Minden ország fegyveres védelmi képessége attól függ, milyen tartalékokkal rendelkezik. A tartalékokba minden beleszámít, mégis a legfontosabb tartalék, az a behívható korú, katonai szolgálatra alkalmas, humán erőtartalék, magyarul és egyszerűen fogalmazva a tartalékos katona. A katonai szolgálattal egy időben, a tartalékos katonai szolgálat is önkéntes lett, így tartalékos katonai szolgálatot is önkéntesen lehet vállalni.
A tartalékos katona „különleges ember” egy időben dolgozó, tanuló civil és egy időben katona is. Azzal, hogy részt vett tartalékos katonai kiképzésben, tudásával, képességeivel, önkéntesen, egy fontos hozzájárulást tett a haza, a honvédelem erősítésének. Csaknem mindenki más és más ok miatt vállalta ezt a megtisztelő kötelezettséget. Van aki kihívást, van, aki egy kalandnak, van aki a haza, a családja biztonságát látja ezen a módon biztosítva, de szinte felsorolni sem lehet azokat az okokat, indítékokat, melyet több ezer fiatal fontolgatott és fontolgat ma is.
Több fajta tartalékos van. Vannak védelmi tartalékosok, akik őrzés-védelmi feladatokat látnak el és vannak a műveleti tartalékosok, akik különféle műveletekben vesznek részt, teljesítik kötelezettségeiket, a természeti katasztrófák elhárításától a különféle műveletekben való részvételig. Megyénkben is több fiatal – meglehetősen tudatosan, büszkén- vállalta és teljesíti kötelezettségeit, nem egyszer önkéntesen, társadalmi alapon térítés nélkül, értékes szabadidejük egy része feláldozásával.
A Magyar Tartalékosok Szövetsége többirányú rendeltetése mellett, egyik fontos feladata lehet, a tartalékos katonák társadalmi háttér összefogása területi szervezeteiben, a két katonai behívás között, az úgynevezett rendelkezésre állási időszakban. Fontos ez az időszak, komolyan kell számolni tartalékosaink elkötelezettségével, érezniük kell, hogy a haza számít rájuk. Nagyon értékes szerep hárulhat a tartalékosokra a hazafias honvédelmi nevelés területén, a honvédelmi sportok szervezése, az egymással való kapcsolattartás és számtalan más kérdésben.
Köztudott, hogy a több mint egy éve húzódó – megyénket is érintő – migránsválság kezelésében a rendőrség segítése, támogatása mellett a honvédség is jelentős feladatokat lát el. Több főleg fiatal társunk vetette fel, hogy idejüktől függően, alkalmasságuk esetén szívesen látnának el ilyen feladatokat is. Megértve a humanitárius segítő kötelezettségeinket, hasznos segítséget nyújtanak, a legális beléptető pontokig, de tudatosan elutasítva, az „ellenőrizetlen zöldhatár forgalmat” az embercsempészek tevékenységét, a bűnözők behatolásának eme lehetőségeit, szükség esetén vállalnának ilyen feladatot is. G. Dániel ömt. szakaszvezető – egyetemi tanulmányai mellett – részt vett ebben a feladat teljesítésében, ahol rendőrök, idősebb, tapasztaltabb katonák járőrtársaként, vett részt a munkában, V. P. Márton ömt. őrmester is készséggel vállalkozott erre a feladatra, azonban tanulmányi elfoglaltságai jelenleg ezt nem teszik lehetővé, de a nyári szünetben elhatározott szándéka, hogy a nyári pihenő egy részét így fogja el tölteni, P. Panni ömt. őrmesterünk terhessége miatt nem vállalhatta az önkéntes műveleti szolgálatnak ezt a feladatát. Ez a helyzet azt mutatja, hogy fiatal tartalékosaink „felnőnek” az egyszerű feladatokon túl, a bonyolultabb tartalékos feladatok teljesítéséhez is. Az élet normális rendje az, hogy a bonyolultabb feladatokat, az idősebb tapasztaltabb társaktól lehet a legegyszerűbben elsajátítani, így van ez most is, ebben az esetben is.
Forrás: http://www.mataszcsongrad.w6.hu/index.php/hirek/620-tartalekosok