„A halott katona nem ellenség”
Bíró László katolikus tábori püspök 2013 februárjában a Magyar Hírlapnak adott interjújában több fontos gondolatát is megosztotta az újság olvasóival. A riportot a második voronyezsi látogatása után adta az újságnak, akkor amikor még a megélt élmények hatása alatt volt. A következő idézet Tőle származik.
„Nincs olyan nemzet, amely ne hordozna rossz emlékeket a megszállóiról. Hallottam szégyenteljes történeteket itt is, Magyarországon is van bőven keserű emlékünk. Erről beszélni kell, beszélni úgy, hogy a gaztettekről nem a magyar vagy az orosz nép tehet, hanem bűnözők, az aljas embereket bűnre kényszerítő történelem. Ebben a helyzetben nincs mérce, csak fájdalom van. Próbáljunk megbocsátani egymásnak, s arra is emlékezni, hogy volt magyar baka, aki utolsó élelmiszeradagját osztotta meg egy voronyezsi gyerekkel, s orosz „szoldat”, aki kenyérrel és nem géppisztollyal nyitott be a pesti pincébe. Ma talán végre közelebb kerültünk a közös gyászhoz, a közös megemlékezéshez és a közös imádsághoz. Küzdelem van abban, hogy közösen emlékezhettünk. Szergij voronyezsi és boriszoglebszkiji metropolita pontosan fogalmazott a megemlékezésen: a halott katona nem ellenség.”
A teljes riportot az alábbi linken olvashatjátok el.
Ezt a gondolatot az óta is többször hallhattuk már a különböző megemlékezéseken, koszorúzásokon. Tudjuk, hogy a nagy háborúk áldozatai közül nem mindenki nyugodhat az anyaföldben. A második világháborúban az orosz fronton elesett magyar katonák közül is ezrével vannak olyanok, akik ott a fronton lettek eltemetve, és vannak olyan orosz katonák, akik magyar földben nyugszanak. A sírokat itt is, ott is ápolják. Ápolják azok az anyák és apák, akiknek gyermeke sosem tért vissza a háborúból, talán arra is gondolva, hogy az Ő fiuk síremlékét is ápolja egy hozzájuk hasonlóan járt anya és apa.
Papp László és Medveczki Ádám Pest megyei tagtársunk ezt a hagyományt viszi tovább napjainkban akkor, amikor a már elhagyott, elhanyagolt katonasírokat kutatják fel, teszik rendbe, és hajtanak fejet az elhunyt, sokszor ismeretlen katonák síremléke előtt. Így került sor az aszódi temetőben nyugvó orosz katonák síremlékének felújítására is. A munka megkezdése előtt egyeztettek a varos polgármesterével, a hadisír gondozás pest megyei szaktisztjével, Berta Csaba hadnagy úrral és természetesen a temető gondnokságával. Érdemes megjegyezni, hogy a város polgármestere Dr. Pénzes Tiborc Szabolcs, – aki a budapesti Károli Gáspár Református Egyetemen szerzett magyar és történelem szakos diplomát és lelkes történész – adta a felújításhoz szükséges információkat, vagyis hogy a katona sírokból 28 van sírkővel ellátva, és a katonai parcella még közel 150 orosz katona maradványait rejti. A német és olasz katonák maradványait már elszállították, a Budakeszi Német Katonai Temetőbe, illetve, haza Olaszországba. Az orosz katonák neve a városi múzeumban megtalálható.
Miközben a két önkéntes területvédelmi tartalékos katona lelkesen dolgozott, több helybéli is odament hozzájuk, és megjegyezték, örülnek annak, hogy újra látni katonát a városban, mert valamikor ez hozzá tartozott a mindennapjaikhoz, ugyanis a Galga Vezetésbiztosító Ezred, amely egykor a Petőfi Sándor laktanyában diszlokált a város határában, de már közel 15 éve megszűnt.
Munkájuk eredményeként megszépültek a sírok, és a munka végeztével méltó módon tudtak fejet hajtani a háború áldozatai előtt.
A sírhelyek felújításáról Bagi László ny. ezredes úr a MATASZ alelnöke tájékoztatta Pállai Tibor Ferenc alezredes urat, HM Nemzetközi Együttműködési Főosztály Kétoldalú Együttműködési Osztály vezető kiemelt főtisztjét, aki a fényképekkel ellátott írásos beszámolót megküldte az Oroszországi Föderáció Honvédelmi Minisztériuma Katonai Emlékmegőrző Igazgatósága Magyarországi Képviseletének is.
Papp László ött. szakaszvezető és Medveczki Ádám ött. szakaszvezető áldozatos és példamutató munkáját, mellyel tovább öregbítették a MATASZ Pest Megyei Szervezetének jó hírét, ezúton is tisztelettel köszönjük!
Szöveg: Bíró Sándor ny. r. ezredes
Képek: Papp László ött. szkv. és Medveczki Ádám ött. szkv.