Szegedre látogatott 2019. október 15-én kedden, s előadást tartott a Megyeházán, dr. Benkő Tibor honvédelmi miniszter. Az érkező honvédelmi minisztert fogadta dr. Juhász Tünde kormánymegbízott, valamint B. Nagy László, a megye országgyűlési képviselője. Az előadáson részt vettek a Magyar Honvédség megyében állomásozó egységeinek parancsnokai, valamint a társ fegyveres- és rendvédelmi szervek vezetői.
A Megyeháza dísztermében tartott előadáson, dr. Benkő Tibor honvédelmi miniszter beszélt, a Honvédelmi és Haderő-fejlesztési Program jelenlegi állásáról, a honvédelmi tárca jövőbeni terveiről, valamint napjaink megváltozott biztonsági kihívásaira adott kormányzati válaszról, amelyben a kormány, a honvédség nagyarányú fejlesztését tűzte ki célul. Az utóbbi években a hibrid és kiber-hadviselés megjelenésével, a terrorizmus és a migráció térnyerésével gyökeresen megváltozott a biztonsági helyzet. „Magyarország és a magyar emberek békéje és biztonsága sokba kerül, de ha nincs béke és biztonság, akkor semmi nem létezik. A Haderő-fejlesztési Program célja, hogy a Magyar Honvédség a régió meghatározó, a 21. század kihívásaira minden tekintetben válaszolni tudó haderejévé váljon, amely lojális, jól kiképzett és a legjobb technikával felszerelt katonákból kell, hogy álljon!”mondta a miniszter.
A miniszter előadásában elmondta: „A program haderő-fejlesztési része a legmodernebb, a Magyar Honvédség igényei szerint újonnan rendelt és gyártott haditechnikai eszközök hadrendbe állítását jelenti, amíg a honvédelmi fejlesztés középpontjában a katona, az ember áll, akinek egész pályafutását végig kell, hogy kísérje az erkölcsi és anyagi megbecsülés. Az utóbbi kapcsán kifejtette: a honvédségen belüli oktatási, kiképzési, előmeneteli, lakhatási, biztosítási és szociális rendszer, mind része annak az életpálya modellnek, amely a program szerves része.”
Dr. Benkő Tibor a fiatalokkal való kapcsolat fontosságát hangsúlyozva rámutatott: „A tárca és a Magyar Honvédség számtalan programot indított el annak érdekében, hogy a hazafias nevelés minél fiatalabb korban elkezdődhessen. Példaként említette a honvédelmi táborokat, a Honvédelmi Sportszövetséget, a kadétprogram elindítását, az ösztöndíj-, valamint a honvéd középiskolai rendszer kiépítésének folytatását. Elmondta továbbá: „A honvédelmi tárca rendkívül nagy figyelmet fordít a társadalmi kapcsolatokra. Fontos, hogy a társadalom és környezet hogyan fogadja a magyar katonákat. Hiszen mi a társadalomból építkezünk, s minden katona a társadalomból kerül be hozzánk.”
„Nagyon fontos, hogy a társadalommal létesített kapcsolat az oktatás, a hazafias honvédelmi nevelés révén, minél fiatalabb korban kezdődjön el” – mondta a miniszter, rámutatva, hogy a Honvédelmi Sportszövetség, a honvédelmi táborok, a kadétprogram és a debreceni honvéd középiskola mintájára országossá szélesedő program kidolgozásával a tárca mindent megtesz azért, hogy a hazafias nevelést már egészen fiatal korban meg tudja kezdeni.
A miniszter kiemelten fontosnak tartja az önkéntes tartalékos rendszer programban betöltött szerepét. Békeidőben két tartalékos ezred lát el szolgálatot, különleges jogrend esetén azonban ez a szám, azonnal hétre növelhető. A cél változatlanul az, hogy az ország védelme érdekében 20 ezer önkéntes, valamint 30 ezer szerződéses és hivatásos katona teljesítsen szolgálatot. A miniszter az előadáson is köszönetét fejezte ki mindazok felé, akik tanulmányaik és munkájuk elvégzése mellett az önkéntes területvédelmi tartalékos rendszerben is szerepet vállaltak. Dr. Benkő Tibor végezetül elmondta, a honvédelem össztársadalmi ügy, s kérte a jelenlévőket, hogy támogassák a program megvalósítását.