
Az elmúlt években, évtizedekben a Magyar Honvédség több mint tízezer katonája vett részt béketámogató műveletekben a világ több kontinensének számos országában. A különféle nemzetközi szervezetek – ENSZ, NATO, EU stb. – felkérése, illetve hazánk nemzetközi kötelezettségvállalásai alapján teljesített szolgálatukat, szakmai felkészültségüket az érintett szervezetek, a nemzetközi és hazai közvélemény, valamint a hadsereg vezetése is nagyra értékeli. Az évek folyamán azonban – nyugállományba, illetve tartalékállományba kerülve – közülük sokan „kiesnek a rendszerből”, elvesztik kapcsolatukat a hadsereggel, volt társaikkal. S nem utolsósorban, a hadsereg számára is elvesznek a hadműveleti területeken, illetve a nemzetközi életben szerzett tapasztalataik. Ez utóbbi tény felismerése vezetett ahhoz, hogy 2006-ban a Magyar Tartalékosok Szövetsége (Matasz) kebelén belül megalakult a hadműveleti területeket megjárt katonák, akkor még úgynevezett „veterántagozata”. A szervezet céljáról, működéséről, jövőbeli elképzeléseiről Széles Ernő nyugállományú dandártábornok, a tagozat elnöke tájékoztatta lapunkat. (Archív felvételünkön: magyar katonák az MH PRT második váltásában.)
– A tagozat létrehozásának célja az volt, hogy biztosítson hivatalos fórumot a külföldi szolgálatot teljesített hivatásos, szerződéses, önkéntes tartalékos, nyugállományú katonák, köztisztviselők és közalkalmazottak részére annak érdekében, hogy megosszák egymással, illetve a közvéleménnyel a műveleti területeken szerzett tapasztalataikat. Célunk a tapasztalatok, dokumentumok, fényképek összegyűjtése, rendszerezése, elemzése, majd alkalmazásuk lehetőségeinek kidolgozása, hasznosításuk megszervezése a külföldi szolgálatra történő felkészítéstől a közép- és felsőfokú tanintézetekben való felhasználásig. Mindezek kiválóan szolgálhatják a Magyar Honvédség toborzási céljainak megvalósítását, a hadsereg nemzetközi szerepvállalásának megismertetését, népszerűsítését, a különböző nemzetközi szervezetekben vállalt feladataink végrehajtásának elősegítését. A minisztérium és a vezérkar vezetése támogatja e tevékenységet, a vezérkari főnök például együttműködési megállapodást kötött a szervezettel.
A tagozat fontos feladata a külföldön szolgálatot teljesített katonák érdekképviselete is, a katonák és családtagjaik segítése, jogi és egyéb tanácsadás számukra, a Honvédszakszervezettel és más hasonló tevékenységet végző szervezetekkel szoros együttműködésben. A tagozat teljes mértékben együtt kíván működni minden olyan szervezettel és szervvel, amely érdekelt e feladatok megoldásában.
Noha a tagozat a Matasz keretében alakult meg, az érintettek körét a jövőben jelentősen bővíteni kívánják, hiszen az elmúlt években számtalan rendőr, határőr, sőt civil (külügyminisztériumi tisztviselő és polgári szakember) is teljesített külföldi szolgálatot, az utóbbiak akár tartalékosként, akár behívott katonaként. Sőt, a szervezetbe várják azok jelentkezését is, akik nem hadműveleti területeken, hanem a különféle nemzetközi szervezetekben, NATO- és egyéb parancsnokságokon szolgáltak rövidebb-hosszabb időt.
A tagozat időközben nem csak a korábbi „veterán” elnevezését változtatta meg, de tartalmában is megújult. A „külföldi katonai szolgálatot teljesített” kifejezés is jobban megfelel a kialakult változatos működési formának, a tagság összetételének.
A megalakulás óta eltelt egy esztendőben már sor került az első ilyen körben megrendezett konferenciára a Matasz szervezésében, s a szervezet szakemberei előadásokat tartottak az MH Béketámogató Kiképző Központ különféle missziós felkészítő tanfolyamain. A jövő – és közelebbről a 2007-es év – feladatai közül Széles Ernő kiemelte: meg kívánják vizsgálni annak a lehetőségét, hogy a tagozat tagjai, más országok gyakorlatához hasonlóan, miként kapcsolódhatnának be újból a külföldi katonai szolgálatba. Példaként Száraz György vezérőrnagynak a konferencián elhangzott előadását említette, aki elmondta, az osztrák hadseregben ez a rendszer már jól működik. Ő maga Nyugat-Szaharában találkozott olyan osztrák tiszttel, aki önkéntes tartalékosként már a tizenhetedik misszióját teljesítette. Házunk táján maradva: lehetőséget kellene teremteni a leszerelt vagy nyugállományba vonult, több nyelvet beszélő, jól felkészült és korábban külföldön szolgált bajtársak újbóli misszióbeli alkalmazására; természetesen törvényi, jogszabályi módosításokra is szükség van ehhez– tette hozzá a tagozat elnöke.
A Matasz, illetve e tagozata tevékenysége során a közelmúltban közreműködött a pákozdi békefenntartók napja rendezvény, illetve az itteni magyar békefenntartók emlékműve avatásának előkészületeiben. Emellett idén különböző helyőrségekben szerveznek találkozókat az egykor missziós szolgálatot ellátók részére. Nyáron – az elképzelések szerint a Honvédelmi Minisztérium, valamint a HM Honvéd Vezérkar vezetőinek részvételével – Püspökszilágyon tartanak kétnapos, kötetlen fórumot. Szeptemberben Békéscsabán kerül sor a megyei missziós találkozóra és konferenciára, novemberben pedig Debrecenben vagy Szolnokon szerveznek egynapos, kulturális programokkal egybekötött tapasztalatcserét.
Az érdeklődők a tagozat tevékenységéről, a belépés lehetőségeiről részletesen tájékozódhatnak a www.matasz.com honlapon. A tagozat elérhető – HM-telefon: 31-996, HM-fax: 31-874, városi telefon: 06-1391-3723. E-mail: matasz@axelero.hu. Levélcím: 1885 Budapest, Pf.: 25.
Szabó Béla