2016.03.30. – A Szerb Tartalékos Katonai Elöljárók Szövetsége Vajdasági (SRVSS), konkrétabban a Szabadkai vezetőinek kezdeményezésére tanácskozásra hívták a közelmúltban a Szabadkai Városházára a Vajdaság tartalékos területi vezetőket.
A tanácskozásra meghívták a szervezeteink közötti együttműködési szerződés alapján MATASZ képviselőit is. A MATASZ küldöttségét elnök úr képviseletében Széles Ernő ny. dandártábornok, és Dr. Palotai Jenő ny. ezredes Csongrád megyei elnök képviselte. A Tanácskozáson részt vett és felszólalt Szabadka polgármester helyettese, és katonai referense is, akik mindketten maguk is tartalékos tisztek.
A találkozón megtárgyalták a SRVSS jelen helyzetét, azokat a feladatokat, melyek figyelembe vételével, élénkíteni tervezik, a térségben a tartalékosok körében folyó munkát. E-cikkben nem részletezetten szóba került a térség migráns helyzete.
A megjelenteket Voiszlav Raicsovics tartalékos őrnagy, Szabadka ORVSS Elnöke köszöntötte, majd rövid előterjesztésében tájékoztatta a résztvevőket a Szabadkai tartalékosok helyzetéről. Tájékoztatójában összegezte, hogy számos jel utal arra, hogy az ORVSS Szabadka és a körzet szervezetei munkájának területén a fejlődés lelassult, néhány területen meg is torpant. Ennek számos objektív és szubjektív okát jelölte meg. Ezek közül kiemelkedik a központi támogatás fogyatkozása, néha teljes hiánya, a központi támogatás érzékelhető gyengülése, hiányoznak azok a feladatok is, melyek megléte, biztosítása esetén a Szerb Tartalékosok Szövetsége, lényegesen többet tehetne, a felhalmozódott tapasztalatok hasznosítása, a társadalom hazafias, honvédelmi nevelése fontos területein.
A bevezetőt hozzászólások követték. Ennek keretein belül köszöntötte Széles Ernő tábornok úr a jelenlévőket, megköszönte a meghívást, majd tájékoztatta a figyelmes házigazdákat, a város jelenlévő, és érdeklődő vezetőit, a megjelent szervezetek képviselőit. Méltatta a két Szervezet közötti tartós és színvonalas együttműködését. A Szerb Tartalékosokat kiemelkedő együttműködő Partnernek, értékes Szomszédnak jelölte meg. A tanácskozást időszerűnek és felelősségteljesnek értékelte, módszerében érdekesnek, és megfontolandónak tartotta.
A felszólalók saját szervezeti életüket, munkájukat is komoly kritikával illették valamennyien jobbító szándékkal szóltak hozza. Nem egyszer aggodalmukat fejezték ki a korábbi lelkesedés visszaeséséért, ugyanakkor nagyon értékesnek tartják a Szerb Tartalékosok Szövetségében összegyűlt tapasztalatokat, melyeket nem szabad veszni-hagyni, hanem a feltételek javítása mellett, azok folyamatos felhasználását szorgalmazták. Volt, aki egyszerűen úgy fogalmazott, hogy „mi számtalanszor bizonyítottuk, hogy szeretjük a hazánkat, most a haza bizonyítsa be, hogy ő is szeret és támogat bennünket”!
A tanácskozás végén az összegyűltek úgy döntöttek, hogy egy több pontból álló beadvánnyal fordulnak a Szerb Állam Elnökéhez, a Miniszterelnök és a Honvédelmi Miniszter útján, ahol pontokba fogalmazva feltárják azokat a gondokat, melyek megoldása nem tűr halasztást!
Miután szerb barátaink pontokba szedett, petíció formájában elkészített anyagukat pontosan jóváhagyták mi csak utalunk a gondolataik lényegére.
A beadvány legfőbb kérdései:
Rövid időn belül tartalmi vitát kezdeményeznek a Szövetségük és a tartalékosok helyzetéről. Gondjaikról közvetlenül tájékoztatni akarják a Szerb Köztársaság Elnökét.
Soron kívüli összejövetelt a Köztársasági és a Vajdasági ORVSS legfőbb fórumain. Tájékoztatni a Honvédelmi kormányzatot a helyzetről. Az együttműködő szervezetek részletes tájékoztatása, és az együttműködések felújítása, különös figyelmet fordítani a vajdasági tartalékosok körében folytatandó munkára.
Felhasználni és igényelni a tartalékosok körében felhalmozódott ismereteket és konkrét tudást, visszaszerezni azt az erkölcsi megbecsülést, mellyel a tartalékos szövetség fennállásának 95 éve alatt összegyűjtött, és a munkáról folyamatosan tájékoztatni a Vajdaság képviseletében most ülésezett szervezetek képviselőit.
Az egész kezdeményezés rövid lényege: „újra lelket lehelni ebbe a nagy múlttal rendelkező, mindig is jó helytállt önkéntes társadalmi szervezetbe, és szerezze vissza azt a megérdemelt megbecsülést, melyekkel a korábbi évtizedekben rendelkezett”!
Megköszöntük, hogy gondjaik őszinte megosztásába bevontak bennünket is, számos gondjuk nálunk is érzékelhető, ezért ennek a nagy múltú szervezetnek a helyzet megoldására tett erőfeszítéseit nagy figyelemmel kísérjük. Számunkra is tanulságos lehet a helyzet reális értékelése, a pontos elemzés, és a helyes következtetések levonása, a megoldás kidolgozása és gyakorlati megvalósítása.
A tanácskozást követően egy oldott baráti beszélgetésre, ebédre került sor, megbeszéltük azokat a soron következő, kishatár menti kapcsolatokból adódó kétoldalú kérdéseket, majd a következő találkozó helyszínét és főbb tartalmi kérdéseit. A találkozó jó hangulatban, baráti légkörben, a kölcsönös megértés szellemében zajlott. Kifejtettük, hogy kétoldalú kapcsolataink élénkítése, néhol megújítására is szükség lenne, az időközben mindkét szervezet vezetésében bekövetkezett személyi változások, és más objektív okok miatt is. Időpont kialakításában és későbbi egyeztetésekben egyeztünk meg a szerb fél képviselőivel. Kértük, ebben a munkában a szerb fél részéről eddig megbízott Kovács Imre ny. alezredes úr további konstruktív közreműködését.
matasz.com