MATASZ határozat a Tagozat létrehozásáról

Az elnökség 03/2006. EH (2006.02.22) határozatával átalakította a korábbi „Veterán” tagozatot.

A Tagozat elnökének  Széles Ernő ny.ddtbk.-t nevezte ki és megbízta a jelenleg érvényes Program továbbfejlesztésével.

Külföldön-, Műveleti Területen Szolgált Katonák Tagozatának programja

(hatályos: 2006.02.22.-től)

A Tagozat megalakítása, a MATASZ SZMSZ-a alapján saját SZMSZ kidolgozása.

Szervezet-építés, tagtoborzás a megyékben.

Adatbázis létrehozása a tagozatba jelentkezőkről, tapasztalataik összegyűjtésére és rendezésére.

Tájékoztató és népszerűsítő anyagok, előadások kidolgozása, mobil kiállítások összeállítása.

A tagozat MÉDIA megjelenésének (PR tevékenység) kialakítása (internetes megjelenés, írott MÉDIÁ-ban megjelenés – Magyar Honvéd, stb).

A tagozat céljai

Fórumot biztosítani a katonák missziós tevékenységük (hazánk területén kívül ellátott békefenntartói-, békemegfigyelői-, diplomáciai feladatok) során gyűjtött jártasságaik, tapasztalataik feldolgozásához, elsajátított tudásanyaguk hasznosításához mind a polgári-, mind a katonatársadalom részére. (A missziós tevékenységben résztvevő, illetve részt vett katonák, valamint a Magyar Honvédség részéről igény merült fel egy olyan Honvédségen kívüli társadalmi szervezet létrehozására, amely igyekszik kezelni a fentieken túl a missziós speciális tevékenységből sajátosan adódó kérdéseket, problémákat is.

Békemissziós katonák segítése, érdekképviselete, családjaik segítése: a misszióra készülő, valamint visszatért katonák és családjaik, valamint a misszióban tartózkodó katonák családjának segítése, tanácsadás, valamint érdekképviseleti munka a HOSZ-al és más hasonló tevékenységet végző szervezetekkel szoros együttműködésben.

Egy szervezetbe tömöríteni a missziós, különösen a békemissziós szolgálatot teljesített katonák valamennyi csoportját. (Békemissziós szolgálatot teljesített katonák valamennyi csoportját (aktív, szerződéses, tartalékos, leszerelt, nyugdíjas stb.) együttesen eddig egyetlen társadalmi szervezet tevékenysége sem fedte le, így a létrehozandó szervezet ideális estben széleskörűen, hatékonyabban és valamennyi csoport érdekeit figyelembe véve tudja összehangolni a tevékenységet.)

Az MH által nemzetközi szervezetek (NATO, EU, ENSZ, EBESZ stb.) keretei között végzett nemzetközi és békemissziós feladatok szükségességének bemutatása, és elfogadtatásának elősegítése a polgári társadalommal (iskolákban, helyi közösségekben, más polgári szervezettel együttműködve). (A sorkötelezettség szüneteltetésével korlátozottá vált a közvetlen kapcsolat az egész társadalommal. Ugyanakkor az MH részére nélkülözhetetlen a hadsereg tevékenységének polgári társadalommal történő megismertetése és elfogadtatása, melyben a megalakítandó tagozat – a megfelelő feltételek teljesülése esetén – jelentős szerepet tudna vállalni.)

A MATASZ más szervezeteivel szoros együttműködésben hozzájárulni a MATASZ éves terveiben rögzített feladatainak teljesítéséhez. (A MATASZ 2006. évi programja)

A Tagozat munkájába részt venni szándékozó, MATASZ-on kívüli személyeknek ajánlott, hogy kérjék önkéntes alapon felvételüket a MATASZ-ba. Felvételüket a lakóhely, vagy munkahely szerint illetékes megyei MATASZ szervezet végzi és dokumentálja (Belépési nyilatkozatot kell kitölteni, mely a honlapról is elküldhető/letölthető).