A korabeli krónikák szerint 1849. július 20-án Tura határában lezajlott ütközet emlékére a Szép Turáért Egyesület koszorúzással egybekötött műsoros megemlékezést szervezett a turai Honvéderdőben felállított emlékműnél, melyre meghívást kapott a MATASZ Pest Vármegyei Szervezet is.
Az ünnepi megemlékezésre július 28-án került sor, mivel addigra sikerült az emlékmű és környezete ismételt rendbetételével elkészülniük.

Seres Tünde egyesületi elnök köszöntette az emlékezőket, majd elmondta, hogy „a Turaiak büszkék a szabadságharc helyi emlékeire. Egy jelentős történelmi ütközet zajlott egykor településünkön, ahol Szele Andor huszár őrmester és 17 névtelen társa vesztette életét. Ha megváltoztatni nem is tudták a szabadságharc kimenetelét, az adott helyzetben stratégiai jelentőséggel bírt hadi cselekményük. Seres Tünde elnök asszony örömét fejezte ki, hogy folytathatták a hadisírgondozók által 2020-ban megkezdett munkát, melynek keretében emléktábla felállítására is sor került a Magyar Honvédség 6. Sipos Gyula Területvédelmi Ezred 17. Területvédelmi Zászlóalj, a Magyar Tartalékosok Szövetsége Pest Megyei Szervezete és a Kossuth Társaság nevével jegyezve. E hadisírgondozó munka előtt már több mint tíz év is eltelt a turai Honvéderdőben teljes elhanyagoltságban, koszorúzási ünnepség nélkül. Amint a honvédelem.hu weboldal 2020. május 17-i híreiben közzétételre került „Csikós Gergő önkéntes területvédelmi tartalékos törzszászlós, valamint Papp László és Medveczki Ádám önkéntes területvédelmi tartalékos szakaszvezetők, – az MH 6. Sipos Gyula Területvédelmi Ezred, 17. Területvédelmi Zászlóaljának katonái – arra vállalkoztak, hogy a turai Honvédtemetőben található és felújításra szoruló emlékművet megújítsák, annak környezetét megszépítsék.”

Ez a vállalkozás további szemlézésekkel és kisebb volumenű tereprendezésekkel folytatódott az évek során, de egyes felelőtlen és jogsértő állampolgárok magatartása újratermelte a szeméthalmokat, s a természet is a maga törvényei szerint alakította a lombozati- és talajviszonyokat.
A törvény erejénél fogva és önkéntes alapon mind a Magyar Honvédség, mind a katonai tartalékosakat, ill. a katonai hagyományőrzőket összefogó szervezetek sokat tesznek a hadi sírok gondozásának ügyében. A humán erő végessége, a jelenleg kiemelt katonai toborzó feladatok azonban behatárolják az egyes, főként a temetőn kívüli területeken fekvő hadi sírok gondozására fordítható időt.
Így a Szép Turáért Egyesület segítségét, önkéntes munkavégzését felajánlva vette fel a kapcsolatot az MH Katonai Igazgatási és Központi Nyilvántartó Parancsnokság Pest megyei hadisírgondozó szervével. Egyrészt lehetőséget kérve a tereprendezési munkákra, másrészt jelezve egy közös koszorúzási ünnepség szándékát. Az állami tulajdonban lévő turai Szele Andor hadisír egy magántulajdonú erdőben fekszik, így a Szép Turáért Egyesület az 1/1 tulajdonos hozzájárulását kérte a területre történő legális behatoláshoz.


A végeredmény mintegy közel 5 m3-nyi illegálisan lerakott szemét, sitt eltávolítása hulladékgyűjtő telepre.

