A Bundeswehr Német Tartalékosok Szövetsége (VdRBw) Közép-Frankföldi Großhaslachi tartalékosai és a Magyar Tartalékosok Szövetsége (MATASZ) Ruzsai Szervezete tartalékosai között, – hosszú évek óta – partneri kapcsolat áll fenn. A partnerségi kapcsolat lényeges része, a nemzetközi biztonságpolitika témáira vonatkozó információcsere, az adott katonai kiképzésben és továbbképzésben, valamint a fegyverrendszerekkel kapcsolatos információk cseréje volt.
Kezdetek óta bevett gyakorlat, hogy évente meglátogatják egymást. A járvány miatt azonban az elmúlt években nem kerülhetett sor találkozókra. Az idén a Ruzsai partnerek, – Katona Csaba egyesületi elnök vezette delegációja – Großhaslachban kereste fel a német tartalékos partnereket. Mivel régóta nem találkoztak, természetesen a személyes kapcsolatok és a személyes eszmecsere volt a középpontban. A magyar bajtársak megérkezése után, a Großhaslachi tartalékosok elnöke, Hans Rudelsberger egy bajtársi estre hívta meg őket. Mint mindig, most is nagyon meleg és barátságos légkörben zajlott a találkozás.
Mivel önkormányzati szinten is van partnerségi kapcsolat Petersaurach és Ruzsa között, Ruzsa polgármester asszonya, Sánta Gizella is a magyar delegáció tagja volt. A település polgármestere, Herbert Albrecht péntek délelőttre szervezett fogadásra hívta meg Ruzsa polgármesterét, a tartalékosokkal együtt. A jó idő miatt, a találkozási pont a városháza melletti önkormányzati szökőkút volt, majd a találkozó a díszteremben folytatódott.
A megbeszélésen, Ruzsa polgármestere Sánta Gizella és Herbert Albrecht Petersaurach polgármestere között, a kialakult kapcsolatok folyamatosságán volt a hangsúly. A témák az adott közösséggel kapcsolatos információk voltak, a koronavírus járvány tapasztalatai, a két település civil szervezetei kapcsolatainak szorosabbra fűzése, az Oroszország által Ukrajna elleni agressziós háború Európát ért hatásai.
A két tartalékos egyesület, 2023 év májusában Ruzsa településre tervezett viszontlátogatásban állapodott meg, hogy az ismételt találkozó új lendületet adjon a közöttük lévő partnerségi kapcsolatnak.
Mivel Petersaurachban ebben az időben volt a hagyományos búcsú, a Ruzsai polgármester asszonyt nagyon érdekelte Petersaurach „Kerwa” nevű hagyománya. Albrecht polgármester részletesen tájékoztatta Sánta Gizellát a „Kerwa-Buam” eredetéről és a „Kerwa-Pig csaták” hagyományáról.
Ezt követően, egy barátságos lövészversenyre került sor a „Großhaslachi Schützenhaus”-ban. Ez a versenylövészet természetesen mindig is, a német-magyar tartalékos találkozók kötelező szakmai része szokott lenni, ahol mindig van lehetőség nagy-kaliberű fegyverekkel való lövészetre.
Szombaton délelőtt a Bajor Állami Kiállítás meglátogatása volt napirenden. A „Tipikusan Frank” című kiállítás, különösen érdekelte a magyar vendégeket. A magyar tartalékos delegáció tagja Tóth Olivér, – mint tolmács, aki kiválóan beszélt németül – ismertette az állami kiállításon látottakat. A kiállítás középpontjában Frankföld története állt, amely a birodalmi városok kialakulásától az őrgróf-birtokokig, így Frankföld és Bajorország korai kapcsolatáig nyúlt vissza.
A kiállítás megtekintése után Petersaurachban a tipikus „Kerwa” ebéd elfogyasztása volt napirenden. Az ebéd után, a magyar vendégek nagy izgalommal várták a „Kerva-baum” felállítását. A „Kerwa-buam” felállítása, egy impozáns módon megünnepelt ceremónia, amely a magyar látogatók számára valami egészen különleges volt, mert valami egészen új, még soha nem látott hagyományt mutatott be. Természetesen ezeket a benyomásokat erősítette az a tény, hogy élőben valami teljesen ismeretlent lehetett átélni.
Ez az esemény természetesen a Großhaslachi bajtársi esten is beszédtéma volt. Itt azonban az előző napi lövészverseny eredményének díjátadója állt a középpontban.
- helyen: Herbert Pöhlmann, a Großhaslachi tartalékos állt a dobogón.
- helyen: Löw Szabolcs, Ruzsa tartalékosa és 3. helyen: Katona Csaba, Ruzsa elnöke végzett.
A német-magyar tartalékosok partnerségi találkozójáról összességében elmondható, hogy – hosszú idő után – a viszontlátást, ismét a szívélyesség és a mély bajtársiasság jellemezte. Mindenki nagyon jól érezte magát, erősödtek a személyes és társadalmi kapcsolatok, amely minden résztvevőnek felejthetetlen élményt és örömet okozott.
Szöveg és fotó: Reinhard Gernandt









