A MATASZ Missziós Tagozata megkeresést kapott a Felderítők Társasága Elnökségétől az együttműködési kapcsolatok szélesítése jegyében a „Békeműveletek információs támogatása” címmel megrendezett konferenciára, mely téma a Tagozat egyik fő érdeklődési körébe is tartozik.
Pontosabban, a tagozat 2010. évi tervében is szerepelt egy őszi konferencia a békemissziókkal kapcsolatban, így a Társaság programjához jól illeszkedtek a Tagozat korábbi elképzelései.
A Tagozat tagjainak képviselőin kívül a Programon részt vett a MATASZ elnöke és ügyvezető igazgatója is.
A konferenciát Dr Kis-Benedek József ny. ezredes előadása nyitotta meg „Napjaink kihívásai a NATO aktuális stratégiája és az EU vonatkozó elgondolásai tükrében” című előadásával
Ezt követően a konferencia résztvevői – kibővülve a Magyar Hadtudományi Társaság (MHTT) Biztonságpolitikai Szakosztálya, valamint a Nemzetbiztonsági Szakosztálya képviselőivel is – dr. Simicskó István, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára kiemelt tájékoztatóját hallgathatták meg a kormány elképzeléseiről, a Magyar Honvédség fejlesztésének irányairól és jövőjéről.

Az államtitkár többek között szólt az önkéntes tartalékos rendszer jövőjével kapcsolatban is. Megerősítette, hogy – tervek szerint – a ciklus végére mintegy 8000 kiképzett tartalékos áll majd rendszerbe. Az elképzelések szerint, első lépcsőben a jelenleg őrző-védő szolgálatot teljesítőket kívánják megszólítani, de számítanak – évi 700–750 – leszerelő (már leszerelt) szerződéses és hivatásos katonára, valamint a honvédséghez, a honvédelemhez kapcsolódó területen dolgozó szakemberekre is. Ehhez meg kell állapodni a munkavállalókkal és a munkáltatókkal egyaránt. Az önkéntes tartalékos rendszert, a honvédség és a társadalom közötti nyitás új lehetőségének nevezte. Egy olyan lépésnek, amely akár meg is változtathatja a haza védelmével kapcsolatos közgondolkodást. Simicskó István elmondta: valós, hiteles pályaképre, a szövetség, a honvédség igényeihez igazodó tisztképzésre és kiképzésre van szükség! Ennek érdekében újra kell gondolni nemcsak kiképzés, de az át- és továbbképzés egész rendszerét is. Felmerült az is, hogy „újjáélesztik” a katonai középiskolai rendszert.
Az előadást követően a tartalékosokat érintő kérdések is elhangzottak. Ezekre válaszolva az államtitkár megerősítette, hogy a jelzett változtatáshoz, előrelépéshez, rendelkezésre állnak majd a megfelelő erőforrások. A tárca költségvetési kerete jövőre is lehetővé teszi a tervezett átalakításokat. A munkavállalók és munkáltatók ösztönzésére, a tartalékosok támogatására a következő hónapokban dolgoznak ki érdekeltségi rendszert. Nem elképzelhetetlen például bizonyos rendelkezésre állási díj, ugyanakkor védeni kell a munkahelyeket, sőt a munkáltatót sem érheti hátrány, nem sújthatja többlet teher! Ehhez tárgyalni kell, és pozitív példákkal kell szolgálni.
Az államtitkár a katonák laktanyaőrzésével kapcsolatos kérdésre válaszolva kijelentette: a társadalom elvárja, hogy katonák őrizzék a saját laktanyáikat. Erre egyébként kiképzésük során fel is készülnek, hiszen ilyen jellegű feladatot a világ minden táján ellátnak.
Az államtitkári tájékoztatót követően a konferencia folytatta munkáját és a neves előadók sorában Fucsku Sándor ddtbk., az össz-haderőnemi parancsnokság törzsfőnöke is felszólalt, aki részletesen ismertette a Magyar Honvédség jelenlegi béketámogató műveleteit, a felderítés/hírszerzés helyét szerepét ezekben a műveletekben.
A konferencia hallgatói úgy nyugtázták az eredményes Tanácskozást, hogy érdemes volt az ország különböző részeiről Budapestre utazniuk, hiszen aktuális tájékoztatókat kaptak a béketámogató műveletekkel kapcsolatban, sőt a parlamenti államtitkár beavatta őket a kormány elképzeléseinek alakulásába, a Magyar Honvédség fejlesztése irányainak formálódását és jövőképének műhelymunkáit illetően.
A magas nívójú tanácskozás anyaga könyvkiadvány formájában is meg fog jelenni – ígérték a konferencia szervezői.
Összefoglalta: K. A. Fotó: FT archívum.