„Ünnepet ül ma a magyar nemzet, ünnepel minden magyar szerte a világon. Szívünk fölött ott a nemzeti színű kokárda, lelkünket feszíti a büszkeség a márciusi ifjak Európa-, sőt világszerte ismert bátorsága miatt.
Mert a magyarnak a március 15. olyan, mint bezárt rabnak a szabadulás pillanata, az éjszakában bolyongónak a hajnal első fénysugara. Ezen a napon mosolygott a magyar népre a szabadság, ezen a napon lettünk szabadok” -ismertette gondolait Sziráki Krisztián polgármester a tegnapi napon megtartott megemlékezésen, mely a Szabadság téren zajlott a Bálint Sándor Általános iskola és Alapfokú Művészeti Iskola, a Domaszéki Kincskereső Óvoda nagycsoportosai részvételével, és az 1848-49-es Szabadságharc Szegedi l. Honvédzászlóalj Hagyományőrző Egyesület látványos bemutatójával.
Az egyesület tagjai elmesélték, hogy abban az időben a mi vidékünkön hogyan készítették fel a honvédséget arra a harcra, arra a háborúra, amely 1848 nyarán már egyértelműen Magyarország előtt állt. A felkészítés során gyakran elhangzott, hogy miért kell ezt csinálni, de aki volt katona az tudja, hogy a honvédségnél a miérteket nem szokták magyarázni. A kemény kiképzés meghozta az eredményét, térségünk katonái végig harcolták a: szabadságharcot. A Honvédzászlóalj a hadtest hadi iratai alapján 4.600 km-t gyalogolt Magyarország csataterei között 1849. augusztus 13-ig amikor Világosnál letették a fegyvert. 27 ütközetben vettek részt, és bizony a csatározások számos áldozatot követeltek. A zászlóalj hadi lobogóját közel 50 golyó ütötte seb tépázta, melynek az érdekessége az volt, hogy a lobogót minden ütközet után más színű cérnával javították és utána a zászlóalj naplóban mindig feljegyzésre került, hogy mely ütközetben milyen színű cérnával javították ki a lobogón szerzett sebeket. A zászlóalj kezdeti létszáma 1.280 fő volt, akik főleg a délvidéken harcoltak, a szegedi hídfőről indultak, és Törökbecsénél estek át a tűzkeresztségen először. A több mint egy éves hadjárat alatt a világosi fegyverletételnél 193-an maradtak életben. Ezt követően az elhunytak tiszteletére az egyesület díszlövéssel tisztelgett 1848 hősei előtt hasonló fegyverekkel, melyeket a szabadságharcban is használtak.
A rendezvény programelemeit színesítették a Domaszéki Bálint Sándor Általános Iskola növendékei is, akik versekkel, énekekkel és néptánc bemutatóval méltón és hűen idézték fel a szabadságharc eseményeit. A megemlékezést követően a téren felállított kopjafa koszorúzása következett, mely előtt a település vezetői és a helyi civil szervezetek képviselői hajtottak fejet.
A tisztelet és a hála jeléül a következők helyezték el az emlékezés virágait az 1848/49-es forradalom és szabadságharc emlékére felállított kopjafán:
Domaszék Nagyközségi Önkormányzat
Domaszéki Ifjúsági Önkormányzat
Domaszéki Bálint Sándor Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola
Domaszéki Kincskereső Óvoda
Domaszéki Jázmin Nyugdíjas Klub
Domaszék Szebb Jövőjéért Közalapítvány
Domaszéki Polgárőrség
MATASZ Domaszéki Szervezete
Dél-Alföldi 56-os Vitézi Rend




