A Magyar Tartalékosok Szövetsége (MATASZ) elnökének
s a j t ó t á j é k o z t a t ó
anyagából
Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
Szeretném Önöket tájékoztatni a Magyar Tartalékosok Szövetsége tevékenységéről, funkciójáról, az önkéntes tartalékosok szerepéről, a jelenleg folyó információ dömpingben, amely érzésem szerint a politikai és katonai vezetést e kérdés vizsgálatára inspirálja……..
………………. A Magyar Tartalékosok Szövetsége társadalmi kezdeményezésére 2001. július 14-én alakult meg. Létrejötte óta országos hálózattá fejlődött, valamennyi megyében, illetve a fővárosban aktívan működő szervezeteink vannak. A Honvédelmi Minisztériummal együttműködési megállapodást kötöttünk. Jelenleg összességében a Magyar Tartalékosok Szövetsége 4700 fővel tevékenykedik különböző tagozatokban.
A Magyar Tartalékosok Szövetsége a társadalom és a haderő között kiegyensúlyozott, folyamatos, konstruktív kapcsolatot tart fent. Minden körülmények között hozzájárul a nemzet, a magyar állam biztonságához, védelméhez, amelyet jól érzékelhető és konkrét képességekkel bíró erőkkel széleskörűen támogat. A Szövetség olyan szervezett erő, amely permanens tevékenysége során a honvédelem érdekében részt vállal az arra önként vállalkozó állampolgárok készenlétben tartásával. Továbbá a Szövetség folyamatosan informálja szervezeteit, tagjait a haderőről, a biztonságpolitikáról. A szervezeti kultúra ápolásával, hagyományőrzéssel hozzájárul a honvédelmi eszme fenntartásához.
Regionális és helyi szinten – a veszélyeztetettségnek megfelelően – a honvédség, a katasztrófavédelem, a polgárőrség, a rendőrség, az önkormányzatok szerveivel, illetve más érintett társadalmi szervezetekkel együttműködik.
Tevékenyen részt vesz az önkéntes tartalékos rendszer újragondolásában, együttműködik a HM és a HVK szerveivel a rendszer kidolgozásában, javaslataival, észrevételivel segíti a szabályzások kialakítását.
A MATASZ a honvédelem érdekében a HM és a HVK szerveivel, a katonai szervezetekkel együttműködik és a jövőben még inkább elmélyíteni kívánja ezen tevékenységét az alábbi fő területeken:
– a haderő utánpótlásának toborzása, együttműködve a toborzó irodákkal; és más civil szervezetekkel,
– a missziót megjárt és a tartalékos katonák összefogása, felkészültségük szinten tartásában való részvétel;
– ifjúsági tagozat működtetése (az ifjúság szervezett honvédelmi nevelése, előképzése);
– a szervezet tagjai sporttevékenységének alakítása, támogatása, (lövészklub, íjászat, katonai háromtusa, triatlon, marathon futás, stb.)
– hagyományápolás, amely megyei, illetve önálló szervezeti formában valósul meg;
– a nemzetközi kapcsolatok ápolása a NATO tartalékos szervezeteiben (a CIOR, a GAMING, és az AESOR), illetve kétoldalú kapcsolatok formájában realizálódik;
Budapest, 2008. május 28.
Borszéki Tivadar nyá. vezérőrnagy
elnök
Magyar Tartalékosok Szövetsége
Tel: 2-36-54-03, Fax: 2-36-5101
1087 Budapest, Kerepesi út 29/b