
Dr. Tőzsér János azt is hangsúlyozta, hogy az aláírt dokumentum biztosítani fogja a két intézmény közötti információáramlás rendezettségét is. „Ez azt jelenti, hogy az egyetem is meg tudja mutatni a képességeit azokon a területeken, ahol együtt tudunk működni, ugyanakkor a minisztérium és a honvédség is el tudja juttatni az egyetemi polgárok felé azokat az információkat, amelyeket nem árt tudnunk” – részletezte.
Példaként az egyetem rektora kiemelte, hogy a felsőoktatási intézmény a jövőben Honvédelmi alapismeretek címmel kurzust indít, amelynek tananyagát a Honvédelmi Minisztérium fogja biztosítani.
Szabó István, a tárca honvédelmi ügyekért felelős államtitkára beszédében kitért az együttműködés fontosságára. Mint fogalmazott, a biztonság kérdése egyre többször kerül szóba. Ez egy meglehetősen tág és komplex terület, amely honvédelmi részének a minisztérium és a Magyar Honvédség a letéteményese. „Azt is látni kell azonban, hogy egyre nagyobb az igény és részünkről egyre több erőfeszítést teszünk annak érdekében, hogy a honvédelem ügyét közelebb vigyük a civil társadalomhoz” – mondta.
Szabó István emlékeztetett arra, hogy volt olyan időszak, amikor a Magyar Honvédség közelebb állt a társadalomhoz, hiszen az akkori szójárás szerint minden családban volt, van, vagy lesz katona. „Jövőre lesz tizenöt éve, hogy az utolsó sorkatonák elhagyták a Magyar Honvédség laktanyáit. Nyilvánvalóan van egyfajta igény és szükségszerűség is, hogy ez a folyamat ne törjön meg és a társadalom értse, tudja, lássa azokat a feladatokat, amellyel a honvédelem foglalkozik” – emelte ki.
Hozzátette: ezen kihívások megkövetelik azt, hogy a honvédelem össztársadalmi ügy legyen. Ezt olyan együttműködésekkel lehet erősíteni, mint amit a gödöllői egyetemen is aláírtak. Szabó István aláhúzta: mindennek az egyik természetes és logikus szövetségese a felsőoktatás rendszere.
A Szent István Egyetem kancellárja, Magyar Ferenc szerint a már több mint tízéves kapcsolat ezen megállapodással szorosabb és hatékonyabb lesz. Az elsődleges feladatnak azt látja, hogy növeljék a hallgatói létszámot, valamint a gyakorlati képzés színvonalát. „Közös erőfeszítéseket fogunk tenni a Magyar Honvédség társadalmi támogatottságának, a katonai pálya – mind a szerződéses, mind az önkéntes szolgálati jogviszony – ismertségének és népszerűségének növelése, valamint a hadsereg toborzási hatékonyságának fejlesztése érdekében” – mondta.
Fotók: a szerző felvételei
Forrás: https://honvedelem.hu/cikk/112877_egyuttmukodes_hazank_biztonsaga_erdekeben