A 2023. márciusában megkezdett és júliusban befejezett munkálatokat követően került sor a megemlékezésre. Az eseményt ezen szervezetek nevében megtisztelte jelenlétével Berta Csaba főhadnagy, az MH Katonai Igazgatási és Központi Nyilvántartó Parancsnokság Pest megyei hadisírgondozó tisztje és Vadász Ádám őrmester, továbbá a MATASZ Pest Vármegyei Szervezet elnöke, Bíró Sándor nyugalmazott rendőr ezredes és alelnöke Bagi László nyugalmazott ezredes. A Kossuth Társaság nevében Dr. Sturcz Zoltánné elnök sérülése miatt távol maradt, de levélben üdvözölte az Egyesületet, s az általa szervezett rendezvényt.

Műsoros közreműködők tették még méltóbbá a kegyeletet. Tóth Bulcsú, a Kocsis Albert Zeneiskola növendéke, Piller Balázs tanítványa trombitaszóval vezette fel a nemzeti színű és turai zászlókkal tisztelgő 1032. sz. Kaszap István Cserkészcsapat tagjait. Hajagos József, hadtörténész, a gyöngyösi Berze Nagy János Gimnázium történelem-földrajz tanára beszélt szakértő módon az ütközetről.
Az ünnepi beszédet követően Maczkó Mária népdalénekes, az egyesület tagja ’48-as dalokat énekelt.
A folytatásban Heltai Bálint nyugdíjas magyar-történelem-könyvtár szakos tanár, a Magyar Irodalomtörténeti Társaság Pest megyei tagozat elnöke – mondhatni mintegy kapcsolódva az idei Petőfi 200 évfordulóhoz –, felolvasta Petőfi Sándor: Európa csendes… kezdetű versét, büszkén hirdetve: „E hűtlen korban mi utósó/ Egyetlen híveid valánk!”

„Tiszteld a múltat, hogy érthesd a jelent és munkálkodhass a jövőn!” – hangzottak egykor Széchenyi István máig érvényes szavai, mely idézetet Bíró Sándor ny. r. ezredes, a MATASZ Pest Vármegyei Szervezetének elnöke citált a hallgatóság elé. Megköszönte, hogy a szervezetük, pontosabban szervezetük tagjai által – Papp László őrmester és Medveczki Ádám őrmester, akik ma már a Magyar Honvédségben teljesítenek szolgálatot – 2020-ban megkezdett munkát a Szép Turáért Egyesület folytatta és az ünnepséget méltó módon megrendezte. „Szele Andor huszár őrmester és 17 társa nyugszik itt ezen a helyen. Az ő emlékük előtt tisztelgünk, de nemcsak Ő előttük, hanem minden olyan katona előtt tisztelgünk egy-egy ilyen megemlékezéssel, aki egykoron életét áldozta a hazájáért.”

Az ünnepség záró akkordjaként Tóth István, Tura korábbi polgármestere, a „Földobott kő” Alapítvány kurátora, korhű tárogató játékára koszorúkat, virágokat helyeztek el és mécsest, gyertyát gyújtottak a jelenlévők, köztük a MATASZ Pest Vármegyei Szervezet is.” ¹
A koszorúzást követően Seres Tünde elnök asszony bejelentette, hogy a további együttműködés keretében a Szép Turáért Egyesület méltó módon szeretne megemlékezni 2024-ben a turai csata 175. évfordulójáról.


Rendkívül felemelő érzés volt ezen a szép és méltó ünnepi megemlékezésen részt venni. Egyrészt azért, mert jó érzéssel töltött el bennünket, hogy a tagjaink – Papp László örm. és Medveczki Ádám örm. – által 2020-ban elkezdett munkát a Szép Turáért Egyesület újult erővel, méltó módon folytatja, másrészt azért, mert munkájuknak köszönhetően a jövő nemzedékei is értesülhetnek a Turai Csata történéseiről, az ott elesett Szele Andor huszár őrmester és 17 társa hőstettéről, a hazáért hozott áldozatáról, és így az talán nem fog a feledés homályába merülni.
Szöveg: Bíró Sándor ny. r. ezredes
Képek: Seres Csilla (Csilla Fotó Tura)
¹(forrás: Szép Turáért Egyesület facebook oldala, Seres Tünde Szép Turáért Egyesület elnök bejegyzése)