A NATO Tartalékos Tisztek Szövetsége (CIOR) 2016. augusztus első napjaiban rendezte meg szokásos éves kongresszusát, amely több száz tartalékos tisztet vitt Madridba, hogy ott kicseréljék tapasztalataikat, értékeljék az elmúlt év eseményeit, valamint meghatározzák a szervezet elkövetkező feladatait. A kongresszus – amely már a 69. a sorban – szokás szerint egybeesett a CIOR testvérszervezetének, a NATO Tartalékos Egészségügyi Tisztek (CIOMR) kongresszusával, amely elsősorban változatos szakmai témáival tűnt ki.
A tartalékosok, tartalékos tisztek jelentőségét, presztízsét, szervezeteik fontosságát a NATO-ban bizonyítja, hogy a védelem ügyét támogató civil szervezetek sokaságában az Észak-atlanti Szerződés Szervezetének mindössze négy parlamenti és civil szervezettel van megkülönböztetett kapcsolata: ezek között a CIOR és a CIOMR is ott van. A NATO Katonai Bizottsága 1988. március 27-én, MC 248/1 számú határozatában ismerte el a CIOR és a CIOMR működését. Ez erős legitimitást ad ezeknek a szervezeteknek, továbbá nemzeti tagszervezeteiknek, amelyek között ott van a Magyar Tartalékosok Szövetsége (MATASZ) is, amely természetesen szintén meghívást kapott a rendezvényre. A képviselet a HM Társadalmi Kapcsolatok Hivatallal együttműködésben valósult meg, ugyanakkor sajnos a korábbi alkalmaktól eltérően csak egy fő tudott részt venni – dr. Tóth Gergely százados – aki így CIOR alelnökként elsősorban a szervezet legfőbb döntéshozó testületének, a Tanácsnak a munkájában vett részt.
A kongresszus nyitó eseménye augusztus 2-án, a spanyol légierő parancsnokságának impozáns épülete előtt került sor, jelentős biztonsági intézkedések mellett. (Ezek egyébként az egész rendezvényt végigkísérték, folyamatosan emlékeztetve a résztvevőket a terrorizmus jelentette veszélyre.) Ezt a városházán tartott fogadás követte, ahol ismertették a rendezvény fővédnökének és tiszteletbeli elnökének, VI. Fülöp spanyol királynak az üzenetét.
Másnap került sor a rendezvénysorozat legnagyobb szabású eseményére, a szimpóziumra, amelynek témája idén a társadalmak ellenállóképességének (resilience) növelése, és a tartalékosok ebben játszott szerepe volt. A magas beosztású, tapasztalt spanyol, francia, holland, izraeli, brit és amerikai előadók elemezték az elmúlt időszakban a különböző társadalmakat ért támadásokat, és megállapították, hogy a tartalékosok, katonai szerepükön túl is, jelentős „tartást” képesek biztosítani annak a mikro- és makrokörnyezetnek, amelyben élnek és dolgoznak. Így esetükben ténylegesen igaz a mondás, hogy „kétszeresen is állampolgárok”, hiszen képességeiket nem csak fegyveres konfliktusban, hanem a békeidőben bekövetkező kihívások idején is hasznosítani tudják. Az is látható volt a szimpóziumon, hogy a fejlett világ államaiban ismét előtérbe került a civil lakosság megóvásának mikéntje, az „ellenállóképesség” sok vonatkozásban átfedést mutat a „polgári védelem” hidegháború idején megismert koncepciójával.
A következőkben a Tanács ülésein a bizottsági beszámolók mellett tájékoztatás hangzott el a szervezet pénzügyi helyzetéről is, valamint több, a szervezet jövőbeli tevékenységét érintő döntés is született. A Tanács tagjai megtekintették a közeli ejtőernyős dandár bázisán folyó katonai versenyt (MILCOMP), ahol 3 fős csapatok mérték össze erejüket, tudásukat és ügyességüket több versenyszámban.
A tanács ülésein kívül sikerült még rövid időre részt venni a jogi bizottság munkájában, amely a CIOR legfőbb jogi műhelye, a szövetség jogi tanácsadó testülete, amely támogatja az elnökség, a tanács, a bizottságok és munkacsoportok, a CIOR és CIOMR tevékenységét. Foglalkozik a munkáltatói támogató rendszerrel, a családtámogató rendszerrel, közreműködik a sportverseny részét képező hadijogi feladatlap összeállításában és a verseny lebonyolításában.
Esténként társasági rendezvények gazdagították a programot, illetve adtak keretet a további eszmecserékre.
A kongresszus zárónapján, augusztus 7-án délben átadták a sportverseny díjait, megtörtént az elnökségváltás (a CIOR-ban elkezdődött a két évig tartó cseh elnökség, a CIOMR-ben pedig brit tábornok vette át az elnökséget) majd a CIOR és a CIOMR elnökei ünnepélyesen bezárták a rendezvényt.
A következő jelentős CIOR-rendezvény a november elején Prágában megtartandó köztes találkozó (In-Between Meeting – IBM) lesz, valamint a PfP Bizottság rendez majd biztonságpolitikai szemináriumot Toszkánában az ősz folyamán.
Összegzésképpen megállapítható, hogy a folyamatos jelenlét biztosítása mindenképpen elengedhetetlen a magyar tartalékosok nemzetközi kapcsolatainak fenntartásához, és ezzel az országról a szövetségesek körében kialakult kép jó irányba alakításához. Egyértelmű, hogy a CIOR struktúrája egy évtizedek során kiérlelt, műveleti tapasztalatok alapján csiszolódott rendszer, amely nemzetközi (szövetségi) keretek között segíti a tartalékosok két bevonulás közötti – szellemi és fizikai – együtt tartását. Kitapintható, hogy igazán hatásos képviseletet a CIOR-ban a bizottságokban való részvétellel lehet kifejteni. Célszerű lenne a CIOMR szervezetbe is delegálni képviselőt, mivel jó szakmai programokkal, tapasztalatcsere-fórumokkal rendelkeznek.
Cikk: dr. Tóth Gergely szds.
Fotó: Henry Plimack