Szolnok – csapatlátogatás

„MATASZ CSAPATLÁTOGATÁS SZOLNOKON BÉKETÁMOGATÓ KIKÉPZŐ KÖZPONTBAN” 2011. 06. 22-n

 

A Magyar Tartalékosok Szövetsége (MATASZ) az éves munkatervében foglaltak alapján meglátogatta a Szolnok helyőrségben működő MH Béketámogató Kiképző Központot (MH BTKK) és tapasztalatcserét folytatott a missziók felkészítésének, működtetésének ÖHP szintű felelős vezetőivel, munkatársaival, valamint a Helyőrség missziós felkészítésben résztvevő oktató-szakértőivel és a kiképzés résztvevőivel.

     Gyülekezőfélben……. a rendezvény résztvevőinek egy csoportja

     Gyülekezőfélben……. a rendezvény résztvevőinek egy csoportja.

 

Az ország több megyéjéből vegyes összetételű (nyugállományú, tartalékos, aktív és civil) csapat vett részt a programon. A látogatók részére 10:00-kor az MH Ittebei Kiss József Helikopter Bázis Fogadó épületben kezdődött a tartalmas program.

 

Az ásványvízzel dúsított bemutatkozás után, helyet foglalva az előadóteremben, Topor István ezredes, az MH ÖHP műveleti főnöke köszöntötte a megjelent vendégeket. Ezt követően Széles Ernő nyugállományú dandártábornok, a MATASZ Misziós tagozatának vezetője üdvözölte a megjelenteket, majd ismertette a látogatás célját.

Topor ezredes a prezentációja során ismertette a Műveleti Főnökség kialakulását és helyét szerepét az ÖHP és a MH rendszerében, majd ismertette a MH széleskörű missziós tevékenységét

Az alapos lényegre törő ismertető után Dr. Ruszin Romulusz ezredes az MH 25/88. könnyű vegyes zászlóalj parancsnoka majdnem, hogy „teljes harci díszben”

 

– mivel a PRT záró-gyakorlatukról érkezett gyorsan be hozzánk az előadását megtartani – a prezentációja során gyakorlati tapasztalatok alapján tárta elénk a felkészítés bonyolultságát és az Afganisztánban  rájuk váró kemény feladatrendszert.

 

Ezt követően Tajti Miklós alezredes a KFOR 5. parancsnokaként ismertette PPS diákon a balkáni béketámogató műveletre való felkészülés sajátosságait és gyakorlati módszertanát.

 

Mi után már majdnem, hogy jól tájékozottnak éreztük magunkat, Suszter „Csoszi” Attila rep. őrnagy az MH 86. SZHB harci-helikopter zászlóalj parancsnokhelyettese, mint tapasztalt „öreg légi-róka” ismertette az afganisztáni Air Mentoring Team helyét szerepét és feladatait, majd mutatott be egy lenyűgöző saját video összeállítást a kinti tevékenységükről.

 

Ősz Csaba alezredes MH ÖHP Kiképzési főtiszt tartott előadást a felkészítési munkafolyamat sajátosságairól

 

Összefoglalva az előadott témaköröket egy dinamikus ebédelést hajtottunk végre a tiszti étkezdében, ahol a feltálalt finomságok gyorsan megtalálták a helyüket.

 

Csak a fénykép miatt vártak a tálalással………..

 

 

Tele hassal, oszlopmenetben orral előre kihajtottunk a város másik végén található MH Béketámogató Kiképző Központba (MH BTKK) ahol a tervek szerinti gyakorlati bemutató várt minket.

 

Kissé elkéstünk, mert épp akkor indultak ki a terepre a gyakorló ENSZ Megfigyelő Járőrök, így ott is egy kellemes hangulatú kánikula mentes fogadtatásban részesültünk.

 

Itt a parancsnokhelyettes, Drót László alezredes prezentációval tájékoztatott minket a BTKK megalakulásáról és feladatrendszeréről. Majd megnéztünk egy igen jól felszerelt tantermet, ahol épp a járőrök irányítását végezték Real Timében. Ez után visszatérve az előadóterembe összefoglaltuk a nap lényegét és érzékeny búcsút vettünk, nem feledve el a további jövőbeni együttműködésünk kihangsúlyozását.

 

 

Élményekkel teli jó hangulatban véggel elhagytuk az objektumot és hazavezető utakra álltak kis látogató csapataink.

A kérdés felvetéseinkre számunkra is megelégedést nyújtó válaszokat kaptunk, annál inkább is, mivel a missziós feladatvállalást érintő kérdésekre, az abban jártas katonák válaszolták meg. Az Önkéntes Műveleti Tartalékos Rendszer fontosságára és mielőbbi hatékony bevezetésének szükségességére lyukadtunk ki a beszélgetések során. Az érdeklődések középpontjában természetesen a missziós feladatvállalások szerepeltek.

 

Jó ötletekkel, élményekkel kölcsönösen feltöltődve………

 

Az Aktív és a már nem Aktív, vagy pontosabban szólva az egyelőre még nem Aktív Állományúak kölcsönösen egyetértettünk abban, hogy „Nincs nagy szükség évekig tartó elméleti, – tudományos – értekezésekre, vagy bonyolult jogi formulákra ahhoz, hogy minél előbb bevezetésre kerüljön Magyarországon is a tartalékosok, a nyugdíjas katonák alkalmazása. Példát vehetnénk azoktól az országoktól, ahol ez a rendszer már kiválóan működik és katonáink találkoznak is ezekkel az idősebb, tapasztalt személyekkel a különböző missziókban. Ismerik tevékenységüket és az aktív külföldi katonatársaik véleményét is, hogy ma már NÉLKÜLÖNÖZHETELENEK a missziók feszültségmentes működtetéséhez azok a személyek, akik valamilyen oknál fogva kiváltak már az aktív katonai szolgálatból!”

 

A további jövőre való tekintettel a jó hangulatú kollégális, bajtársi tapasztalatcsere hatására, mindkét fél kellően fellelkesült ez ügyben.

 

Fényképeket és az összeállítást Juhász „Juci’bá” János és Kovács Albert készítette.