Nagy sikere volt a MATASZ Ifjúsági haditornájának Szegeden

A Magyar Tartalékosok Szövetsége (MATASZ) Csongrád-Csanád megyei szervezete, az utóbbi években minden tavasszal és ősszel, megrendezi a szegedi középiskolások részére a haditornákat. Ennek megfelelően, a Magyar Tartalékosok Szövetsége Csongrád Megyei Elnöksége, 2021. június 11-én rendezte meg, a szegedi középiskolák fiataljai részére, „VI. Ifjúsági Kombinált Honvédelmi Haditorna” című, honvédelmi akadályversenyt.

Versenyt szervezők célja az volt, hogy segítsék a fiatalok egészséges életmódra történő nevelését, illetve a versenyzési lehetőség biztosításával, a honvédelmi sportokra való orientáció elősegítését. Cél volt továbbá, a középiskolai évfolyamok tanulói részére, a honvédelmi ismeretek átadása, a katonai pálya és az önkéntes tartalékos szolgálat iránti érdeklődés felkeltése, honvédelmi sportok népszerűsítése, a sportbaráti kapcsolatok erősítése, ápolása, valamint a 2016 évben első ízben meghirdetett és megrendezett haditornával, a hagyományteremtő verseny folytatása.

Az ünnepélyes megnyitón Dávid István ny. mérnök alezredes, a MATASZ Csongrád-Csanád megyei elnöke köszöntötte a megjelent csapatokat, kiemelve a rendezvény jelentőségét a fiatalság honvédelmi nevelésében. Magyarország új haderőt épít ki, erőteljes fejlesztések kezdődtek. A fejlett technika mellett az utánpótlásra, a jövő képzett katonáira is nagy szükség lesz.

Elmondta: „A dél-keleti térségben megnövekedett az érdeklődés a honvédelem iránt, különös tekintettel, a tartalékos katonai szolgálatra. A rendezvény mozgósíthatja, a nagyszámban elérhető középiskolás fiatalt, valamint nem hagyható figyelmen kívül, a személyi utánpótlás terén kínálkozó lehetőség sem. A rendezvénnyel azt a hagyományt szeretnénk folytatni, amit 2016 évben elkezdtünk. A szegedi középiskolák fiataljai részére szervezett honvédelmi sportprogramjaink, jól illeszthetőek a honvédelmet népszerűsítő munkánkba! A rendezvény kitűnően szolgálhatja a régió népszerűsítését, a tartalékosok tevékenységének, – különös tekintettel a tanintézetekben tervezett kadét képzés terveinek – további megismertetését.”

A fiataloknak a szegedi repülőtérre történő beérkezését követően, – a hőmérsékletmérés és a regisztráció után – László Károly főszervező ismertette a verseny lefolyását, a program során végrehajtandó különböző feladatokat. Felhívta a versenyzők figyelmét arra, hogy az itt továbbjutó csapatok  az őszi, nagy megyei haditornán is megmérettethetik magukat. A verseny a hagyományoknak megfelelően kezdődött. A csapatoknak a különböző állomáspontokon, különböző feladatokat kellett végrehajtaniuk.

A rajtot követően, azonos követési idővel indultak el a versenycsapatok, az első állomáspontra, ahol egy 10 kg-os vegyvédelmi ládát kellett a versenyzőknek, – a 20 méternyi távolságra elhelyezett zászlót megkerülve – a ládát visszatenniük az eredeti helyére. A következő versenyszámnál az akadálypályán, szlalomozva kellett futniuk a versenyzőknek a leszúrt cölöpök között úgy, hogy nem érinthették meg, a kihelyezett akadályokat. A mocsárjárás során, a megadott távon letett, vékony fapallókon kellett végigmenni anélkül, hogy a versenyző érintené a földet a lábával. A következő állomásponton sebesült vivés volt a feladat. A négy versenyző, hordágyon vitte az ötödiket oly módon, hogy a sebesült lába nem érinthette a földet.

