A HONVÉDELMI SPORTSZÖVETSÉG ELNÖKE lett Nébald György

Az öt esztendőre megválasztott szöuli olimpiai bajnok kardvívó „jó erdész” szeretne lenni ebben a programban.

Sport és honvédelem. Utóbbi kifejezés talán némi távolságtartást szül az emberben, nem gondolja?

Többek között pontosan az is a cél, hogy az emberek ne féljenek ettől a kifejezéstől, azoktól az értékektől, amelyeket a haza védelme és a hazafias nevelés jelent — mondja Nébald György. — És most nem háborús szituációra gondolok, számos olyan helyzet, vészhelyzet adódhat az országban, amely során szükség van erős civil elköteleződésre és olyan egészséges, sportos kiállásra, amelyet szeretnénk megteremteni ebben az országban. Fontos, sőt alap, hogy olyan képességekkel rendelkezzenek az emberek, amelyek nem csak a mindennapokban hasznosíthatóak mondjuk egy árvíz esetében is.

Gondolom, vannak erre példák más országokban is.

A honvédelmi és hazafias nevelés Angliában, Svájcban már erősen jelen van az oktatásban, a Honvédelmi Sportszövetség esetében a sporton keresztül próbáljuk megszólítani a társadalmat. A leendő honvédelmi sportközpontokban űzhető sportok már önmagukban segítik az emberek védelmi képességeinek fejlesztését, egészséges testi és szellemi fejlődését. És ez nagyon is szükségszerű Magyarországon.

A sportszövetség működésével kapcsolatos sajtótájékoztatón elhangzott: 17.5 milliárd forintos kormánytámogatást kapnak, hogy országszerte létesüljenek honvédelmi sportközpontok.

Kiket céloznak meg ezekkel a fejlesztésekkel?

A támogatást nem mi kapjuk, hanem a Nemzeti Sportközpontok, amely a multifunkciós sportközpontokat az ország teljes területén felépíti. Ezeket a felépülő honvédelmi sportközpontokat a HS feladata megtölteni tartalommal, és igyekszünk mindenkit megszólítani, Gyerekeket, családokat, fiatalokat és időseket egyaránt. Az első ütemben megvalósuló negyven sportközpont főként a megyei jogú városokban és a régiós központokban Jöhet létre, az ország teljes területét lefedve, majd ezt követően folytatjuk a terjeszkedést. A célunk az, hogy ezeket a sportlétesítményeket minél több tömegeket tudjunk rábírni a sportra, a testmozgásra.

Milyen programokkal?

Lesznek saját programjaink, versenyrendszerünk és összekapcsolódunk az alapító tagok, vagyis a Honvéd Sportegyesületek Országos Szövetsége, a Budapesti Honvéd Sportegyesület, a Magyar Sportlövők Szövetsége, a Magyar Tartalékosok Szövetsége, a Magyar Vívószövetség, a Magyar Judoszövetség, valamint a Magyar Technikai és Tömegsportklubok Országos Szabadidősport-szövetsége, valamint a többi tagszervezetünk programjaival. A Magyar Olimpiai Bizottság közgyűlésébe is delegálunk tagot, szimbiózisban élünk majd a magyar sportélettel, hiszen szeretnénk több feladatot is ellátni a működésünkkel. Fontos, hogy inspiráljuk a gyerekeket, hogy önként bemenjenek a termekbe, sportpályákra és kialakítsuk bennük az igényt a mindennapi sportra.
És— itt jön a versenysport a képbe i— ha tehetséges az a gyermek, akkor el is juttassuk őt a szakszövetségek rendszerébe. De azt is feladatunknak tartjuk, hogy megteremtsük a szabadidősport lehetőségét a felnőttek számára, kialakuljon egyfajta testkulturális műveltség ebben az országban, mert még mindig elenyésző azoknak az embereknek a száma, akik önszántukból rendszeresen sportolnak Magyarországon. Ha a soron következő generációk egészségesebbek lesznek, akkor már győztünk.

Mi tesz az alap, amire építkeznek?

Kezdetben elsősorban dzsúdózásra, vívásra, karatéra és sportlövészetre lesz lehetőség a honvédelmi sportközpontokban, azonban a későbbiekben más sportágakban is kipróbálhatjuk magunkat. Fontos elmondani, hogy a sportolás mellett elméleti képzésben is részesülnek a sportközpontokba ellátgatók, például elsősegélynyújtást tanulhatnak, vagy a modern technológia segítségével tájékozódási ismereteket szerezhetnek. Látható, hogy ezek a mindennapokban is jól használható képességek lesznek.

Vívó olimpiai bajnokként, a BHSE elnökségi tagjaként mennyire érzi magáénak ezt a feladatot?

Amikor vívni kezdtem, én is katonák közé kerültem, ludovikás tisztektől tanultuk meg az alapokat Sajátos fegyelem, precizitás, széles látókörűség és humor jellemezte a munkájukat. A javamra vált. Egy ilyen szövetség vezetése nagy feladat, azt a fajta fegyelmet és precizitást kívánja meg, amelyet vívóként sajátítottam el. Mi a kollégáimmal most ültetjük el a magokat egy olyan rendszerben, amely reményeink szerint nagy hatással lesz az ország sportkultúrájára. A jó erdész az, aki sokkal jobban, gazdagabban adja át az erdőt, mint ahogy az elődjétől kapta. Ez a sportszövetség nemrég kezdte meg a működését, nekem az a feladatom, hogy az elkövetkező öt év alatt szép erdőt neveljek. És ha példának okáért jövő ilyenkor leülünk beszélgetni, akkor ne közhelyeket puffogtatva tárjam szét a karom, hanem azt tudjam mondani: már javában zajlanak az események, alakul az életünk, több ezer embert el tudtunk érni a programunkat. Ehhez a munkához pedig várom, hogy további tagszervezetek csatlakozzanak.

Cikk: LIPICZKY ÁGNES