A napokban találkoztak a Magyar Honvédség Katonai Igazgatási és Központi Nyilvántartó Parancsnokság (MH KIKNYP) és a Magyar Tartalékosok Szövetsége /MATASZ/ országos vezetésének tagjai és megyei szintű vezetői, elnökei, az MH KIKNYP objektumában, hogy megbeszélést folytassanak az Önkéntes Tartalékos Rendszer, valamint a Honvéd Kadét Program alakulásának helyzetéről.
A tanácskozást Szűcs Imre ezredes, az MH KIKNYP parancsnoka nyitotta meg a több mint ötvenfős hallgatóság előtt.
Bevezetőjében külön szólt arról, hogy hosszas egyeztetés előzte meg az állományukba tartozó megyei vezetők és a megyei MATASZ elnökök találkozóját. De meglátása szerint, megérte a fáradozás és a hosszas előkészítő munka, mert látja, hogy sokan jó ismerősként üdvözölték egymást, és látszik, hogy nem most találkoztak először, de vannak, főleg az újonnan kinevezett munkatársai között, vagy az újonnan megválasztott elnökök között, akik, bizony csak most alapozhatják meg a későbbi jó együttműködésüket. A különböző és néha tornyosuló feladatok végzés során a légkézenfekvőbb marad el gyakran, a megyéknél az ésszerű munkamegosztás a katonai vonal és a társadalmi, vagy civil vonal között, az egymásra támaszkodás. És ez igaz az MH KIKNYP munkatársaira és a MATASZ választott vezetőire is.
Elsőként Széles Ernő nyugalmazott dandártábornok, a MATASZ elnöke, a Honvédelmi Sportszövetség /HS/ alelnöke, aki egyben a Kadét és Tartalékos Szakmai Tagozat vezetője is a Sportszövetségben, fejtette ki, hogy a Parancsnokság munkatársai, a szervezet megyékben dolgozó tagjai és a MATASZ tagjai közötti együttműködés a MATASZ 2001. évben történ létrehozása óta sok fázison ment át mind országos, mind megyei szinten. Az első időkben nagyon szoros volt ez a kapcsolat.
Akkoriban, a mostanihoz képest lényegesen nagyobb létszámú állandó haderő, amely kötelező sorkatonai szolgálatra épült, a kiképzést követően a sorkatonákat leszerelte, akik visszatértek a polgári életbe és tartalék állományként kerültek precízen nyilvántartásba. Időnként azután behívásra kerültek egy-egy nagyobb gyakorlat előtt, hogy felfrissítsék elméleti ismereteiket, karbantartsák gyakorlati jártasságukat a haditechnikai eszközök kezelését illetően.
A megyei Hadkiegészítő Parancsnokságokon nyertek elhelyezést többnyire a megyei MATASZ szervezetek irodái is.
2004.-ben a sorkatonai szolgálat felfüggesztése és a hivatásos haderőre való áttérés a Hadkiegészítő Parancsnokságok és az addigi nyilvántartások megszűnésével is járt. Ez maga után vonta a korábbi közös megyei objektumok bezárását, a MATASZ anyagi-technikai működési hátterének leépülését.
2010.-re 15-17 főre csappant le a reális, nyilvántartott tartalékosok létszáma az MH rendszerében. A MATASZ szervezet a korábbi volt tartalékosokat, korengedményes nyugdíjas katonákat, hivatásos, szerződéses állományúakat, a társadalom tanulóifjúsági rétegét és a középnemzedék haza szolgálata iránti elkötelezett tagjait fogta össze.
Napjainkban eltökélt kormányzati szándék a „Zrínyi 2026 Haderő és haditechnikai fejlesztési Program”, benne az ÖTR, különösen az önkéntes területvédelmi tartalékos rendszer kiépítése és ezzel párhuzamosan a hazafias-honvédelmi nevelés erősítése a társadalom minden rétegében, fokozottan a tanuló ifjúság, a jövő nemzedéke körében.
A MATASZ mindkét alapfeladata hangsúlyossá vált, egyrészt a toborzás, a tartalékosok összefogása, főképp polgári életük során a járási szintű tartalékos század kollektívák megerősítésével, másrészt a már meglévő kapcsolatok erősítése a köznevelési tanintézmények vezetésével, és a tanuló ifjúsággal, új tanintézmények bekapcsolásával a Honvéd Kadét Program kiszélesítése, minőségi megvalósítása érdekében. Lépéseket kell tenni az egyetemi, főiskolai hallgatók megnyerésére is a honvédelem ügyéért.
Markáns feladatok ezek a Szövetség számára, azonban a MATASZ anyagi-technikai, működési háttér fejlesztése még mindig lemaradásban van, bár a pénzügyi támogatása jelentősen javult az utóbbi évben.
A tábornok elmondta, hogy megkezdték azokban a nagyobb városokban, járási székhelyeken, Budapesten pedig a kerületekben is a MATASZ szervezését, ahol erre megvannak az igények, feltételek, a polgári vezetők együttműködési szándékai. Kiemelte Kőbánya és Keszthely vállalkozó szellemét. A szervező munka arculatát pedig Farkas Bertalan nyugállományú dandártábornok, űrhajós vállalta.
Megemlítette, hogy az összefogás legutóbbi remek példája volt a Nemzeti Vágta toborzó- és a MATASZ sátrában uralkodó kiváló hangulat is és talán a beszélgetések és fegyverbemutatók hatására is az odalátogatók közül többen csatlakoznak a Magyar Honvédséghez és a MATASZ tagjaivá is válnak hamarosan.
Szűcs Imre ezredes tájékoztatójában részletesen bemutatta az MH KIKNYP feladatrendszerét, elemezte a toborzó munkában elért eredményeket és kritikusan szólt a hiányosságokról is.
Elmondta, hogy elemi érdekük, hogy a MATASZ-al összefogva mindenütt elérjék a megyék lakosságának azon rétegeit is toborzó munkájukban, ahova eddig esetleg nem jutott el a hívó szavuk.
A hallgatósággal megosztotta az utóbbi időszak toborzási adatait is.
Már előadása során utasította munkatársait és kérte a megyei MATASZ elnököket, hogy a sikeres együttműködésük a toborzó munka számszerű adataiban is mutatkozzon meg.
Az előadásokat közös konzultáció követte, majd a sajátos feladatok megbeszélésére is szakítottak időt külön-külön két csoportban.
A parancsnok és az elnök is megerősítette, hogy az országos és a megyei terveiket is harmonizálni fogják, negyedévente, vagy, ahogy a feladatok diktálják, ismételten közös értekezletet fognak összehívni.
A munkaértekezlet a korai délutáni órákban ért véget.
matasz.com