Sikeres programsorozatot tudhat maga mögött a MATASZ és annak Budapest II. – III. kerületi szervezetei! A „MATASZ Honvédelmi és Sportnapot” júliustól novemberig, minden hónapban megtartották.
Az események kiemelt céljai voltak:
• Egészséges életmódra való hazafias nevelés
• Küzdősportok szerepének bemutatása a katonai és rendészeti közelharcban
• Egészséges sportolás, sérülések megelőzésének tanítása
• Elsősegélynyújtás és életmentés tanítása
Nem bemutató! Tematikusan felépített oktató – fejlesztő program.
A MATASZ erősíti a hidat a társadalom és a honvédség között. Az események indíttatást adtak a civil lakosságnak, hogy rálépjenek a „hídra”, a már rajta lévő kadétoknak pedig, hogy folytassák az „útjukat” azon. A programok fővédnöke: Széles Ernő nyá. dandártábornok, a Magyar Tartalékosok Szövetsége elnöke, a Honvédelmi Sportszövetség alelnöke.
Kiemelt támogató a Honvédelmi Sportszövetség volt.
Július és augusztus hónapban a civil lakosság állt az események középpontjában. Mindkét alkalmat megelőzött egy sportrendezvény, amiknek sikeres záróeseményei lettek a Honvédelmi és Sportnapok. Júliusban kétnapos komplex program keretében a Goju-ryu Karate-do harcművészet technikáinak a katonai közelharcban való alkalmazhatósága volt a téma. Augusztusban 5 napos erőnléti alapozó tábor előzte meg az eseményt. Minden alkalommal gyermek, kadét és felnőtt lakosokkal teli termekben tartották a foglalkozásokat. A résztvevők Budapestről és annak környékbeli települései mellett, Budakalászról és még Fótról is érkeztek. (A két rendezvény támogatója szintén a Honvédelmi Sportszövetség volt)
Az oktatás 4 fő részből állt:
1. Küzdősportok
2. A küzdősportokban tanultak alkalmazhatósága rendőrségi és katonai közelharcban
3. Egészséges mozgás, a sportsérülések megelőzése (prevenció), illetve kezelése (rehabilitáció)
4. Teendők sérülések és katasztrófahelyzetek esetén. Elsősegélynyújtás / életmentés
A koncepció alkalmasnak bizonyult a Than Károly Ökoiskola és Technikum Rendészeti és Honvéd Kadét hallgatóinak fejlesztésére is. Szeptember, október, november hónapokban az iskola tanulói töltötték ki a helyszín termeit.
Mind az öt esemény helyszíne az Óbudai Judo Club volt. Ozsvár András, olimpiai érmes sportoló, az OJC elnöke fogadta a résztvevőket, akiket körbevezetett az épületben levő, hazai és európai szinten is egyedülálló Judo Múzeumban. Az Óbudai Judo Club instruktort is biztosított az eseményekhez.
A szakmai program megtervezésében és annak lebonyolításában a szintén Óbudai székhelyű Gankaku Sportegyesület segédkezett. Az egyesület tagja a Honvédelmi Sportszövetség „kadét és tartalékos szakmai tagozatának”. A lebonyolításban résztvevő edzők és szervezők pedig a MATASZ-nak. A Gankaku SE karate szakedzőt is biztosított az eseményhez.
Együttműködő partnerek voltak még: Faház Étterem, Magyar Közelharc-Kézitusa Szövetség, Magyar Tai Jitsu Szövetség.
Az oktatás sikerét a jól képzett és jól együttműködő humánerőforrás biztosította! Civilek, aktív és nyugállományú katonák, rendőrök, különböző stílusú harcművészetek/küzdősportok mestereinek nem mindennapos összetartásának lehettek tanúi a résztvevők.
Oktatók témakörök szerint:
Küzdősport – Judo: Stéhl Gábor Judo és testnevelés oktató, okleveles személyi edző, 1. dan fokozatú mester, az Óbudai Judo Club judo alapú testnevelő tanára, II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola óraadó testnevelő tanára. Az egyesület utánpótlás és versenyeztető edzője.
Küzdősport – Karate: Szabó János, karate szakedző, funkcionális edző, 6. dan fokozatú Goju-kai Karate-do mester. A Than Károly Ökoiskola és Technikum önvédelem és testnevelés oktatója, a HKP1 program gyakorlati oktatója. A Gankaku Sportegyesület vezetőedzője, a Magyar Goju-kai Karate Szövetség alelnöke.
Rendőri közelharc: Kocsis István, nyugállományú Rendőr őrnagy, Rendőrségi közelharc instruktor, a „Rendőri önvédelem-közelharc” (ORFK Oktatási és Kiképző Központ) című tankönyv társszerzője, a Magyar Tai Jitsu Szövetség elnöke és 5. dan fokozatú oktatója.
Katonai közelharc: Dr. Zöllei Zoltán, nyugállományú Honvéd alezredes, közelharc-kézitusa szakértő. A Magyar Közelharc-Kézitusa Szövetség alapítója, elnöke és vezető instruktora. A Than Károly Ökoiskola és Technikum oktatója.
Egészséges sportolás (prevenció, rehabilitáció): Bársony Zsuzsanna gyógytornász. Több évtizedes tapasztalattal rendelkező szakember, aki több egészségügyi intézményekben, köztük a Sportkórházban is szerzett tapasztalatokat. A Gankaku SE gyógytornásza.
Elsősegélynyújtás, életmentés, teendők vészhelyzetben: Szántó Mihály főtörzsőrmester, MH.6. Sipos Gyula Területvédelmi Ezred 1.,29. Területvédelmi Zászlóalj egészségügyi altisztje, Afganisztáni tapasztalatokkal is rendelkező katonai szakápoló, aki több mint 20 éve lát el egészségügyi szolgálatot országos és nemzetközi karate versenyeken.
A program keretében jó kapcsolat alakult ki a résztvevőkkel, a kerület és annak agglomerációjának civil lakosságával, valamint a Than Károly Ökoiskola és Technikum tanáraival, diákjaival. Külön köszönet illeti az iskola vezetőségét:
• Csordás Katalin – igazgatót,
• Tóth Csilla Ida – igazgatóhelyettest,
• Váncsáné Debreceni Katalin – igazgatóhelyettest,
valamint a résztvevő diákok osztályfőnökeit – kísérő tanárait, hogy lehetővé tették a tanulók részvételét!
Az eseményeknek köszönhetően megalakult szakmai csapat, tervezi a program folytatását a civil lakosság és a kadét képzésben résztvevők részére egyaránt!
Megjelent itt is: https://sportime.hu/sporthirek/egeszseg-eletmod/rendezveny/matasz-honvedelmi-es-sportnap-nem-bemutato-hanem-tematikusan-felepitett-oktato-es-fejleszto-program/
https://www.judoinfo.hu/index.php/homepage/hazai/19172-honvedelem-es-sport
https://obuda.hu/wp-content/uploads/2021/12/obuda_ujsag_20211217.pdf