Tótkomlós – Orosháza, 2017. január 12-14.
Harmincnégy kilométeres tisztelgő menetelést szervezett a Don-kanyarban elesett magyar katonák emlékére a Magyar Tartalékosok Szövetségének (MATASZ) Békés Megyei Szervezete. A két napos Doni Emléktúra Tótkomlósról indult 2017. január 12-én, és több Békés megyei települést érintve január 14-én, Orosházán tisztelgett a második világháborús hősi halottak emléke előtt.
Hetvennégy évvel ezelőtt következett be a magyar történelem egyik legnagyobb háborús katasztrófája: a Don melletti csatavesztés. A 2. magyar hadsereg 117 ezer katonát veszített el a szibériai fagyban. Közel hét ezer katona megfagyott, 40 ezer meghalt, és mintegy 70 ezer fogságba esett vagy eltűnt a II. világháború keleti-frontján. Rájuk emlékeztek Tótkomlóson január 12-én, pénteken.
A sokszínű és gazdag kultúrával rendelkező szlovák-magyar településről számos helyi lakos vonult be katonának. Javarésze Oroszországban, a Don-kanyarnál harcolt. Nagyon sokan nem tértek onnan vissza. A Szabadság téren áll a II. világháborús emlékmű, mely négy méter magas négyzet alapú hasáb, oldalain a második világháború áldozatainak névsorával. A bronzból készült páncélsisak alatt szögesdrótból formált töviskoszorúra felhelyezett műanyagkoszorúk állítanak emléket a 212 katona és 49 munkaszolgálatos hősiességének tiszteletére.
A Doni emléktúra országos programjához kapcsolódva a MATASZ Békés Megyei Szervezete első alkalommal szervezte meg az emlékmenetet, mellyel több megyei települést érintve tisztelegtek a második világháború katonái és hősi halottai emléke előtt. A Békés megyei elnökség az elmúlt évben felvállalta, hogy a megye is csatlakozik a rendezvény sorozathoz, és idén megszervezi a Tótkomlós Orosháza közötti emléktúrát. Munkájukat siker koronázta.
A MATASZ Csongrád megyei vezetősége is meghívást kapott erre a rendezvényre, melyen munkanap lévén, csak korlátozott számban tudtak megjelenni. Az emléktúra döntő többségében magyar résztvevői között meneteltek a Bundeswehr Oberpfalz megyei tartalékos katonái Hans-Dieter Böckl tartalékos törzsőrmester vezetésével.
A II. világháborús emlékműnél rendezett megemlékezést és koszorúzás követően hatalmas esőben indult el az emlékmenet, majd a következő napon szokatlanul nagy hideg és sok hó tette próbára a résztvevők lelkesedését, akaratát és erejét. Fegyveres összeütközés nélkül is el tudták képzelni mindazokat a szörnyűségeket, melyeket a 2. magyar hadsereg katonáinak – megfelelő fegyverzet, ruházat, élelem, szállás, hatalmas túlerő – el kellett viselniük.
Még így is örökre emlékezetükben marad Tótkomlós, Kardoskút, Pusztaközpont, Orosháza települések és barátságos lakóik, a német tartalékos bajtársak és naponta a menethez csatlakozó ismeretlen résztvevők. Az emléktúra nem csak lélekben járult hozzá az együvé tartozáshoz, mert a közös menet és az átélt fizikai megpróbáltatások új ismeretségeket, barátságokat eredményeztek a szomszéd megye és a bajor tartalékosokkal.