Hadisír – Ferencszállás, 2016. május 30.

Ferencszálláson, egy Ismeretlen Magyar Honvéd emlékére a HKNYP és a Polgármesteri Hivatal együttműködésével, katonai tiszteletadással állítottak egy emlékművet. Az avató ünnepségen részt vett a meghívott vendégek között, Drót László ezredes helyőrség parancsnoka, a 5. Bocskai dandár, parancsnok helyettese, Antal László ezredes a 37. Szentesi II. Rákóczi F. mü. ezred parancsnoka, Bendes István alezredes a KHNYP törzsfőnöke, Nagy László őrnagy a 2. sz. Toborzó központ parancsnoka, Dr. Palotai Jenő ny. ezredes a Magyar Tartalékosok Szövetsége Csongrád Megyei elnöke, és a Bajtársi klub képviseletében Kispál Jenő ny. őrnagy. Az ünnepség koordinációs, szervezési feladatait, Szkalonai János százados és Lehel Zoltán t. hadnagy úr biztosította.

Palotai ezredes találkozva a település vezetőinek fel vetette, egy Tartalékos Klub alakításának lehetőségét. Ez a tartalékos klub a helyi tartalékosok szervezeti összefogása mellett fel vállalhatná a helyi hagyományőrzés, koszorúzások, és az egyes állami ünnepeken való részvételt, és itt az Ismeretlen Katona emlékének megőrzésével kapcsolatos kegyeleti feladatokban is, hasznos feladatokat láthatna el, egyben felajánlotta a gondolat megvalósításához konkrét segítségét is.

Jani János polgármester úr köszöntötte a megjelenteket, majd avató beszédet Bendes István alezredes úr mondott. Méltatta a hadisír gondozás, az életüket áldozott katonák emlékének ápolása jelentőségét. A hadisír gondozó központ képviselője, emlékezett az életét áldozó névtelen és ismert hősök áldozatára, majd a település esperes plébánosa áldotta meg és szentelte fel a sírhelyet. A vendégek a hála és elismerés koszorúját helyezték el a sírhelyen.

A háborúk története egyben a hadviselő felek katonáiról, életükről, harcaikról és sajnos nem kevés esetben a legnagyobb áldozatok vállalásával, az életük feláldozásával is járt és jár! Ezért minden hadviselő fél, minden kultúrállam és ember tiszteletben tartja a háborúkban elesett katonák emlékeit. Akik hősként harcoltak és haltak meg a hazájukért! Gyakran előfordult, hogy elesett katonatársunk földi maradványait jó szándékú emberek személyi azonosítás nélkül helyben eltemették, a temetés helye azonosítatlan maradt és az esemény feledésbe merül! Ilyen esetekben is segítenek a Hadkiegészítési és Központi Nyilvántartó Parancsnokság területi Parancsnokságai, Irodái ahol speciális szakemberei közre működnek a feledésbe merült események tisztázásában, elveszett hozzátartozóink felkutatásában.

Szakmai felkészültségük mellett, hatalmas adatbázis különféle speciális szakmai, külföldi és belföldi kapcsolatok állnak rendelkezésükre ebben a bonyolult munkákban. Mindezek mellett – a rendelkezésre álló, rendszerint nagyon hiányos adatok mellett sem – sikerül minden esetben minden kérdés tisztázása. Ilyenkor használják az „eltűnt” „ismeretlen” jelzőket, melyek ugyan sok munkát takarnak, de azt jelentik, hogy nem járt a feladat teljesítése teljes sikerrel.

Ebben az esetben a megtalált emberi maradványokat, katonákat meg illető módon helyezik örök nyugalomra, ismeretlen katona-ként rendszerint a település „közös halottja” az egész közösség gondozza és emlékezik meg az érintett alkalmakkor, helyezik el az emlékezés és a hála virágait! Szép hagyománya ez az embereknek itthon és külföldön egyaránt! Különféle országokban ennek többféle hagyománya ismert, hazánkban is ennek a kultúrája egyre inkább fejlődik!

A szép, bensőséges, színvonalas avató ünnepséget követően, a Polgármester Úr fogadásán a klub alakítás kérdését egyeztettük a település esperes plébánosával is. Meg állapodtunk abban, hogy a megvalósítását rövid időn belül meg kezdjük, és az egyes feladatokat egyeztetve tevékenyen fogunk dolgozni.

Forrás:

http://www.mataszcsongrad.w6.hu/index.php/hirek/537-hadisir