Útinapló a Báró Wesselényi Miklós Alapítványi Iskola erdélyi hagyományőrző-hadisírgondozó túrájáról

A balatonfűzfői Báró Wesselényi Miklós Alapítványi Iskola felső tagozatos és középiskolás tanulói április 23-28. között Erdélyben egy múltat és jövőt összekötő „időhíd” pillérjeit erősítették meg látogatásukkal.

Anselmo fogadó

Az utazás a húsvéti ünnepeket követő kedden vette kezdetét, célja az volt, hogy kapcsolatokat építsen ki az iskola a határainkon kívül élő magyar emberekkel, valamint az Apród Programban résztvevő tanulók ismerkedjenek a hadisír gondozás alapjaival. Az utazás első szakaszában Balatonfűzfő, Budapest és Csíkszereda érintésével a program résztvevőinek összegyűjtése és Makfalván a fűzfői iskola névadója által alapított magyar iskola meglátogatásának közbeiktatásával, az Ojtozban található bázishely elérése volt a cél. Ahol a késői érkezés ellenére is vendéglátónk Jeney Istváné, Janka asszony nagy szeretettel és gazdagon terített asztallal várta a hosszú utazástól fáradt csapatot. A tábor első napján, szerdán, a Bálványos hegyen emlékparkhoz facsemetéket ültettünk és táblát helyeztünk el.

A második napon, csütörtökön, délelőtt, a sósmezei falutemetőben található régi sírokat, közte II. világháborúban elesett katonákét gondoztuk, illetve a német I. világháborús emlékmű környezetét tisztítottuk meg. A nap délutánján felkerestük a szálláshelyünk közelében található az egykori Árpád-vonal fellelhető maradványait. Az élmények alapján, az apródokkal hadtörténelmi és műszaki ismeretek témában folytattunk beszélgetést.

Sósmező-koszorúzás

 

Sósmező-koszorúzás

A pénteki, harmadik nap délelőttjén, helyi szervezetekkel közösen megemlékeztünk a sósmezei hősi temetőben, a két világháborúban a környéken elesett katonákról, tartozzanak bármely nemzethez is. Ennek keretében az iskola alapítójának, Bárdi Farkas János úrnak a vezetésével koszorút helyeztünk el a központi emlékműnél. Délután, a program kulturális részekénk a Csernáton községben található Haszmán Pál Múzeumot látogattuk meg, majd Kézdivásárhely főterén pihenőt tartva, Gábor Áron munkásságáról emlékeztünk meg egy kis 1848-ról szóló beszélgetés keretében.

Sósmező-koszorúzás

Szombaton, a táborzáró napján a természetjárásé volt a főszerep. Az apródok látogatást tehettek a Finn Köztársaság által létesített erdőgazdaságban, ahol Janka asszony vezetésével megismerkedhettek az erdőben található ehető növényekkel, víznyerési lehetőségekkel, és kipróbálhatták nyomolvasó képességeiket is. A délután a lányoknak az erdőben gyűjtött növények feldolgozásával, a fiúknak a táborhelyen átfutó hegyi patak környezetének gondozásával telt. Természetesen pihenésre is jutott idő. Este, a vacsorát követően tartottunk táborértékelő-záró megbeszélést, ahol a résztvevők apró emléket, vendéglátónk szerény ajándékot kapott.

Csoport

Vasárnap korai keléssel kezdődött, majd 7.15-kor útnak indultunk. Haza utazásunkat a csodálatos Kárpátok láncai között kezdtük meg, majd a dél-erdélyi „felföldön” folytattuk, gyors haladásunkat segítette, hogy az ortodox húsvét miatt alacsony volt a forgalom az utakon. Csodálatos erdélyi és hazai utakon megtett 11 órás utat követően érkeztünk vissza Balatonfűzfőre.

Köszönet

Köszönetemet fejezem ki: Bárdi Farkas János úrnak a BWM Alapítványi Iskola alapítójának, az utazásban való részvétel lehetőségének biztosításáért, az út megszervezéséért. Jeney Istvánné, Lenke asszonynak és édesapjának, Rózsa Józsefnek a feledhetetlen vendéglátásért és a páratlanul nagy lelki-szellemi feltöltődést adó program biztosításért-vezetésért. Szmetán Ferenc ny. rep. őrnagy úrnak, aki hármas szerepet vállalva, mint MATASZ-VME tag, az iskola pedagógusa, és mint a túra egyik gépkocsivezetője, fáradságot nem ismerve teljesítette az utat. Az utazás során megismert erdélyi embereknek kedvességükért-segítőkészségükért.

A BWM iskola jelenlevő pedagógusainak, hogy sokat tettek a gyerekek tudásszomjának csillapításáért.

A túrán résztvevő Apródoknak és diákoknak, hogy a hosszú utazás fáradalmait is vállalva mindent megtettek a túra céljainak teljesítéséért, a világháborúk hősei nyughelyének gondozását és magas szintű érdeklődésükért történelmi, katonai témakörökben.

Balassa Endre ny. tzls.

MATASZ-VME alelnöke