Hadisírgondozás a zámolyi temetőben

A hazafias- és honvédelmi nevelés témakörben különösen fontosnak tartom, hogy az ifjúságot megismertessük múltunkkal, azt a múltat pedig tiszteljék és hagyományait, emlékeit őrizzék meg, vigyék tovább és ápolják emlékét. Ehhez kiváló segítséget nyújt nekünk Honvédelmi Szakkör vezetőknek a hadisírgondozás lehetősége.

Iskolánkban évek óta hagyomány, hogy szakköröseink közül pár emberrel tavasszal és ősszel, csatlakozva a Had- és Kultúrtörténeti Egyesület vezetője, Szebenyi István úr felhívásához, mi is rendbe teszünk egy elhanyagolt hadisírt. A mostani, őszi időszakra egy a zámolyi temetőben található sírt terveztünk rendbe tenni. Az eldugott, nehezen megközelíthető helyen található elhanyagolt emlékműre Weimper Zoltán úr, a Zámolyi Magtár Gyűjtemény üzemeltetője hívta fel a figyelmemet.

A sír az alábbi állapotban nézett ki:

Először a sír környékét tettük rendbe, hiszen az ágak és a régen köré ültetett bokrok alaposan megnehezítették a közelébe kerülés lehetőségét.

Ahogy eltűntek a rálógó faágak és a zöld növényzet, neki tudtunk állni a ránőtt moha eltávolításának és a sír drótkefézésének.

 

A letisztogatott sír portalanítása után átírtuk a tragikus sorsú katona emlékművén található feliratokat, hogy az erre járók is el tudják olvasni a család által emlékül hagyott sorokat.

A sír rendbetétele 2×2 órás munka volt kis csapatunknak.

Az elkészítésben közreműködtek:

–        Veszeli Dénes, a Székesfehérvári SzC Váci Mihály Ipari Szakgimnáziuma, Szakközépiskolája és Kollégiuma 10. évfolyamos tanulója, a MATASZ Fejér Megyei Szervezetének tagja

–        Őri Péter, a MH 93. Petőfi Sándor Vegyivédelmi Zászlóalj katonája

Kulcsár Csaba, a Székesfehérvári SzC Váci Mihály Ipari Szakgimnáziuma, Szakközépiskolája és Kollégiuma szakoktatója és Honvédelmi Szakkörének vezetője, a MATASZ Fejér Megyei Szervezetének tagja