A MATASZ elnöke előadást tartott az MH HFKP vezető állományának és a terület védelmi ezredek, alegységek parancsnokainak szakkiképzési foglalkozásán
Széles Ernő nyugállományú dandártábornok, a MATASZ elnöke előadást és konzultációt tartott az MH Hadkiegészítő, Felkészítő és Kiképző Parancsnokság (MH HFKP) központi állománya, valamint területvédelmi ezredek részére szervezett parancsnoki szakkiképzési foglakozáson, Mátraházán a közel múltban.
Az előadás előtt az MH HFKP parancsnoka, Baráth István dandártábornok méltatta szervezetünket, kiemelve, hogy a MATASZ fontos támasza a Magyar Honvédség tartalékos rendszerének és a jövőben a MH HFKP, a MATASZ és az MH KIKNYP – melyet a jelen lévő Szűcs Imre ezredes, parancsnok is megerősített – közös erőfeszítéseket fognak tenni a tartalékos rendszer fejlesztése érdekében.

A megnyitót követően Széles Ernő ny. dandártábornok egyrészt, mint a MATASZ elnöke másrészt, mint a Honvédelmi Sportszövetség (HS) alelnöke, a HS Kadét és Tartalékos Szakmai Tagozatának vezetője tartotta meg az előadását. Az Elnök úr kitért a kadétképzés előzményeire, a jelenlegi – brit minta alapján kidolgozott, és a magyar sajátosságokat figyelembe vevő – Honvéd Kadét Program fő céljaira, jogszabályi hátterére valamint megvalósításának tervezett ütemére.
Elmondta, hogy a MATASZ megyei elnökeinek szervezettebbé kell tenni mind az MH KIKNYP, mind az MH HFKP megyei munkatársaival a kapcsolatot, ahhoz, hogy a tartalékos toborzó munkában egymást kiegészítve, sikeresen dolgozzanak. Biztosítani kell, hogy a közös toborzó munkán túl, a tartalékos katonák szerződéskötésekor a megyei elnök, vagy képviselője jelen legyen, hogy a MATASZ tagság felvételét is kezdeményezni tudja. Csak így valósulhat meg az a követelmény, hogy a járási, budapesti kerületi tartalékosokkal, kiképzésüket követően, amikor visszatérnek polgári életükbe és foglalkozásukba a megyei MATASZ szervezetek igyekezzenek tagjaiknak olyan programokat szervezni (lövészetek, járőrversenyek, tartalékos katonacsaládok aktív katona-sportolási összejövetele-versenye, biztonság- és honvédelem-politikai tájékoztatók, stb…), amellyel erősíteni tudják a járási, a budapesti kerületi tartalékos századok tagjainak jó kollektívává formálását, megszerzett honvédelmi ismereteik és katonai jártasságaik szinten tartását. Mindez hozzájárulhat, hogy csökkenjen a fluktuáció a tartalékosok körében, szervezettebbé váljon az egyetemi tartalékos századok élete is.
A Honvédelmi Minisztérium Honvéd Kadét Programjának kiszélesítése, különösen azokban a megyékben, ahol már nincs „élő-aktív” katonai alakulat, csak a tartalékos zászlóaljjal, járási tartalékos századokkal együttműködve valósulhat meg és így tudja a MATASZ megyei szervezete is megvalósítani a „tanórán kívüli” foglalkozások, szakköri foglalkozások, táboroztatások, stb… speciális feladatait.
Az MH HFKP állományának az előadás iránti érdeklődését jól mutatta, hogy az Elnök úrhoz több kérdés érkezett, mint amennyit a foglalkozás feszes levezetési terve megengedett volna, így joggal számíthatunk arra, hogy a MATASZ-ra a jövőben egyfajta „speciális tudásközpontként és bázisként” tekint a Magyar Honvédség, az MH HFKP vezető állománya, a HKP-be kijelölt katonai alakulatok állománya. Tartalékosokkal és jól felkészült, elhivatott polgári személyekkel is erősödő MATASZ szervezetekre bátran támaszkodhatnak a köznevelési intézmények is.
dr. Szaló Péter t. őrnagy
MATASZ Elnökségi tag