Dr. Simicskó István Politikai Államtitkár a MATASZ elnökségi ülésén
2011.június 23
Napirendi pont: A Magyar Tartalékosok Szövetségének napjainkban betöltött szerepe a honvédelem ügyének szolgálatában.
Előadó Dr. Czuprák Ottó elnök
Az ülés meghívottjai: Dr. Simicskó István parlamenti államtitkár
Somkúti Bálint irodavezető,
Újházi László egyetemi oktató, NATO Tartalékos Szövetség alelnöke
Dr. Tóth Gergely jogi segítő
Az ülés résztvevői: Dr. Czuprák Ottó elnök
Borszéki Tivadar nyá. vezérőrnagy, Tanácsadó Testület elnöke
Bakó István nyá. vezérőrnagy elnökségi tag,
Széles Ernő nyá. dandártábornok Missziós Tagozat elnöke,
Orgovány István elnökségi tag,
Dávid István elnökségi tag,
Jásdi Balázs elnökségi tag, Hagyományőrző Tagozat elnöke
Dr. Német József elnökségi tag,
Éliás György elnökségi tag,
Dr. Szabó Imre igazgató,
Novákné Szilvia ügyintéző.
Reményteli várakozás előzte meg Dr. Simicskó István, parlamenti államtitkár úr látogatását a MATASZ soros elnökségi ülésére. A várakozás okát az adta, hogy a minisztérium vezetése – bár a miniszter úr, aki egyébként MATASZ tag is, és személy szerint az államtitkár úr is számos MATASZ rendezvényt tisztelt meg személyes részvételével – még nem foglalt állást a MATASZ működtetését, támogatását illetően. Egyébként a MATASZ rendezvényét nem csak Honvédelmi Minisztérium felső vezetés kereste fel, de legutóbb például az ÁSZ elnöke is, aki szintén MATASZ tag.
Az elnökségi ülésen Dr. Czuprák Ottó elnök megnyitójában köszöntötte az elnökségi ülésen megjelenteket, majd rátért a napirendi pont ismertetésére. Elmondta, hogy az elnökségi ülés legfőbb célja a szövetség funkcióinak pontosítása, az államtitkár úr tájékoztatása az eredményekről és gondokról, valamint konkrét támogatás kérése a szervezet további működéséhez.
A továbbiakban ismertette, hogy a Szervezet megalakulása óta nem volt olyan nehéz helyzetben mint most. Annak ellenére, hogy a felsőbb szintű honvédelmi vezetés is részt vett a kiemelt rendezvényeinken, a Szervezet támogatása nem bővült, hanem tovább szűkült.
Hangsúlyozta- „Ismerve az ország, a tárca pénzügyi-gazdasági lehetőségeit a MATASZ vezetőinek és tagságának többsége megérti azt, hogy szűkül a támogatások köre. Azt azonban kevésbé tudják elfogadni, hogy míg más civil szervezetek támogatásáról szóló hírek kapnak szárnyra, melyek a beszerzett információk szerint igaznak bizonyulnak, addig a MATASZ körül néma csend van”.
Kiemelte, hogy ebben a nehéz időszakban is a MATASZ a törvényeket betartva, az alapdokumentumokban megfogalmazottak szerint végezte és végzi munkáját.
Történelmi áttekintést adott a Szervezet működéséről, megítéléséről, kapcsolatrendszeréről. Elmondta, hogy MATASZ-ra megalakulásától kezdve más civil szervezetek konkurensként tekintettek és mindent megtettek, és megtesznek semlegesítésére, annak ellenére, hogy a lelkes MATASZ tagjaink a megyékben, a városokban, falvakban a „Terepen” dolgoznak, tevékenykednek és nem maguk szórakoztatására végzik honvédelmi munkájukat. A kormányváltás előtt a Szövetség megfelelő erőforrással, személyi, tárgyi és eszközrendszerrel, 3 fő alkalmazottal dolgozhatott.
