Sajtótájékoztató Kalocsán a tartalékosokról és a tartalékos századok megalakításáról

Sajtótájékoztatóra került sor a kalocsai rádióban és televízióban. A tájékoztatón részt vett Nagy Viktor alezredes, a megyei toborzó iroda képviseletében és Szabó János nyá. ezredes, a MATASZ Bács-Kiskun megyei elnöke. A sajtótájékoztató témája volt a Területvédelmi századok megalakításával kapcsolatos feladatok, információk. Az eseményről tudósítás készült az esti híradó számára is, valamint egy későbbi időpontban a teljes anyag bemutatásra kerül mind a televízióban, mind a Korona Rádióban. A Kalocsai Néplap cikkében számol be az eseményről.

Cserháti Ákos


Beszámoló:

A munkáltató kompenzációt kap, ha dolgozóját behívják szolgálatra
Már toborozzák az önkéntes területvédelmi tartalékosokat
Már Bács-Kiskun megyében is megkezdték az önkéntes területvédelmi tartalékosok toborzását. Járásonként egy századot terveznek felállítani, tagjait évente négyszer egy hétre hívják majd be, a munkáltatók kompenzációt kapnak dolgozóik távollétének idejére a Magyar Honvédségtől.

Hraskó István
istvan.hrasko@mediaworks.hu

BÁCS-KISKUN
A sorkatonaság 2004-es megszüntetésével gyorsan elkezdett csökkenni hazánkban a kiképzett hadkötelesek száma. Emiatt állították fel az önkéntes tartalékos rendszert még 2011-ben, mégpedig két vonalon: a védelmi tartalékosok a honvédségi objektumok őrzés-védelmét látják el, míg a műveleti tartalékosok az egyes alakulatok mellett bármilyen feladatra alkalmazhatók. Utóbbi egységek feltöltésével és a létszám megtöltésével ugyanakkor nehézségek adódtak, hiszen a műveleti tartalékosok évente két hónapra behívhatóak, azt pedig kevesen engedhetik meg maguknak, hogy ennyi ideig távol legyenek családjuktól, munkahelyüktől, és nyilván kétszer 30 napra egyik munkáltató sem szívesen nélkülözi dolgozóját.

Most megújítják a rendszert, új elemként a helyi közösségekre építve kívánják létrehozni az önkéntes területvédelmi tartalékos szolgálati formát – mondta el lapunknak Nagy Viktor, a jövőbeli új alegység parancsoka, az MH Hadkiegészítő Felkészítő és Kiképző Parancsnokság alezredese.

Minden járásba egy század

A területvédelmi tartalékos rendszer – mint nevéből is következik – területi alapon szerveződik. A tervek szerint járásonként egy századot állítanak majd fel, hogy szükség esetén helyben álljon rendelkezésre egy kiképzett, felkészített, alkalmazható erő.

Jelentkezhetnek nők és férfiak, a szolgálat lehetősége nyitva áll 18-tól 65 éves korig. Mint Nagy Viktor hangsúlyozta: aki fizikai és egészségügyi alkalmas minősítést ér el, az tagja lehet a járási századnak.
– Számítunk a fiatalokra, akiknek még nincs katonai tapasztalata, de van érdeklődése és elkötelezettsége a honvédelem ügye iránt. És szükségünk van azokra is, akik teljesítettek korábban katonai, sorkatonai szolgálatot és a rendszerről már vannak tapasztalataik. A korosztályok minden képviselőjének más és más erényei és kiválóságai tudnak hasznos egységgé kovácsolódni. Az önkéntes területvédelmi tartalékos század tagjai a felkészítések alkalmával olyan kiképzést, felkészítést kapnak, amely növeli a helyi közösség védelmi képességét, legyen szó honvédelmi vagy katasztrófavédelmi helyzetről – fogalmazott az alezerdes.
Évente négy alkalommal öt (azaz összesen húsz) napra, napi 8 órára hívják be a tartalékosokat. Hogy mikor, arról időben tájékoztatják az érintetteket és munkáltatójukat is. Már egy évvel a behívás előtt postázzák a tájékoztató levelet, 60 nappal a behívás előtt megy ki a behívó parancs, és ha sem a tartalékos, sem a munkáltató nem jelzi, hogy rossz lenne az időpont, akkor természetesen kötelező a megjelenés az előírt helyszínen és napon.

– Fokozottan figyelünk arra, hogy a kiképzés során a civil életben is hasznos ismereteket adjunk át. A fő hangsúlyt erre helyezzük, nem a fizikai megterhelésre. A cél az, hogy aki bekerül a rendszerbe, a lehető legtovább bent maradjon, ez értelmes feladatokból álló kiképzéssel érhető el – jelentette ki Nagy Viktor, hozzátéve: miután protokolláris feladatai is lesznek a tartalékos katonáknak, jelenlétük emelheti helyi szinten is az ünnepi megemlékezések, koszorúzások színvonalát, és természetesen részt vesznek katasztrófahelyzetek felszámolásában is.

