Megyei vezetőségi ülés, Csongrád

A MATASZ Csongrád megyei vezetősége a rossz idejárási viszonyok miatt csökkent létszámú, ám nagyon fontos vezetőségi ülést tartott. A megbeszélésen dr. Palotai Jenő ny. ezredes tájékoztatta a vezetőség tagjait a január 7-i küldöttgyűlés eseményeiről. A vezetőség az elhangzottakat a napirendi pontok szerint tudomásul vette, támogatja a küldöttek ottani tevékenységét, a hozott döntéseket, a küldötteknek elismerését és köszönetét fejezi ki a végzett aktív, alkotó munkáért Kocsis István ömt. őrnagynak, Pál Mihály t. őrnagynak, dr. Kegye Szilár t. főhadnagynak, és Gőz Dániel ömt. szakaszvezetőnek valamint a tanácskozási joggal részt vett dr. Palotai Jenő ny. ezredes megyei elnöknek.

Palotai ezredes a döntések megvalósítására vonatkozóan részletesebben beszélt az ebből eredő helyi feladatok elgondolásairól. Nevezetesen a MATASZ jövendőbeli munkájáról, lehetőségeiről, azokról a feladatokról, melyeket helyileg kell tervezni, szervezni és végrehajtani. Három alternatívát fogalmazott meg:

1. Nem tenni semmit, várakozni, és majd meglátjuk, hogyan alakul a helyzet, várni arra, hogy az élet megoldjon mindent, lényegében a helyben topogva várni, hogy valami történjen. Ezzel semmi kockázat nincs, bizonyára senki nem fog hibázni, nem kell senkinek senkivel konfrontálódni, egyszerűen fogalmazva „várni a sült galambra”! Bár előterjesztését maga sem javasolta, a megyei vezetőség egyhangúan, mint alkalmatlan javaslatot elvetette.

2. Elindulni a sport vonatkozású feladatok „projektek irányába” a megalakult Honvédelmi Sportszövetség által biztosított források igénybevételével, a szakági sportszövetségek egyikeként a sportok irányába nyitni, közelíteni a középiskolák felé, alkalmazva a honvédelmi sportok terén szerzett tapasztalatokat, élve az ezzel összefüggésben megvalósuló beruházások lehetőségeivel, hasznosítani az ezeken a területeken lévő szaktudással és gyakorlattal rendelkező társaink munkájával, különös tekintettel a lövész és a tömegsportok adta (jelenleg nem kellően kihasznált) lehetőségekkel. Tudomásul véve, hogy ez idáig a Magyar Honvédség nem igazán tartott igényt a különféle tartalékosok körében jelentkező feladatokban a közreműködésünkre. Ebben a kérdéskörben több értékes, megfontolandó elem van, mégis hiányzik belőle, alaprendeltetésünk lényegét jelentő, szervezett, hazafias honvédelmi nevelő tevékenység, hiányoznak a tartalékosok, a híd szerep a társadalom és a honvédség között. Ezért ennek több eleme alkalmazása mellett mégis új utak keresését javasolta.

3. Mivel a MATASZ alaprendeltetése nem változott, „hídépítő” tevékenységünket folytatva, intenzívebb, hatékonyabb munkát javasol a társadalom, legfőbbképp a fiatalok körében. Hatékony részvétel a MATASZ szervezeti felépítésében, saját és katonai célú toborzás érdekében, részvétel a felállítandó területvédelmi alegységek munkájában. Lényegesen hatékonyabb együttműködés a Magyar Honvédség létrejött új szervezeti elemével az MH Hadkiegészítő Felkészítő és Kiképző Parancsnokság kijelölt szerveivel, ahol a MATASZ „stratégiai partnernek” tartják a tervezett feladatok megvalósításához. Ehhez természetesen meg kell szerveznünk „saját magunkat” létre kell hozni területi, települési klubjainkat, járási vezetőségeinket, melynek – az ehhez nélkülözhetetlen feltételek – éppen most jöttek létre. A szükséges helyei egyeztetéseket elvégeztük, a konzultációk elindultak, és a közeli jövőben, egyeztetjük elképzeléseinket az illetékes helyi kormányhivatalok vezetőivel, kérjük, várjuk javaslataink, elképzeléseink meghallgatását és támogatását.