Ezt követték a klasszikus honvédelmi versenyszámok, a légpuska lövészet és a gránátdobás. A légpuska lövészetnél a versenyzők a 15 m távolságra elhelyezett céllapra lőttek, amíg a gránátot a 15 m távolságra elhelyezett 1m átmérőjű körbe, – amely köregységei méterenként növekedtek 3 m-ig – kellett bedobni.

A rendezvényhez tartozott – kiemelt programként, amely párhuzamosan futott a haditornával – a katonai közelharc és az ejtőernyős foglalkozás. A katonai közelharc foglalkozás anyaga, az egymásra épülő alapmozgásokról szólt, – gyakorló fegyverrel és anélkül, alapállások, lépések, fordulatok 90, és 180 fokban, valamint térdelések, hason fekvések elemeit – illetve ezen mozgásformák alkalmazását gyakorolták, sajátították el a közelharcban. A foglalkozás vezető: Kocsis István ÖTT. őrnagy, a megye alelnöke volt.

Az ejtőernyős alapismeretekről, az ejtőernyős sportról, bemutatóval egybekötött előadást, Csorba József tartalékos hadnagy tartott. Részletesen bemutatta az ejtőernyőzéshez használt felszereléseket és az ejtőernyőzés szabályait. Az elhangzott alapismereti tájékoztató és információ alapján, a foglalkozás befejezéseként, a versenyzők rövid tesztlapos kvízjátékon vettek részt.

A szegedi repülőtéren megtartott VI. Kombinált Ifjúsági Honvédelmi Haditornát megtekintette, illetve részt vett azon, – dr. Juhász Tünde ÖMT ezredes kormánymegbízott képviseletében – Csepregi Balázs őrnagy úr, valamint Széles Ernő ny. dandártábornok, a MATASZ országos elnöke képviseletében, Durgó Tamás alezredes úr, a MATASZ alelnöke is.

A verseny során megfigyelhető volt, hogy a csapatok tagjai között lányok is voltak, amely azt mutatja, hogy tőlük sem áll messze a honvédelem iránti érdeklődés.

A verseny végén ünnepélyes eredményhirdetésre került sor. A kupák, az érmek és az oklevelek átadását, Durgó Tamás alezredes úr és Csepregi Balázs őrnagy úr végezte. Ők adták át a Kormánymegbízott és a MATASZ országos elnöke különdíjait és ajándékait is a versenyen helyezést elért és résztvevő csapatoknak.

Összetett versenyben első helyet a Kiss Ferenc Erdészeti Technikum „Erdőmesterek” nevű csapata nyerte. Tagjai voltak: Mach levente, Peregovics Kadosa, Bicskei Attila, Horváth Zalán, Bagi Olivér, Osznovics Mátyás és Sass Csaba Márk.

Második helyezett lett, a Móra Ferenc Felnőttoktatási Szakközépiskola és Gimnázium „SZPC” csapata: Tagjai voltak: Balogh Krisztián, Papp Márkó, Bakacsi Barnabás, Farkas Leonidász és Paprika Zoltán.

Ugyanezen oktatási közintézmény „Ballasosok” csapata végzett a harmadik helyen. Tagjai voltak: Szegi János, Mészáros Ákos, Papp Ádáma, Zelei Richárd és Varga Ákos.
Dávid István alezredes, a MATASZ megyei elnöke elégedett volt, hogy a csapatok – annak ellenére, hogy az előző éjjel vihar volt Szegeden, özönvíz szerű esővel és a verseny napján több iskolában ballagás volt – eljöttek versenyezni, s nem történt baleset sem. Bízva abban, hogy a jövőben még több csapat jön majd versenyezni. Mondják el a versenyzők az iskolában, ha jól érezték magukat, és az őszi haditornára is szívesen eljönnének. A következő haditornát 2021. szeptember 18-án rendezi meg a Csongrád-Csanád megyei MATASZ elnöksége ismét itt, a szegedi repülőtéren.

Csorba József hadnagy szerint, ugyanolyan jó hangulatú és eredményes volt a verseny, mint a korábbi években. A csapatok nagyon jól teljesítettek és az időjárás is, – az előző napi vihar ellenére – megfelelőnek bizonyult. A hazatérő versenyzőknek jó utat és további szép napot kívánt.