Katonák és civilek, fiatalok és idősek a herendi vasútállomáson lévő emléktáblánál tartottak január 31-én megemlékezést. Az ötvenöt éve történt vasúti baleset következtében meghalt 2 tiszt, 8 sorkatona, és a mozdonyvezető, valamint 26 katona súlyos, életveszélyes, 16 katona könnyű sérülést szenvedett és az érkező gyorsvonaton 5 súlyos, 17 könnyű sérülés történt.
A 1979. január 31-i nap reggeli óráiban a Lenti Lövészezred katonáinak szerelvénye már a negyedik vágányon várakozott az indulásra. Az ezred befejezte az éves gyakorlatát, a katonák a vonaton várták a hazaindulást. Az álló vonatba belerohant egy gyorsvonat.
A rendezvényen a megemlékező beszédet Dr Hegedűs János ezredes, a Honvéd Vezérkar képviseletében tartotta.
Az ezredes elmondta: Ötvenöt évvel ezelőtt hétóra ötvenhét perckor itt, Herend város vasútállomásán a helytelen vasúti váltó állítás miatt súlyos vasúti baleset történt. Az állomás mellékvágányán kiállásra várakozott az 520-as sorozatszámú gőzmozdonnyal továbbított katonai szerelvény, melyen a lenti gépesített lövészezred katonái várakoztak.
A helyi Napló beszámolója szerint az M40-es diesel mozdony által vontatott szombathelyi gyorsvonat vezetője a herendi vasútállomás bejáratánál vette észre a helyzet veszélyességét, a helytelen váltóállítást és azonnal gyorsfékezett. Az ütközés azonban elkerülhetetlen volt. A gyorsvonat körülbelül 70 kilométer/órás sebességgel csapódott a katonavonat végébe és maga alá gyűrte a katonaszerelvényt.
A mozdony kevésbé sérült meg, viszont az utána következő kocsi belefúródott az álló szerelvénybe és olyan ütés adott, hogy több kocsi is leugrott a sínekről. Az ütközés következtében több mint százan sérültek meg. A mentés perceken belül elkezdődött. A mentők több kocsival érkeztek a helyszínre. A könnyen sérülteket az állomás épületében látták el, a súlyosabban sérülteket a Veszprém megyei kórházba szállították. 27 sérültet katonai helikopterrel szállítottak a Budapesti Központi Katonai Kórházba. Az áldozatok a gyakorlótérről a lenti laktanyába tartottak, ahová sohasem érkezhettek meg.






Az elhunytak közül ketten a Magyar Honvédség hivatásos tisztjei voltak, nyolcan a hadkötelezettségük alapján teljesítették a hazafias kötelezettségüket. Szolgálat teljesítés közben veszítették el az életüket, ezért az utókornak kötelessége a róluk történő megemlékezés és a katonai tisztelet megadása.
A tragédia hírére a veszprémi kórház éjszakai ügyeletesei a helyükön maradtak, és a nappaliak mellett a szabadságon lévők is bementek a kórházba segíteni, valamint ötven egyetemista önként jelentkezett a nyilvántartási és egyéb feladatok elvégzésére.
Ötvenöt évvel az események után -hangsúlyozta az ezredes – a Honvédelmi Minisztérium, a Magyar Honvédség, a Magyar Államvasutak, az önkormányzatok, a bajtársi szervezetek képviselői, tartalékosok és a fiatalok egyaránt megjelentek a helyszínen, hogy fejet hajtsanak az áldozatok emléke előtt.
A tragikus vasúti balesetet megörökítő emléktáblát a Veszprémi Honvédségi Nyugállományúak Klubja kezdeményezésére a BEOSZ, a Honvédelmi Minisztérium támogatásával 2014-ben állította. A megemlékezésen résztvevő honvédségi, önkormányzati és civil szervezetek képviselői a rendezvény végén elhelyezték koszorúikat a vasútállomás falán lévő emléktáblánál. A MATASZ Veszprém Megyei Egyesülete nevében Demeter Ferenc elnök, valamint Simon-Jójárt Sándor nyá. ezredes hajtott fejet az áldozatok emléke előtt.
Demeter Ferenc