A Magyar Tartalékosok Szövetsége Pest Megyei Szervezete 2022. évi programtervének megfelelően január-február hónapokban sikeresen megrendezte a XXII. Doni Hősök Emléktúra Pest megyei szakaszait.
Az emléktúrák tapasztalatai összegzése során megállapították, hogy azokon, illetve az érintett településeken megtartott koszorúzó megemlékezéseken egyre nagyobb a lakosság érdeklődése a program iránt.
Már az emléktúrák előkészítése során azt tapasztalták, hogy a korábbi évek megemlékezései nyomot hagytak a települések vezetőiben és igénylik, hogy a „Doni Hősök Emléktúra” érintse az Ő településüket is. Mind a 6 érintett település – Budakalász-Pomáz-Szentendre-Pilisvörösvár-Pilisszentiván-Piliscsaba – tíz helyszíne, aktív részese volt a koszorúzó megemlékezések előkészítésének és lebonyolításának. Az elhangzott rövid emlékező beszédekből kitűnt, hogy a II. világháború borzalmai valamennyi települést érintették, lakosaik közül a harcok során sokan elestek vagy fogságba kerültek, de a hazatérők és az itthon lévők is számtalan sebet szereztek.


Az emlékező beszédek közül is kiemelkedett Dr. Vitályos Eszter Európai Uniós Fejlesztéspolitikáért Felelős Államtitkár Asszony január 29-i budakalászi beszéde, melyben a következő gondolatokat osztotta meg az emléktúrák kezdő állomásán a résztvevőkkel.
„Tisztelt Emlékezők! Kedves Barátaim!
Lassan nyolc évtizede már annak, hogy a Vörös Hadsereg ellentámadásba lendült a Don-kanyarnál. Egészen pontosan 1943. január 12-én kezdődött meg az az offenzíva, ami végül felőrölte a mintegy kétszázezer főből álló 2. magyar hadsereget.
A Don mentén vívott harc Magyarország történelmének legtragikusabb fejezetei közé tartozik. Csapataink páncélosok támogatása nélkül, minimális tüzérséggel, pusztán kézifegyverekkel harcoltak a mínusz harminc fokos télben, azzal a paranccsal, hogy állásaikból nem hátrálhatnak. Amikor a helyzet végképp tarthatatlanná vált, gyalog indultak hazafelé a hósivatagban a közel kétezer kilométeres útra.
Ma, békeidőben nem is tudjuk elképzelni sem katonáink szenvedésének mértékét, sem családtagjaik és szeretteik fájdalmát, amit csak tovább növelt, hogy a Don-kanyarban történteket hosszú-hosszú évtizedekig csend és elhallgatás kellett övezze.
Éppen ezért tartom nagyszerű cselekedetnek a Doni Hősök Emléktúrák megszervezését. Köszönöm tehát a MATASZ Pest Megyei Szervezetének a munkáját, amivel nemcsak emléket állítanak hőseinknek, de példát mutatnak a ma emberének, fiatalságának is! Rendkívül fontos munkájuk rámutat arra is, hogy jobban meg kell becsülnünk mindenünket, amink van, elsősorban családjaink, országunk, világunk békéjét!
Külön kiemelem, hogy az eseményen egyszerre hajtunk fejet a 2. magyar királyi hadsereg katonái és munkaszolgálatosai emléke előtt, nem is lehet másképp, hiszen valamennyien honfitársaink, áldozatok, emberek voltak.



A mai emléktúrát a résztvevők „Nagybaczoni Nagy Vilmos menetszázad” néven teljesítik. Nagybaczoni Nagy Vilmos vezérezredes, a magyar katonai hivatás, a hazafiság és az önfeláldozás egyik legkiválóbb példája. Nagy szerepe volt abban, hogy 1943 tavaszán a 2. hadsereg maradványai hazatérhettek Magyarországra, későbbi munkájával is a nemzet tragédiába süllyedését igyekezett megelőzni.
Zárszóként doni hőseinknek azt kívánom, Isten nyugosztalja őket békében!
Az emléktúra valamennyi szervezőjének köszönöm a munkáját!
A túra résztvevőinek erőt, egészséget kívánok!”
Államtitkár Asszony szavai pontosan tükrözték az emlékezet fenntartásának fontosságát, és kellő inspirációt adtak a Pest megyei szervezetnek, a Doni Hősök Emléktúrák és a megemlékezések résztvevőinek arra, hogy szükséges és fontos az, amit ebben az ügyben végeznek.




Az emléktúrákról beharangozóikban és tudósításaikban – melyek az alábbi linkeken elérhetőek – a helyi médiumok is elismerően számoltak be a szolgáltatási területükbe eső településeken, és megerősítést adtak szervezők és a résztvevők számára a program helyességéről és szükségességéről.
https://www.szentendre.media.hu/tv-budakalasz/hirek/kozelet/xxii-doni-hosok-emlektura
– https://szentendre.hu/a-doni-katasztrofa-aldozataira-es-tuleloire-emlekeztek-szentendren-is
https://piliscsaba.hu/galeria/31
Az azóta hazánk közvetlen szomszédságában bekövetkezett események sajnos azonban arra mutatnak, hogy itt, a sokat szenvedett Európában újból veszélyeztethetnek bennünket háborús cselekmények, melyek reményeink szerint minél hamarabb elcsitulnak, hogy ne kelljen utódainknak a mai esetleges áldozatokra emlékezni.
Szöveg: Bíró Sándor
Képek: MATASZ Pest Megyei Szervezet