Kötelességünk háborús hőseink emlékezetének fenntartása

Már sokadszor köszön vissza jelmondatunk, a Gróf Széchenyi Istvántól származó idézet, vagyis, hogy „Tiszteld a múltat, hogy érthesd a jelent és munkálkodhass a jövőn”.

Miért is jutott ez most ismét az eszembe?

Egy nemrégiben, Pomáz városában megtartott programunk, a „Magyar Hősök Emlékünnepe” kapcsán. Iskolás éveink alatt megtanultuk, hogy minden népnek megvan a maga történelmi múltja, kulturális öröksége, hagyományai. Ezek azok a dolgok, a közös múlt, a hagyományok, amelyek összetartozóvá, felismerhetővé tesznek egy-egy embercsoportot. Múltunk emlékeinek ápolása, hagyományaink őrzése azért is fontos, hogy azokat a fiatalabb generációk is magukénak vallják, mert csak így élhetnek tovább. Ha eldobjuk, letagadjuk, megmásítjuk történelmünket, elveszítjük azt az összetartó erőt, ami összekovácsolja, akár egy település közösségét, vagy éppen egy népcsoportot.

Ezért is volt rendkívül megtisztelő számunkra, hogy immár második alkalommal szervezhette meg szervezetünk a fentiekben leírtak szellemében Pomázon, a Magyar Hősök emléknapja alkalmából a városi ünnepséget, vagyis nem pusztán részt vehettünk azon, hanem mi voltunk a városvezetéssel szorosan együttműködve az esemény házigazdái. Tagságunk aktív tagjainak, tartalékosainak köszönhetően a 2022. évi ünnepség is mind külsőségeiben, mind tartalmában sikeres volt.
Az ünnepséget Halák Miklós vezetésével a Pomázi Önkéntes Tűzoltózenekar koncertje vezette fel.

A 10.00 órakor kezdődő megemlékezésen a himnusz hangjai után a megjelentek Kósa Roland, a Pomázi Német Nemzetiségi Általános Iskola végzős tanulója előadásában, Albert Ferenc: A nagy háború margójára című versét hallgathatták meg. A szavalatot követően Leidinger István polgármester köszöntötte az emlékezőket, majd rövid beszédében emlékeztetett, hogy „Ma sajnos ismét aktualitása van az ünnep fontosságának. Az emberiség úgy látszik nem tanul korábbi hibáiból. A délszláv háború borzalmait még ki sem heverte Európa és máris itt van egy mindannyiunkat fenyegető újabb háború réme. A szomszédos Ukrajnában véres háború dúl, amiben a kárpátaljai magyarság révén mi is érintettek vagyunk. A háború következtében családok esnek szét, anyák gyászolják elesett gyermeküket, feleségek férjüket, gyermekek apjukat, akik katonaként esnek áldozatául az értelmetlen, kegyetlen öldöklésnek, de a civileket sem kímélik a bombák.

Pedig tanulnunk kellene elődeink, őseink hibáiból, a hősi emlékműveink máig ható üzeneteiből, amelyeken ma is ott olvasható azoknak az áldozatoknak a neve, akik a korábbi háborúkban vesztették életüket.”

Az elhangzott beszéd gondolatai ott jártak mindannyiunk fejében akkor is, amikor egymás után, néma főhajtással elhelyeztük az emlékmű talapzatán az emlékezés virágait, leróva ezzel kegyeletünket a háborúk hősei előtt.
Már az előző évi megemlékezésnek is kiemelt eseménye volt, amikor polgármester úr átadta a város emléklapját a háborúkban elhunyt Pomáziak ma élő leszármazottjainak, akik elmondták, hogy mérhetetlenül jóleső érzés számukra, hogy nem hagyjuk feledésbe merülni elődeik hősiességét.

Ezen a napon azonban nem csak elhunyt hőseinkre emlékeztünk, hanem a ma köztünk élő a közösséget szolgáló hősöket is köszöntöttük.

A Pomázi Önkormányzati Önkéntes Tűzoltóság személyi állományának szavazata és javaslata alapján, Pomáz Város Önkormányzat Képviselő-testülete az ÉV TŰZOLTÓJA kitüntető címet adományozta SCHNÜRMACHER TAMÁS önkéntes tűzoltó részére példamutató és önzetlen munkája elismeréseként.

A város vezetése mindannyiunk nevében kifejezte köszönetünket áldozatos szolgálatáért, amellyel hozzájárult Pomáz polgárainak élet- és vagyonbiztonságának biztosításához.

A szervezők ekkor köszönték meg a versmondónak, Kósa Rolandnak is megható szavalatát, és a Pomázi Német Nemzetiségi Általános Iskola igazgatójának, Balog Ilonának a MATASZ Pest Megyei Szervezetével már több éve kialakított és tartalommal megtöltött sikeres partneri kapcsolat működtetését is.

A tűzoltó zenekar trombitása az esemény zárásaként eljátszotta az „il silenzio”-t, majd a résztvevők átsétáltak a Polgármesteri hivatalhoz, az ott felállított emlékfalhoz, hogy az azon szereplő hősök előtt is leróják kegyeletüket.

A MATASZ Pest Megyei Szervezete és Pomáz Városa a résztvevő civil szervezetekkel közösen, most már hagyományosan ezzel a május utolsó vasárnapján szervezett emlékünnepséggel kívánja fenntartani a háborúkban elhunyt, eltűnt hősei emlékezetét.
Reméljük, hogy munkánk nem hiábavaló, és évről évre egyre többen, és minél nagyobb létszámú fiatal pomázi részvételével tudunk eleget tenni ezen kötelességünknek.

Szöveg: Bíró Sándor ny. r. ezredes
MATASZ Pest Megyei Szervezet elnök
Képek: Kasza Krisztina