Z generáció – onbrands.hu

Lassan a 2018-as év zárása mindenütt megtörténik és egyben elkezdődik a jövő év(ek) tervezése. A jövő szempontjából egy fontos szakmai interjúra hívták fel figyelmünket, amelynek megállapításai minden olyan szervezet számára fontosak lehetnek, amelyek különböző generációkat szeretnének megnyerni maguknak, tagjaiknak, de leginkább az úgynevezett Y, Z generáció tagjait, az 1980-1995, és az 1995-2010 között született fiatalokat.

Tanulságos, hogy a felnövekvő új generációk sajátosságai mennyire különböznek egymástól és mennyire más megközelítést igényelnek azoktól, akik megnyerni kívánják őket.

onBRANDS

Egy rólad szóló kiadványon azt olvastam, hogy marketing szakember, Z generációs tanácsadó és jövőkutató. Meg persze három gyerekes apuka. Mi legyen a sorrend?

VARGA ISTVÁN LÁSZLÓ
Ha a Z generációs kiadványon nézted, akkor nyilván a három gyerekes apuka, mert Z generációsak a gyerekek. Hogyha azt nézzük, hogy szakmai környezetben vagyok, ahol az új digitális generáció fog mindent meghatározni, akkor itt a jövőkutató és a Z generációs szakember.

Most nagyon divatos azt mondani, hogy óriási nagy gap van a generációk között. Te is ezt látod?

Én azt látom, hogy ennél sokkal nagyobb lesz a távolság. Vegyük az alap generációkat, tehát az X 65-80-ig, az Y 80-95-ig, és aztán jöttek 1995 után a Z generációsok 2010-ig. Nem tudták, hogy hogyan lesz, csak elnevezték őket. Aztán jöttek a görög abc betűi, az alfa és a béta. És hogyha ebben nézem, akkor az új alfák sokkal jobban fognak hasonlítani a Z-hez, magyarul, a mostani 1995 és 2010-ig születettekhez, mert már ők is a teljesen digitális világba születtek bele. Nyilván lesz köztük különbség, hiszen a Z generációs gyerekek 2-3 évesen még nem iPadekkel meg iPhone-okkal rohangáltak, akik 2010 után születtek, azok már igen. Ezzel jött, hogy amikor egy hagyományos fényképalbumot nézegetnek, a két kis ujjacskájukkal szeretnék a képet felnagyítani. A Z, az alfa és a majd csak ezután megszülető béta

KORSZAKVÁLTÓ GENERÁCIÓK LESZNEK,

nekik kell majd megépítaniük egy teljesen új jövőt, amiben mi X-ek és Y-ok is tudunk élni. Az általuk létrehozott valóságot ha nem is birtokolnunk kell, de valamilyen szinten hozzáférést kell hozzá kapnunk, értenünk kell, tudnunk kell használni, tudnunk kell a jelszavainkat kezelni. A mai 20 évesek 3-5, de legkésőbb 8 éven belül vezetők lesznek, az Y-okra számíthatnak, de gyorsan leváltják őket, az X-ek pedig addigra kiöregednek a vezetésből. Kiöregednek egyrészt azért, mert nem lesznek hajlandóak, másrészről meg már nem is tudják megtanulni azt a ritmust, amit most a Z a fejlődés által diktál. A Z se magától diktálja. Amikor azt mondják a Z-re, hogy multitaskos, nem azért van, mert ő multitaskos akart lenni, nem úgy született meg, hanem egyszerűen az a sok információ, ami rá esik, az egyszerűen azt kívánta meg, hogy ő képes legyen egyszerre több feladattal foglalkozni. Ő sem tud jobban, mint egy X vagy egy Y, de ő mégis megteszi, hogy idegen szóval az „interrupt”-ot, tehát a különböző tevékenységekhez szükséges lekérdezéseket elkezdi gyorsítani. Az egy érdekes szituáció lesz, amikor a babyboomerek vagy az X-ek ezt már nem értik, és inkább föladják.

A teljes interjú elolvasható ide kattintva:

http://onbrands.hu/marka-es-trend/2018/10/interju/varga-istvan-laszlo

(onBRANDS – Kőszegi András)

Az onBRANDS interjúk hangfelvételének gépelését partnerünk az OGDI készíti el.

Forrás: http://onbrands.hu/marka-es-trend/2018/10/interju/varga-istvan-laszlo