A váltást követően a tagság nagy várakozással tekintett a jövő elé. Ez a várakozás nem csak abból fakadt, hogy több MATASZ tag is magas kormányzati funkcióba került, hanem azokból a nyilatkozatokból is táplálkoztak, amelyek felelős vezetőktől elhangzottak. A formális, vagy informális megnyilatkozások szerint: a MATASZ-nak többek között kiemelt szerepet szánnak a társadalom honvédelmi nevelésében, vagyis
a, az ifjúság önkéntes alapon való honvédelmi felkészítésében (Egy nap a Honvédelemért, iskolai- intézményi nyílt napok, stb.…),
b, a katonakorúak ismereteinek, készségeinek szinten tartásában (Önkéntes honvédelmi rendezvények, hazai jogszabályok áttekintése kispuska és más fegyverekkel való lövészetek megszervezéséhez, stb.….).
c, továbbá a honvédelmi szolgálatból kikerült, korábban külföldi katonai feladatokban, más néven „missziókban” részt vettek újbóli alkalmazásának jogszabályi feltételeinek kidolgozása, figyelembe véve a nyugati demokráciák hagyományait, megoldási formáit.
d, jelenleg állományon kívüliek (átszervezés miatt leszereltetett személyek, nyugállományúak egészségügyi és szakmai alkalmasság esetén a missziókban lévő állomány beosztásainak meghatározott idejű feltöltésének jogszabályi lehetősége ….stb.) újbóli foglalkoztatása
Továbbá
e, a tartalékos állomány képzésében, képviseletében részvétel a tárcánál.
Napjainkig nem valósult meg az a kijelentés sem, hogy a civil szervezetek közül a MATASZ lesz az utolsó, amelytől a szűkös lehetőségek miatt a támogatást csökkentik, sőt erők, eszközök, nem utolsó sorban civil szervezetek támogatási pénzeszközeinek megvonásával, átcsoportosításával a MATASZ jobb helyzetbe kerül, mint volt.
Mindezekhez képest nincs a Szervezetnek egyetlen saját alkalmazottja sem, a 3 alkalmazotti hely is leszervezésre került. Folyamatosan szűkültek a támogatások, csökkent az elismerések száma is. Ma elmondható, hogy a védelmi objektumok eladásával, a KIEG-ek átalakulásával a MATASZ szinte az utcára került.
2007-től a Szövetség lényegében elveszítette arculatát, funkcióját, amiért annak idején a többi NATO ország tartalékos szervezeteihez hasonlóan létrejött. A tartalékosi funkciójából lényegében a nemzetközi kötelezettségvállalás maradt meg. Már sem a nemzetközi, sem a hazai katonai sportversenyeken nem lehet részt venni.
Tagságunk nagy lelkesedéssel várt arra, hogy az új kormány nagyobb figyelmet szentel a Szövetségnek, valamint a tartalékos rendszer kialakításában nagyobb szerepet kap. Egy év elteltével megállapítható, hogy rosszabb helyzetbe kerültünk, mint korábban. Korábban kikérték véleményünket, ehhez képest most számunkra fontos információt, például a tartalékos rendszer kialakítását egy másik civilszervezettől tudunk meg. Az előző kormányzat 3 fő alkalmazását finanszírozta, most ezt a támogatást megvonták, ugyanakkor van olyan civil szervezet, ahol 4 főt foglalkoztatnak hasonló módon! Együttműködési szerződésünk a tárcával még ma sem került aláírásra. A védelmi tartalékos rendszer kialakításánál vártuk, hogy a megyei vezetők és az elnökségből néhány főt foglalkoztatnak. Olyan emberek kaptak beosztást, akiknek sem a „Tartalékosokhoz”, sem a MATASZ-hoz nincs közük. Még a mai napig nem kaptuk meg az évi támogatást, tartalékainkból már ez évben több rendezvényünk volt, azonban nem tudjuk tervezni az őszi programokat, nemzetközi rendezvényeken való részvételt. Ismereteink szerint más civil szervezetek támogatása már folyamatban van. Mindezek ellenére a Szervezet mindent megtett, hogy a honvédelmi kormányzat elvárásainak megfeleljen.
Hozzászólások:
Széles Ernő nyá. dandártábornok elmondta, hogy egyetért az elnök által elmondottakkal. Történelmi áttekintést adott a missziós szolgálatokról, a minisztérium, a Magyar Honvédség szerepéről az ország imázsának alakításában az elmúlt korokban, valamint jelenleg az ENSZ, a NATO, az EU és más államok (MFO misszió) irányába tett kötelezettség vállalásaink teljesítésében. Tájékoztatta a résztvevőket arról, hogy a Szervezetben sok olyan személy van, aki már teljesített missziós szolgálatot, és különböző okok miatt kikerülve az aktív állományból egészségügyileg és szakmailag jelenleg is alkalmas. Ezek készek újbóli missziós feladatok ellátására, nem igényelnek nagy felkészítést. Vezénylésük enyhítene a Magyar Honvédségen belüli missziós távollétek miatt kialakult feszültségen. A Szervezet fegyveres és fegyver nélküli szolgálatra tud személyeket ajánlani. Megvalósításához jogszabályi háttér kell, ehhez fegyelembe lehet venni a skandináv és más európai államok, vagy éppen az USA példáit.
