlékezés koszorúit, a város önkormányzatának képviselői, a jelenlévő egyesületek vezetői a Vitézi Rend helyi Székkapitánya helyezte el az emléktáblán. A megemlékezés alkalmából, – az emlékezés koszorúját – a Magyar Tartalékosok Szövetsége Csongrád-Csanád Megyei Szervezete nevében, Dávid István ny. mérnök alezredes, megyei elnök helyezte el az emléktáblánál.

A koszorúzást követően, a Szegedi Bajtársi Klub Közhasznú Szervezet vezetősége és a szervezők nevében, Csepi László ny. őrnagy bajtársi találkozóra és az azt követő vacsorára hívta meg a megemlékezésen résztvevőket.

A megemlékezés lefolyásának megbeszélése
A MATASZ koszorújának elhelyezése
Az emléktábla
Az emlékmű a koszorúkkal