Tartalékos jogi konferencia Tallinnban

Katonai jogi konferenciát rendezett a napokban Tallinnban az Észt Tartalékos Tisztek Szövetsége (EROK). A rendezvényen a HM Társadalmi Kapcsolatok Hivatala, valamint a Magyar Tartalékosok Szövetsége (Matasz) képviseletében dr. Tóth Gergely százados vett részt.

A HM Társadalmi Kapcsolatok Hivatal, valamint a Magyar Tartalékosok Szövetsége (MATASZ) képviseletében dr. Tóth Gergely százados vett részt 2016. 04. 28. – 05. 01. között Tallinnban, az Észt Tartalékos Tisztek Szövetsége (EROK) által megrendezett katonai jogi konferencián. Az észt parlament épületében lefolyt rendezvényen az előadások elsősorban a katonai igazságszolgáltatás különböző rendszereivel ismertették meg a hallgatóságot, kiemelten foglalkozva a finn, az amerikai és a magyar példákkal. Észtország jelenleg tervezi saját rendszerének reformját, elsősorban a rendkívüli helyzetekre való felkészülés céljából. Így, paradox módon az új észt rendszer elképzelhető, hogy „visszafelé” fog haladni a jelenlegi, civil elemeket előtérbe helyező igazságszolgáltatási rendszertől egy katonaibb, gyorsabb, klasszikus hadbírósági elemeket előnyben részesítő rendszer felé, legalábbis ami a minősített időszakokat illeti.

A gyorsan változó biztonságpolitikai helyzet végig jelen volt a konferencia hozzászólásain, láthatólag Észtország közvéleményét és tartalékos tisztjeit komolyan foglalkoztatja annak a lehetősége, hogy hogyan reagálhat az ország egy esetleges, ukrajnaihoz hasonló, „hibrid hadviselést” felvonultató konfliktusra. Ennek megfelelően a konferencia több előadása is biztonságpolitikai jellegű volt, amely a térség biztonsági helyzetét elemezte, figyelemmel bizonyos jogi aspektusokra is. Ilyen volt például a Krímben és Ukrajnában látott „zöld emberek” esetleges hadifogoly-státusza kapcsán lefolyt polémia is.

Érdeklődés mutatkozott a magyar Ideiglenes Biztonsági Határzárral, és az ott szolgálatot teljesítő rendvédelmi és honvédelmi szervezetek jogi helyzetével kapcsolatban is, láthatólag ez a kérdés foglalkoztatja az észt közvéleményt, annak ellenére, hogy a migrációs válság közvetlenül nem érintette az országot. Ugyanakkor, mint az a finn előadóknak feltett, hasonló témájú kérdésekből kiderült, Finnországban már jelentkezett ez a probléma, az Oroszországon keresztül oda érkező migránsok képében.

A MATASZ képviseletében az EROK vezetőivel, elsősorban Andre Lilleht századossal, a szervezet elnökével folytatott megbeszéléseken elhangzott, hogy az EROK jelentős társadalmi beágyazottsággal rendelkezik, jogszabályilag is biztosítva van részre különleges státusz, amely az egyszerű civil egyesületek közül kiemeli. Az együttműködés a haderővel, valamint az Észt Védelmi Ligával (MHSZ jellegű ernyőszervezet) kiváló, ezt a konferencián részt vevő számos katonai és államigazgatási vezetői jelenléte is bizonyította. Az együttműködés a haderővel, valamint az Észt Védelmi Ligával (MHSZ-szerű szervezet, minősített időszakban a haderőt kiegészíti és támogatja) kiváló, ezt egyébként a konferencián részt vevő számos katonai és államigazgatási vezetői jelenléte is bizonyította. Az EROK (szemben a MATASZ-szal) tiszti szövetség, így tagjainak száma – figyelembe véve a lakosság méretét is – nem túl nagy, mindössze kb. 400 fő, ugyanakkor ezen személyek jó társadalmi beágyazottsággal rendelkeznek, így a szervezet presztízse is magas. A NATO-országok más tartalékos szervezeteihez hasonlóan a hangsúly náluk is a tartalékosok két behívás közti összetartásán és képzésén, valamint haza és nemzetközi képviseletén van, ugyanakkor a toborzásban is közreműködnek.

A konkrét együttműködés lehetséges területeit illetően, ez elsősorban a MATASZ és EROK tagjainak rendezvényeken, versenyeken való kölcsönös részvételében nyilvánulhat meg, valamint multilaterális nemzetközi fórumokon az álláspontok előzetes egyeztetéséből és koordinációjából. Ennek érdekében az EROK a konferencia szervezőjét, dr. Mari-Liis Poder tartalékos hadnagyot jelölte ki kapcsolattartónak. (Ő a konferencián az eddigi szervezőmunkájáért a MATASZ Ezüst Emlékérmét vehette át.)

Ezt követően a résztvevők megtekintették a tallinni kikötőben létrehozott, nemrég felújított I. világháborús hidroplán-hangárokban elhelyezett tengerészeti múzeumot.


Összességében, az EROK jó példája annak, hogy egy kis ország is képes hatékony tartalékerőket, és azokat segítő civil szervezetet létrehozni. A szervezeten belül működő szekciók (jogi, CIMIC stb.) jól tükrözik azokat a szerepköröket, ahol a tartalékosok kis ráfordítással nagy hozzáadott értéket képviselnek a haderő számára. Kitűnt, hogy nincsen lényegi akadálya annak, hogy egy tartalékos szervezetet a civil szervezetektől eltérő jogi alapra helyezzen egy állam.

A konferencia jól tükrözte a térség romló biztonsági helyzetét, a tekintetben, hogy biztonságpolitikai kihívások egyre reálisabbnak tűntek fel, és így egyre komolyabb lépésekre sarkall minden érintettek.

Tóth Gergely szds.

Cikk a Honvedelem.hu-n: https://www.honvedelem.hu/cikk/57214_tartalekos_jogi_konferencia_tallinnban