Borszéki Tivadar nya. vezérőrnagy kifejtette, hogy az egyetemeken, főiskolákon nagy az érdeklődés a tartalékos rendszer iránt, de az oktatók a tájékoztatásukhoz nem rendelkeznek elegendő információval. Ehhez intézményes felkészítés és konkrét információk kellenek.
Újházi László tartalékos hangsúlyozta – mint a NATO Tartalékos Szövetség Alelnöke -, hogy a tartalékos szövetségnek a NATO-ban letisztult formája van. A tartalékos szövetségek a rendszer egyik pillérét képezik, a civilek és a katonák között helyezkednek el. A válságreagáló műveletekben azokat a civilképességeket biztosítják, amelyekkel a fegyveres erők nem rendelkeznek. Ezeket a területeket önkéntes tartalékosokkal fedik le, korlátozott ideig vannak szolgálatba. A tartalékosokat fizikailag és szellemileg együtt tartják, bevonulások közötti időben szakmai programot kapnak.
Dr. Simicskó István parlamenti államtitkár úr megköszönte a meghívást és válaszolt a felmerült kérdésekre. Nagyra értékelte azt a küzdelmet, amit a szervezet és tagjai folytatnak. Megköszönte az áldozatos munkát, a nehéz körülmények ellenére is kéri ennek folytatását. Elmondta, hogy az Együttműködési megállapodás aláírására hamarosan sor kerül. A támogatást a Szervezet rövidesen megkapja. Megértést kért a támogatás ügyében, mert az anyagiak- a kormányzati központi elvonások miatt nagyon szűkösek.
Az Európai tartalékosok Szövetségének létrehozását jó ötletnek tarja és támogatja is. A tartalékosok érdekképviseletének ellátását szintén támogatja, a jövőben az újjászervezett Érdekegyeztető Fórum állandó meghívottja lesz a MATASZ. A MATASZ felelőssége erősödni fog, ami a tartalékos rendszerben is meg fog mutatkozni. A missziós feladatok ellátása nagy felelősség, a tapasztalatokat át kell adni, a bevonási javaslatot célszerű megvizsgálni. A munka végzésében igyekszik partner lenni. A tárcánál a jelenlegi alkalmazotti kör bővítésére nincs lehetőség, mert létszámstop van.
Elmondta továbbá, hogy a minisztérium irányítása sok-sok megoldandó problémával került szembe. Ezek felszámolása nagy nehézséget okozott és okoz még ma is. Igen sok energiát köt le a vezetés részéről. A tartalékos rendszer működtetéséhez a jogszabályi háttér meg van. Fontosnak tartja a tartalékos rendszer kiépítését, működtetését, a honvédelmi elő és utóképzést, a motivációs rendszer kialakítását. 2012. január 1-től elindul a műveleti tartalékos rendszer felállítása. A közösség építésében nagy szerepet szán a tartalékos rendszernek, e rendszeren keresztül a honvédelem nemzeti üggyé tételének. Hisz a magyar állampolgárok elkötelezettségében és áldozatvállalásában.
Somkúti Bálint irodavezető úr bemutatta a Hivatalt. Tájékoztatást adott a Hivatal leterheltségéről, feladatairól, a működés nehéz körülményeiről, a szervezetre zúduló nagy társadalmi igényről. Ígéretet tett a felvetett problémákkal való foglalkozásra és egyben a MATASZ-al való folyamatos kapcsolattartás megvalósítására.
Dr. Czuprák Ottó elnök összefoglalta az elnökségi ülésen elhangzottakat, megköszönte részvételt és a hozzászólásokat. Egyben megköszönte, hogy államtitkár úr elismerte a MATASZ eddigi munkáját és kész a Szervezet jövőbeni helyzetének javítására, valamint a jövőben igényt tart a MATASZ vezetésével való folyamatos kapcsolattartásra, konzultációra a honvédelem ügye érdekében.
Nagy előrehaladásként értékelte az Irodavezető úr tájékoztatóját és elképzeléseit a jövőbeni közös munkát illetően.
Az elnök ismertette, hogy az októberben tartandó Tartalékosok Napi rendezvény fővédnökének miniszter urat kéri fel az elnökség. Dr. Simicskó István parlamenti államtitkár urat pedig meghívta Zalaegerszegre a szeptember 22-ei MATASZ rendezvényre. Az államtitkár úr elfogadta a meghívást.