A hazai filmes támogatási rendszer az egyik legjobb ma Európában: szinte teljes mértékben állami forrásból készülnek az alkotások. Ez nagy lehetőség, de nagy felelősség is. Hol késnek a múltunkat feldolgozó, látványos mozik, mennyiből gazdálkodhatnak a tévéfilmek alkotói, mitől függ a nézettség?
Ez Magyarország: átöltözünk, mindig csak átöltözünk. Hát meddig lehet ezt bírni köpönyeggel, önérzettel? – karikírozza a második világháború végnapjait A tizedes meg a többiek című kultikus filmvígjáték. Újra zűrzavarban, de most egy évtizeddel később, 1956. október 25-én, Mosonmagyaróváron járunk. Vagyis 2019-ben, Vácott, a Juhász Gyula Általános Iskolában, Novák Tamás A halálügyész című játékfilmjének forgatásán. A helyzet ugyancsak feszült: fegyverropogást hallani, és kiáltásokat, bőrkabátos ávósok lepik el az épületet, ettől egy pillanatra eláll az ember lélegzete, aztán zöld ávósok nyomulnak be mellettünk húszan, harmincan.
A gyomorban érezni a feszültséget, nagy levegővétel után tudatosul csak, ez most nem az a kor, amelyben élünk, még a szovjet megszálló – régi frazeológia szerint: felszabadító – csapatok állomásoznak az országban, de a vörös csillag lekerül majd az épületről a forgatás befejeztével. A halálügyész című játékfilm statisztái osztálytermekben gyülekeznek, fiatal lány meséli, hogy az iskolában szóltak neki, jöjjön szerepelni, bár egyelőre fogalma sincs, kit játszik majd, és miről szól a film. Hajsütővassal készülnek a szőke loknik, a tetejükre micisapka kerül.
A katonai hagyományőrzők már nagyobb gyakorlattal rendelkeznek, nem először járnak filmforgatáson. Széles Ernő, a Magyar Tartalékosok Szövetségének elnöke elmondja: hagyományőrző tagozatuk évente közel száz rendezvényen vesz részt első és második világháborús, valamint 1956-os egyenruhában, emellett háborús filmek forgatására is rendszeresen hívják őket, ahol nemcsak szaktudásuknak, hanem egyedülálló eszközparkjuknak is nagy hasznát veszik. A halálügyészben ugyan épp a rossz oldalon állnak, ávósokat alakítanak, de ebben az esetben is fontos a hiteles megjelenítés – hozzátartozik a múlt ismeretéhez. Közben pedig alig várják, hogy pozitív hősöket játsszanak.
Forrás/A teljes cikket ide kattintva olvashatja: magyarnemzet.hu/ lugas-rovat/a-halalugyesz-meg-a-tobbiek-5509466/
Fotón: Az 1956-os mosonmagyaróvári sortűz eseményeit megjelenítő játékfilm forgatása. Közelebb vinni a közönséget saját sorsához
Fotó: Ladinek Viktor