A honvédelmi miniszter vezeti a müncheni magyar delegációt

Idén február 17-19-én rendezik meg a müncheni biztonságpolitikai konferenciát. A legmeghatározóbb globális védelmi fórumon részt vevő magyar delegációt dr. Simicskó István honvédelmi miniszter vezeti.

E hét péntektől vasárnapig tartják Münchenben a nagy hagyományokra visszatekintő müncheni biztonságpolitikai konferenciát (Munich Security Conference – MSC). Az idén már 53. alkalommal, évente megrendezett esemény az elmúlt évtizedek során a legmeghatározóbb globális biztonságpolitikai fórummá vált, amelynek célja a legnagyobb horderejű kül- és biztonságpolitikai kihívások megvitatása a világ vezető döntéshozói részvételével.

Az idei konferencia kiemelt témái a transzatlanti kapcsolatok és a NATO jövője Donald Trump amerikai elnök megválasztását követően, a biztonság és a védelem terén megvalósuló európai együttműködés helyzete, az ukrán válság és az Oroszországgal való kapcsolatok, a szíriai polgárháború, valamint az ázsiai és csendes-óceáni térség biztonsági helyzete, különös tekintettel a Koreai-félszigetre. A résztvevők emellett ugyancsak megvitatják a terrorizmus és az információs hadviselés aktuális kérdéseit, valamint a bolygó ökoszférájára veszélyes éghajlati és egyéb jelenségeket.

A konferencián évről évre a világ több száz vezető döntéshozója vesz részt, köztük állam- és kormányfők, miniszterek, nemzetközi és nem-kormányzati szervezetek vezetői, valamint az ipari szféra, a média, a tudományos élet és a civil társadalom kiemelkedő képviselői. Az idei rendezvényre több mint ötszáz főt várnak, köztük több mint harminc állam- és kormányfőt, valamint mintegy nyolcvan külügy-, illetve védelmi minisztert. Idén – mások mellett – ott lesz Münchenben António Guterres, az ENSZ főtitkára, Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke, Federica Mogherini, az Európai Unió főképviselője, illetve Jens Stoltenberg, a NATO főtitkára. A januárban hivatalba lépett új amerikai kormányzatot Mike Pence alelnök és James Mattis védelmi miniszter képviseli. A magyar delegációt dr. Simicskó István honvédelmi miniszter vezeti majd

Forrás: honvedelem.hu


Simicskó István: az új washingtoni vezetés visszaigazolja a magyar biztonságpolitikai gondolkodás helyességét

Az Egyesült Államok új kormányának törekvései visszaigazolják a magyar biztonságpolitikai gondolkodás helyességét, ez mutatkozott meg az 53. müncheni nemzetközi biztonságpolitikai konferencián (MSC) – emelte ki dr. Simicskó István honvédelmi miniszter február 18-án, szombaton a bajor fővárosban zajló tanácskozásról az MTI-nek telefonon adott nyilatkozatában.

Mike Pence amerikai alelnök előadása és James Mattis védelmi miniszter beszéde megerősítés volt abban, hogy „helyesen látjuk a világot, helyesen értelmezzük a veszélyeket, és pontosan látjuk a megoldásokat” – hangsúlyozta a konferencián résztvevő honvédelmi miniszter.

A NATO megerősítése és a radikális iszlamizmus elleni küzdelem ügyében is nagyon hasonló az amerikai és a magyar megközelítés – mutatott rá dr. Simicskó István, kiemelve, hogy már a közeli jövőben hatékonyabb fellépés várható az Iszlám Állam terrorszervezettel szemben. Ez fokozza a menekülthullámok kockázatát, éppen ezért Európának és NATO-nak is nagyobb katonai szerepvállalással kell jelen lennie a válságövezetekben az európai állampolgárok biztonságának garantálása érdekében, és azért, hogy a béketeremtés révén az érintett térségekben élők otthon maradhassanak és helyben boldogulhassanak – mondta a miniszter telefonon adott nyilatkozatában. Aláhúzta, hogy ebben is egyezik a magyar és az amerikai álláspont, így a müncheni biztonságpolitikai konferencia „pozitív tapasztalatokat” jelent a magyar kormánynak.

Azzal kapcsolatban, hogy Angela Merkel német kancellár a konferencián szombaton elmondott beszédében Európa védelmi képességeinek erősítését szorgalmazta, dr. Simicskó István hangsúlyozta, hogy „ez is a magyar biztonságpolitikát igazolja vissza”. Magyarország állt ki elsőként a közös védelmi képességek kifejlesztése mellett, és Orbán Viktor miniszterelnök volt az első, aki kimondta, hogy közös hadseregre van szükség. Az európai partnerek bizonyára soha nem fogják elismerni, hogy Magyarország ebben az élen járt, de „finoman már elindultak” a budapesti vezetés által felvázolt irányba – mondta a honvédelmi miniszter.

Forrás:honvedelem.hu
Fotók: securityconference.de