Javasoljuk, hogy kísérleti jelleggel válasszunk ki egy, esetleg kettő, arra alkalmas és fogadó kész járást, hozzuk létre a járás településein a helyi MATASZ klubokat és ezt követően a járási vezetőséget, a lehetséges módon működjünk közre a tartalékosok toborzásával a tervezett tartalékos területvédelmi század létrehozásában és szerezzünk közösen tapasztalatot, ezeknek a teljesen újszerű tartalékos katona közösségek létesítésének, működtetésének, alkalmazhatóságának területén. Tartalékos közösségeink, alegységeink, természetesen a Magyar Honvédség részeként fognak működni – semmiképp nem paramilitáris szervezetként – a MATASZ a társadalmi háttér kedvező alakítása terén, a tartalékosok haderőn kívüli társadalmi, szervezeti összefogása, a működési területükön a honvédelem ügyét segítő, támogató érdeklődő honfitársainkkal együtt kaphat érdemi társadalmi jellegű feladatokat. Az ügy népszerűsítése, közreműködés a toborzásban, hazafias honvédelmi nevelés, honvédelmi sportok, stb.

Széleskörű véleménynyilvánítás alakult ki ezzel kapcsolatban, mely röviden úgy foglalható össze, hogy „végre azzal foglalkozhat a MATASZ, ami a dolga, amiért létrejött, de a feltételekről nem szabad megfeledkezni, mert itt most egy támogatásra érdemes, a haza, a honvédelem szempontjából nagyon fontos állomáshoz érkeztünk, ezt minden szinten támogatni kell”. Ez a helyzet, most láthatóan és jól érzékelhetően megvan. Ennek a munkánk során kell megfelelnünk. A közeli jövőben sorra kerülő egyeztetéseken ezekről, ebben a formában kell tájékoztatni a MH HKFP megyei, és a Megyei Kormányhivatal Illetékeseit.

Elismerésünket és köszönetünket fejezzük ki a „Doni emlékmenet” megszervezéséért, színvonalas megrendezéséért, meghívásunkért Békés megyei barátainknak, Nagy Zoltán ezredesnek, Antal László alezredesnek és Mohácsi Pál t. őrnagynak és valamennyi a szervezésben részt vett Békés megyei vezetőnek a kiváló munkájukért. Továbbá Kovács Ádám t. zászlós és Gőz Dániel ömt. szakaszvezető Uraknak a személyes részvételért, helytállásukért, megyénk képviseletéért.

Az éves költségvetési támogatás különféle változatait a vezetőség tudomásul vette, remélhetően a különféle sport jellegű feladatok teljesítése területén a megalakult Honvédelmi Sportszövetség révén több támogatáshoz juthat a tartalékosok szövetsége. Helyileg erre vonatkozó tervekkel rendelkezünk, a költségvetés forrásainak megnyitása során, annak mértékében állnak majd a rendelkezésünkre.

A MATASZ újabb elismerésének formáira vonatkozó javaslatunkat az elnökség részére meg kell küldeni, hogy azokban minél hamarabb döntés születhessen, hozzá járulva az előttünk álló feladatok megvalósításához.

Felhívjuk klubelnökeink figyelmét, hogy az éves tagsági díjak befizetésének szervezését kezdjék meg és azt a központ címére „sárga csekken” fizessék be. Ez egyben az éves tagsági viszony megújításának is a módja, a korábbi évek tapasztalatának megfelelően. Ezt a figyelemfelkeltő felhívásunkat, a március 31-i határidő lejártáig, többször meg kell ismételni.