Az első év négy hetes szolgálata igazodik a Magyar Honvédség alapkiképzési tematikájához, lesz lőkiképzés, fegyverzettechnika, őrszolgálat, elsősegélynyújtás, alaki kiképzés, katonai közelharc felkészítés.

A századokat az elképzelések szerint csak a saját járásukban fogják mozgatni, tehát a kecskeméti területvédelmi tartalékosokat vélhetően nem fogják Bajára, árvízi védekezési munkálatokra vezényelni. Ugyanígy a kiképzés is helyben, a járásban fog megtörténni, egy kiképzőszázad járja majd a megyét, hogy minden egységet felkészítsen. Aki kéri, kaphat laktanyai elhelyezést. Az önkormányzatokkal, a közigazgatási szervekkel közösen a Magyar Honvédség még keresi a kiképzéshez megfelelő helyszíneket azokban a járásokban, ahol nincs katonai objektum. Ahol 20-30 jelentkező már összegyűlt, kezdik is a kiképzést. Tíz év alatt szeretnének addig eljutni, hogy elmondhassák, minden század elérte a műveleti készenlétet.

Ösztönöznék a munkáltatókat, hogy engedjék el a dolgozót

A korábbiakhoz hasonlóan az önkéntes tartalékos munkáltatója a tényleges katonai szolgálatteljesítés, valamint az ezzel kapcsolatban kiadott pótszabadság időtartamára kompenzációra jogosult, amit utólag fizetnek ki. A térítés mértéke a Központi Statisztikai Hivatal által utoljára publikált féléves, vagy éves ágazati bruttó átlagkereseti adatok alapján számított napi összeg.

A munkáltató a kompenzáció teljes összegére jogosult, ha vállalja, hogy munkavállalója önkéntes tartalékos katonai szolgálatteljesítését a Magyar Honvédség által meghatározott időpontban biztosítja, és nem kezdeményezi a behívás átütemezését. Csak a kompenzáció fele jár a cégnek, ha ezt nem vállalja, vagy nem teljesíti. További ösztönzőket is terveznek a munkáltatók felé, így például adókedvezményt is.

Hol lehet jelentkezni?

Területvédelmi tartalékosnak a kormányablakokban, a járási hivatalokban vagy a megyeszékhelyen lévő toborzó irodában (Lunkányi János utca 1.) is lehet jelentkezni, vagy e-mail-ben a bacstoborzo©mail.hu címen. Bármely nagykorú, magyarországi lakóhellyel rendelkező, büntetlen előéletű és cselekvőképes magyar állampolgár megteheti ezt, a mindenkori öregségi nyugdíjkorhatár betöltéséig. A regisztrációs lap elérhető még a megyei toborzó iroda ügyfélszolgálatán, valamint a kormányablakokban, és a www.irányasereg.hu weblapon is.

Az alkalmassági vizsgálatra csak regisztráció után, csak a katonai toborzókkal történt egyeztetést követően kerülhet sor. Katonai szolgálatra szerződést kötni csak alkalmas minősítésű egészségi, pszichikai vizsgálatot követően lehet.

Mi jár a szolgálatért?

Az önkéntes területvédelmi tartalékos katona a szerződéskötést követően egyszeri szerződéskötési díjra (30 ezer forint), továbbá a teljesített szolgálati évenként, utólag, rendelkezésre állási díjra jogosult (ez igazodik a mindenkori minimálbér összegéhez). A tényleges szolgálatteljesítése idejére a szerződésében foglalt beosztásához előírt rendfokozat szerinti alapilletményt kap, emellett laktanyai elhelyezésre, térítésmentes élelmezési és hadiruházati ellátásra, továbbá egyes szociális támogatásokra (segélyezés) jogosult. Az önkéntes tartalékos szolgálat, és az ahhoz kapcsolódó előnyök, kedvezmények, támogatások igénybe vételének a feltétele, hogy a tartalékos katona részt vegyen az önkéntes területvédelmi tartalékos alapfelkészítésen, a szükséges további felkészítéseken, valamint az elrendelt honvédelmi, katasztrófavédelmi feladatokban.

Nem szűnik meg a korábbi rendszer sem

Nagy Viktortól megtudtuk: a területi alapon szerveződő új szolgálati formával párhuzamosan tovább fog működni a védelmi és a műveleti tartalékosok rendszere is. Utóbbi létszáma ugyan egyre fogy, de a haderőreform során, a 2000-es évek elején a honvédségből kikerült, de évi két hónap szolgálatot vállalni kívánó volt katonáknak ez a kedvezőbb.

A MATASZ is segít

A Magyar Tartalékosok Szövetsége (MATASZ) közhasznú nonprofit szervezetként összekötő szerepet tölt be a honvédség és a polgári lakosság között. Kapcsolatrendszerével Szabó János nyugállományú ezredes, a MATASZ megyei elnöke is segíti Nagy Viktor munkáját a területvédelmi tartalékos rendszer kiépítésében.

Forrás: https://www.baon.hu/kozelet/helyi-kozelet/mar-toborozzak-az-onkentes-teruletvedelmi-tartalekosokat-939231/

Matasz.com