„A MATASZ a honvédelem kultuszát és a hazaszeretet fontosságát jeleníti meg” – kisinterjú Sziráki Krisztiánnal, Domaszék nagyközség polgármesterével
Polgármester úr, mikor találkoztál először szervezetünkkel, a MATASZ-szal, és hogyan tekintesz rá?
Jó pár éve már annak, amikor felkerestél engem azzal, hogy van egy helyi szerveződés, a Magyar Tartalékosok Szövetségének domaszéki szervezete. Újdonságként hatott, mivel nem nagyon volt előtte ilyen jellegű civil tevékenység Domaszéken.

Azt követően távolról, de szemmel tartottam magam is a működéseteket, de a most januárban megtartott doni emlékmenettel, amelynek a domaszéki világháborús emlékmű is állomása volt, és amelyen magam is részt vettem, számomra beért ennek az egyesületnek a tevékenysége. Azt láttam, hogy nagyon ügyes tagtoborzást hajtott végre a szervezet. Jól megtalálta azokat a személyeket, akik valamilyen szinten közös érdeklődési körrel rendelkeznek, a honvédelemnek a kultuszát valamennyire ismerik vagy szeretnék megismerni, és azt látom, hogy ez a közösségi tevékenység jól működik. Nekem ez lett az a pont, amikor úgy gondoltam, hogy közelebbről szeretném megismerni a MATASZ-t. Azt gondolom, hogy mindenképpen pozitívum, ahogyan a szervezet a honvédelem szellemiségét közvetíti. Természetesen a katonáinkra mindig nagy szükségünk van, még akkor is, ha békeidőben nem túl hálás időnként és helyenként az ő megítélésük. Azonban azt is látni kell, hogy vannak olyan szituációk – és ehhez nem kell egy konfliktusnak eljönnie –, amikor a honvédségre lehet számítani, mert amikor nagy baj van jönnek és itt vannak, teszik a dolgukat. Beszéljünk egy árvízről, járványhelyzetről, vagy bármi másról. De ahhoz, hogy ez a segítség odaérjen az emberekhez és ezt az erőt, vagy kapacitást megismerjék, ahhoz nagyon jó kapcsolódási pont például a MATASZ, amely civil szerveződés, de nyilván nagyon sok köze van a honvédséghez, és szerintem ez egy jó kapocs lehet. Úgy gondolom, hogy ezt a szellemiséget támogatni kell, és hogy a domaszéki közösségnek egy nagyon jó színfoltja ez a civil szerveződés, akik most újonnan, frissen, lelkesen megindultak és öregbítik Domaszék hírnevét.
Mi motivált abban, hogy magad is a MATASZ tagjává válj?
A MATASZ leginkább a honvédelem kultuszát és a hazaszeretet fontosságát jeleníti meg számomra és ezek az értékek hozzám is igen közel állnak. Anyai nagyapámmal, aki megjárta az orosz frontot, sőt a hadifogságot is, sokat beszélgettünk, és ezek a beszélgetések bizonyosan hatottak rám. Ahhoz, hogy én ezt megfelelően tudjam képviselni és az ő munkájukat segíteni, és akár várni azt, hogy esetleg a domaszéki közösséget is segítheti majd ez a civil szervezet, úgy gondolom, hogy a legjobb megoldás az, hogy ha én ennek tagi minőségben vagyok részese és nem csak távolról vélelmezem azt, hogy mit csinálnak, hanem próbálom belülről is látni, segíteni az ő munkájukat. Nyilván a személyes kötődéseket se tudjuk félretenni, ismerem azokat az embereket, akikkel gyakorlatilag egy egyesületben, szerveződésben kell majd itt helyi szinten együttműködni és tudom, hogy azokkal biztos, hogy fogunk majd tudni jól együtt dolgozni és értéket teremteni, olyan eseményeket, olyan dolgokat létrehozni, mint például a MATASZ DON – 80 országos rendezvénysorozat domaszéki rendezvényei, az emlékmenet. A MATASZ tudja, hogy hol, hova, mikor, mit érdemes vinni és megmutatni, mert lehet, hogy a laktanyából nem látni, hogy hol van lehetőség megszólítani az embereket ebben a témakörben.
Milyen elképzeléseid vannak a domaszéki járási MATASZ és a település közötti együttműködéssel kapcsolatban?
A közösen kigondolt célokat célszerű megvalósítani, aminek azt gondolom, hogy az iránya az jó, a települési rendezvényeken való részvétel tipikusan egy ilyen dolog. Leginkább reményem van az iránt, hogy befogadóan állunk egy új szerveződéshez, jelen esetben a MATASZ-hoz, akkor remélhetünk esetleg települési rendezvényeinken olyan segítséget, ami megkönnyítheti a mi munkánkat is. Azt gondolom, hogy ez egy nagyon kölcsönös dolog lehet, de egy jó bizonyítás is abban a tekintetben, hogy tud-e működni egy civil szervezet úgy is, hogy nincs intézményes kötődése az önkormányzathoz, akár pénzbeli forrást se kap. Hogy ha időről időre egyeztetjük a gondolatainkat és rendezzük a sorainkat, szerintem nagyon jó közös dolog tud kialakulni. Hogy csak egy példát említsek, nemzeti ünnepeken, megemlékezéseken a koszorúzásban, ha tudtatok, mindig részt vettetek. Az önmagában is nagyon méltó dolog volt, hogy volt néhány olyan koszorúzás, ahol díszőrséget álltak a helyi MATASZ tagjai, mert ez azért nem egy átlagos települési rendezvényi elem. Én azt gondolom, hogy ez a kölcsönös egymás iránti tisztelet és egymás segítése lehet majd a kulcsa a további jó együttműködésnek, és abban is bízom, hogy az is segíti majd a település és önkormányzat és a MATASZ közötti jó együttműködést, hogy én magam is ennek és annak is tagja vagyok. Egyébként nemcsak a MATASZ-nak vagyok a tagja, hanem a helyi polgárőrségnek is, és úgy gondolom, ez kell ahhoz, hogy településvezetőként jól ismerjük közösségünket. Ha nem is elvárás, de fontos dolog, hogy lássuk a szervezeteinket. Én szeretek úgy ítéletet mondani egy dologról, hogy ha azt jól körül jártam és egy civil szervezet esetében úgy tudok erről véleményt mondani, hogy ha ennek tagja vagyok.